Mükemmel Bir Anneye Sahip Olmanın Huzuru

Anasına bakar kızını alırız, ilk önce kaynanadan korkarız, anneler ailenin mihenk taşı. Güçlü bir anneye sahipsek güçlü bir kadın olur, ya da hayatımıza güçlü bir kadın alırız, bu gücü baki kılar, anamızdan bir mirasmış gibi taşırız.
 

1. Kendi ayakları üzerinde durmak onlar için seçim değil, reflekstir.

Sorunlarının üzerinden kendi başlarına gelirler ve minimum düzeyde yardım alırlar, tek başına olmaktan korkmazlar. Canıım şu kavanozu açar mısın, boyum yetişmedi şu tencereyi alır mısın, gibi cümleler lügatlarında yoktur. Açılmayan kavanozu nasıl açmanın ve kırılmayan çetin cevizleri kırmanın yollarını size de zaman içinde naklederler.
 

2. Hatalarını kabul edip, özür dileme olgunluğuna sahiptirler.

Hataların utanılacak bir şey olmadığını, her insanın yapabileceğini size öğrettikleri gibi hatanın sorumluluğuna göğüs germe gücünü de naklederler. Yere yemek dökülmüş veya vazo kırılmışsa elbette siz temizlersiniz :)
 

3. Özel ve değerli hissederler.

Sevgiyi göstermek ve her zaman yanında olmak güçlü insanların işidir. Güçlü anneler çocuklarına sevgisini gösterip onların her zaman en büyük destekçisi olurlar. Seçim yapabilmek ve amaçlarının peşinden gidebilmek için yeterli güçlerinin olduğuna inandırırlar. Hayallerinin peşinden koşan güçlü özgüveni yüksek çocuklar yetiştirirler.
 

4. Vazgeçmeden peşinden koştukları hedefleri vardır.

Önünüzde daima amaçları olan ve vazgeçmeyen bir anne örneği varsa, bunu getirmesi çok doğaldır. Hayatları zafer öyküleriyle doludur ve hiçkimseye pabuç bırakmazlar. Amaçsız ve hedefsiz kalmak imkansızdır, sizin için en büyük örnek ve idol her zaman o olur, hem yol göstericiniz hem destekçidir, güçsüz hissetmek ve boş durmak için size fırsat vermez.
 

5. ‘Hayır’ onlar için zor bir kelime değildir.

Birçok insanın en çok zorlandığı konu hayır demektir, insanları kırmaktan ya da eksik hissetmekten korkarlar ve hayır demek imkansızlaşır. Oysa güçlü bir anne hayır demenin bir eksiklik olmadığını çocuğuna çok küçük yaşlarda öğretmiş ve gerektiğinde kullanması için ona fazlasıyla örnek olmuştur.
 

6. Kendilerine değer verir ve kendilerini severler.

Güçlü bir anne bunların bir birey için ne kadar önemli olduğunun farkındadır ve pür dikkat çocuğuna bu düşünceleri açıklar. Sevgisini göstermekten korkmaz ve tüm yüreğini çocuğuna daima karşılıksız olarak açar. Muhtemelen kendisi de sevgiyle ve yüreklendirilerek yetiştirilmiştir. Önce o size sonra siz kendinize değer verirsiniz. Tabi annenizi de unutmazsınız :)

7. Birinci sırayı almanın her zaman bencillik anlamına gelmediğini iyi bilirler.

Diğer insanları düşünmek ve onlar için bir şeyler yapmak erdemlerin en büyüğüdür. Ancak bunu yaparken başkalarını daima kendi önüne koymak insanı yıpratan ve tüketen, ve değersiz hisseden insanların yapacağı bir şeydir. Güçlü anneler bunun ayarını yapabilen, kendisini tüketmekle bencillik arasındaki ince çizgiyi tutturabilen çocuklar yetiştirirler.
 

8. Varlıklarının dış güzellikten ibaret olmadığını iyi bilirler.

Güzellik tarih boyunca bulunmaz Hint kumaşı olarak bizlere sunulmuş ve olmazsa olmaz olduğu kafalarımıza kazınmıştır. Oysa güçlü annelerin yetiştirdiği çocuklar işin iç yüzünü çok daha iyi görebilirler. Onları makyajlı makyajsız, eşofmanlı ve rahat kılıklar içinde daha sık görmeniz çok doğaldır, her daim takım elbiselere ve topuklu ayakkabılara mahkum olmazlar. Dış görünüşleri kadar içleriyle, hedefleriyle, ilgi alanlarıyla, kişilikleriyle ilgilenirler. Diğer insanlara bakış açıları da bu yöndedir, çok yönlü değerlendirmeler yaparlar ve beynin çalışan bir organ olması gerektiğini düşünürler. Kırışan göz çevresi için botoksa koşup, selülitleri için kahrolmazlar! Bu farkındalık elbette güçlü bir annenin eseridir.
 

9. Kendilerine zarar veren ilişkilerin ömrünü zorlamazlar.

Bazen duygusal ilişkiler zararlı ve yorucu olabilir, yalnızca duygusal ilişkiler değil, çalıştığınız iş, arkadaşlıklarınızın sizden götürüleri olduğunu farkedebilirsiniz. Birçoğumuz buna katlanıp kayıplara göz yumarken, güçlü annelerin çocukları miadı dolan ilişkilerini bitirmeyi bilirler. Çünkü zamanı geldiğinde gitmek bir erdemdir.
 

10. Kendilerini ezdirmezler.

Kendilerine duydukları saygı yüksektir ve bir o kadar saygıyı karşıdan beklerler, alırlar da. Anneleri bunun eğitimini onlara çok önceden vermiştir.
 

11. Sözlere değil, davranışlar bakarlar

Sözlere aldanmak kolay, davranışlardan anlam çıkarmak zordur.  Hayat yalan söyleyen ve bizi aldatmaya çalışan insanlarla karşılaştığımız bir süreçtir, bu zaman içerisinde sözün arkasındaki gerçek anlamı görmek önemli bir meziyettir. Eğer görebilecek kadar şanslıysanız annenize teşekkür etmeyi unutmayın.
 

12. İyi bir dinleyicidirler.

Güçlü annelerin çocukları değer görüp söyledikleri dinlenerek büyümüşlerdir. Hem söylediklerinin önemli olduğunu düşünerek özgüvenli yetişmiş hem de rol model alarak bu güzel davranışı annelerinden öğrenmişlerdir.
 

13. Ailelerine bağlıdırlar ve önem verirler.

Çünkü tıpkı bu özelliklere sahip bir annenin kollarında büyümüşlerdir. Annesinin gözünde çok kıymetli olan aileleri çocuğu için de değerlidir, bu ona aşılanmıştır.
 

14. Anniş, kanka ya da Sibel değil, Annesi Annesidir!

Günümüzde çocuğuyla arkadaş olan ebeveyn modeli mevcuttur, ve iyi bir şey yaptıklarını düşünürler. Ancak anne ve çocuk arasındaki sınırın korunması çok mühimdir, çünkü çocuğunuzu annesiz bırakabilirsiniz, bu çok korkunçtur. Herkesin arkadaşı vardır ancak anne tek ve yeganedir. Güçlü anneler bunu bilir, yerini sınırını ve çizgilerini özenle çizer. Hayatınızı şekillendirmeniz için size kurallar koymaktan çekinmez ve bu yolda en iyi şekilde ilerlemenizi sağlar.
 


#Mükemmel, #Anne, #Huzur, #Refleks, #Hatalar, #Olgun, #Özel Ve Değerli, #Dış Güzellik, #Davranış, #Dinleyici, #Kanka, #çetin ceviz, #miras

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!