Şüphecilik Nedir, Şüphecilikle Nasıl Mücadele Edilir ?

Şüphecilik; Bir kişinin bir olaya güvenmemesi ve emin olamaması birilerine , inanmak ile inanamamak arasında kalması durumudur Şüphecilik aynı zamanda insanı üzen eden bir duygudur.
Bazı kişiler bu durumu cok yoğun yaşarlar. Yaşadıkları durum onaltı derinlemesine düşüncelere alır, düşündükçe bu duygu yoğunlaşır. Şüphe duydukça bu duygu daha baskın hale gelmeye başlar ve sonic olarak karşısındaki kişiyi suçlamaya başlar. Bu durum ikili insan ilişkinlerinde olumsuz bir davranış olmakla birlikte , kişinin kendi psikolojisi açısından da olumsuz bir davranış olarak görülür.

Genelde çok değer verdiğiniz kişiye şüphe duyarsınız. Çok değer verilen kişi kıskanılan kişidir. Bu kişinin güveninizi kırması önemli değil, her hareketi size bir güvensizlik verir. Sürekli kafanızda birşeyler kurarsınız. Şüphecilik de karşıdaki kişiyi suçlayarak yaklaşırsınız  sonrasında vicdanen bu davranışı yaptığınız için üzülürsünüz. Bazı kişiler şüphe duygusunu çok yoğun yaşar bazıları ise sadece şüphe eder ve bu durum geçer.
 

​​​​​​​Şüphecilik ; psikolojik bi durum olarak düşünürsek. Şüphecilik ile nasıl mücadele edilir ? 

- Sakin olun , şüphe duyduğunuz olayı tekrar gözden geçirin 
- Kendinizi , olayı ve karşınızdaki kişiyi  sorgulayın 
- Ön yargıdan vazgeçin, empati kurun
- Gerekiyorsa yanlız kalın, sessizlikte olayları çok daha net göreceksiniz.

Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra olumlu bir sekilde karşındaki kişiyi anlamış ve özür dilediyseniz. Sadece şüphecilik ile mücadele etmeniz gerekir. Ama değişen birşey olmadıysa bir psikolojik danışmana başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü şüphecilik duygusunun ileri seviyesi panaroyaklıktır.


#şüphecilik, #psikolojik baskı, #yaşam, #redelma, #Şüphecilik, #Nasıl Mücadele Edilir, #olay, #güvenmeme, #inanma, #inanamama, #yoğun, #duygu, #davranış, #güvensizlik, #vicdan, #Psikolojik, #Mücadele, #Ön yargı, #empati, #yanlız, #sessizlik, #panaroyak

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!