Sizleri Bilinçli Tüketici Yapacak 10 Tüyo

Ne almalıyım? Ne almamalıyım? Neyi nasıl almalıyım?  Veya almamalıyım… Tüm bu soruları kendinize sormanız ve yine kendinizce iyi bir cevap vermeniz tüketicilik alanında sizleri bilinçli insanlar yapacaktır. 

Aslında hepimiz birer tüketiciyiz. Mağazalar, markalar, çeşitli şirketler de ürünlerini pazarlama derdinde haliyle. Yıllardır tüketici psikolojisi üzerine çalışıyorlar ve bizlerin istek ve arzularına göre kendilerine yön veriyorlar. Tabi tüm bunlardan rekabet doğuyor ve aynı sektörün farklı markaları birbirleri ile kıyasıya mücadeleye girişiyor. Her marka, alanında en iyisi olma gibi bir amaç güdüyor. Gerek kalite gerekse ürün fiyatı üzerinden girişmiş oldukları bu rekabet tüketiciye de yarıyor elbette. Yaradığı gibi, tüketici bunlardan zarar gördüğü de oluyor farkında olmadan. İşte bizim vereceğimiz tüyolar; sizleri bu zayiattan koruma amacı güdecek. Bu tüyoları okuyup uyguladığınızda paranız cebinizde kalacak ve birer bilinçli tüketici olacaksınız.

1. Meşhur ‘4 Al 3 Öde ‘ kampanyasının olduğu bir ürünü yalnızca ihtiyacınız ise ve hızlı tüketim gerektirmeyen veya hızlı tüketim olsa bile son tüketim tarihine kadar tüketeceğinize inanırsanız satın alın. Aksi halde basit bir kapitalizm kurbanı olursunuz.

2. Özellikle gıda alışverişine çıkmadan önce karnınızı bir güzel doyurun, kahvenizi için. Aç karnına alışverişe çıkmak, sizleri, yeteceğinden fazla hatta tüketemeyeceğiniz gıda ürünlerini satın almaya itebilir.

3. Daha önce denemediğiniz bir ürünü alacaksanız ilk önce yalnızca deneme amaçlı satın alın. Miktarı ise alabileceğiniz en az miktarda olsun. Fazla alırsanız beğenmeme ihtimali dâhilinde o ürünün hepsini bitirmek zorunda olduğunuzu veya bitmeden çöpe gideceğini asla unutmayın.

4. İnternetten alışveriş sistemini ne kadar kullanıyorsunuz bilmiyoruz ama bir ürünü denemeden almayın, eğer deneme gerektiren bir ürün değilse internet alışverişinin güvenli olduğundan emin olun ve ürün özelliklerini çok iyi okuyun.

5. Ekonomiyi az çok takip etmeye çalışın; konut, otomobil veya başka türden ihtiyaçlarınız doğrultusunda bazen doğru zamanı beklemek gerekebilir. Aceleci davranmayın.

6. Kışlık kıyafet ihtiyacınızı yaz gelirken, yazlık kıyafet ihtiyacınızı ise kış gelirken görün. Yeni gelen ürünler cep yakıcı olabiliyor ancak mevsimin sonlarına doğru o fiyatları indirmek zorunda kalıyorlar nasılsa. Böylelikle sezon sonu indirimleri ile sağlam bir tasarruf yapmış olun

7. Eğer bütçeniz el verirse çamaşır ve bulaşık yıkama işlemleri için A enerji tasarruflu makineler edinin. Böylelikle hem elektrikten hem de sudan tasarruf yapmış olursunuz ayrıca çevreye de büyük fayda sağlarsınız.

8. Boyunuz uzama evresinde ise veya son zamanlarda kilo alıyorsanız ya da veriyorsanız, alacağınız kıyafetleri de ona göre seçin. Kilonuzu stabil tutmaya çalışın. Yoksa bayılarak aldığınız o güzelim elbisenin içinde kendinizi sıkışmış bulabilirsiniz.

9. Ne kadar yoksul olursanız olun, bir ürünün en ekonomik ve en kaliteli olanını almaya çalışın. Ne alırsan 1 TL’ciler, 5 TL’ciler olacaktır illaki fiyatları sizleri cezbetmesin. Bir söz vardır: ‘ Ucuza ürün satın alacak kadar zengin değilim ‘

10. Alışveriş öncesi çok iyi bir liste yapın ve o listenin dışına zorunlu olmadıkça çıkmayın. Kısacası, evdeki hesap çarşıya uysun. Bu bir tüketici psikolojisidir; Mağaza veya marketlerin içinde ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar ihtiyaç dışı fazla ürün alırsınız. Bu yüzdendir ki, bugün IKEA mağazaları labirent şeklindedir. Giren kolay kolay dışarı çıkamaz bu da tüketiciyi fazla harcamaya iter.


#Tüketici, #alışveriş, #uyulması gereken özellikler, #tüyo, #market, #mağaza, #ihtiyaç, #Bilinçli, #Tüketici, #Tüyo, #Mağazalar, #markalar, #şirketler, #pazarlama, #para, #tüketici, #Meşhur, #Kampanya, #Ürün, #Tüketim, #Kapitalizm, #Alışveriş, #Dâhil, #Unutmayın, #İnternet, #Sistem, #Ekonomi, #Aceleci, #Doğru Zaman, #Kışlık, #Kıyafet, #Mevsim, #Sezon Sonu, #Tasarruf, #Bütçe, #Bulaşık Yıkama, #A Enerji, #Tasarrufl, #Fayda, #Kilo, #Elbise, #Ucuz, #Zengin, #Liste, #Çarşı, #IKEA

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!