Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Sofralarınızın vazgeçilmez parçası olan pirinç pilavı yemesi güzelken yapması bir okadar zahmetlidir. Kıvamı tutmadığı sürece pirinç pilavının bir tadı olmaz. Redelma ekibi olarak değerli okurlarımıza pirinç pilavı yapamnın inceliklerinden bahsedeceğiz.

Malzemeler:

  • 2 su bardağı pirinç
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 adet tavuk bulyon
  • 1 çay bardağı arpa şehriye
  • 3-4 yemek kaşığı tereyağı (sanayağ veya sıvıyağda olabilir)isteğe bAğlı
  • Tuz (Kullanımınıza göre)
  • Ek baharat olarak karabiber pulbiber eklenebilir.

Tarif:

Tencerede terayapı erittikten sonra 1 çay bardağı arpa şehriyeyi yağda pembeleşinceye kadar kızdırılır. Yanmamasına dikkat edin , pilavın tadına en çok etki eden şey arpa şehriyedir. Pirinçler daha önceden yıkanmış durumda olmalıdır. Sonra pirinşleride arpa şehriyenin üzerine ekleyip iyice karıştırlır. Karıştırmazssanız yanma ihtimali fgazladır. 3 bardak sıcak su ve tavuk bulyonu eklediten sonra karıştırın ve tavuk bulyonun içine işlemesini sağlamış olursunuz. Kıvama göre ve yiyeceğinize göre tuz eklemesi yapabilirsiniz.Tüm bunları yaptıktan sonra tencerinin kapağını kapatıp kısık ateşte pişmeye bırabilirsiniz. Sık sık tencere kapağını açmamaya özen gösterin. Daha güzel pişmesini önlemiş olursunuz. (Size bir öneri olarak cam kapaklı tencere kullanırsanız, piavın drumujnu daha net görebilirsiniz) Pilav suyunu çektikten sonra pişme durumuna bakarak ocaktan alabilirsiniz.Size öneri olarak , bir sofra bezine tencerinizi sararsanız pilav daha uzun süre sıcak kalır ve beklemiş dinlenmiş daha lezzetli bir tat almış olur.

Redelma önerisi:; Eğer pilav kıvamı tutturmada zorluk çekiyorsanız 2 su bardağına - 2 su bardağı su) yani nekadar pirin nekadar su)

Afiyet olsun 

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!