Öfke Nedir, Öfke Nasıl Dindirilir ?

Öfke ; bir kişinin kontrol edemediği duygularının çok yoğun anda yaşandığı ve anlık hareketler ile ortaya çıkması durumudur. İnsandaki tüm duygular doğaldır. Bazı duygular istemli bir şekilde gerçekleşir, bazı duygular ise istemsizce dışarıya vurmanıza neden olur. Örneğin; heyecanlanmak bu duygu birşeye başalamadan veya yapmadan önce oluşur.Kendinizi kontrol edebilirseniz.Bu duygu daha az olabilir yada hiç olmayabilir. Ama öfke duygusu anlık bir duygudur.Bazen bu duyguya engel olamazssınız.Anlık öfke patlaması olumsuz bir duygu olarak nitelendirilebilir.Ve çevrenizdekiler tarafından bu olay pek hoş karşılanmaz.Bu yüzden öfkelendiğinizde ani parlamalar yaşamamak için size birkaç önerimiz var. Öfke Nasıl Dindirilir?

1. Neden ve niçin öfkelendiğinizi düşünün

Öfke anında bunu düşünmek kolay bir durum değildir elbette. Derin bir nefes alıp kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Olayları tekrar düşünün ve empati kurmayı deneyin. Öfke kontrolünü sağlamalısınız, ve yanlış davranışlardan kaçınmalısınız.

2. 10 'a kadar sayın

Bu genelde önerilen ama uygulanmayan bir yöntemdir. Ama faydası olduğu görülmüştür :)

10'a kadar saydığınızda yaşanılan drum bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçer .

3. Beyninize sakinim mesajını verin

Ben sakinim, Aldırma,düşünme ve rahatla mesajlarını beyninize iletirseniz daha sakin olduğunuzu göreceksiniz. Bu sayede öfkeniz birazda olsa azalmış olacağına emin olabilirsiniz.

4. Mantığınızı kullanının ve kendinizi telkin edin

Ben sakinim , sinirli değilim , rahatla kelimelerini kendinize söyleyin. Bu kelimeler beyninize sinyal olarak 

5. Öfkenin sınırını belirleyin

Öfkenizin bir sınırı olmalıdır. Her insan öfkesini farklı şekilde ifade eder. Bazıları bağırarak , bazıları eşyalara zarar vererek , bazıalarıda şiddet eğilimlidir.

Kendininizi kontrol altına almalısınız.

Unutmayın ; öfkeyle oturan zararla kalkar.


#Öfke Nedir, #Öfke Nasıl Dindirilir ?, #duygu, #Anlık öfke, #olumsuz, #hareket, #doğal, #Örneğin, #Niçin, #Neden, #nefes, #Derin, #Olay, #empati, #yanlış, #davranış, #düşünme, #rahat, #mesaj, #sakin, #sinirli, #Unutma, #kontrol

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!