Evi Cennet Köşküne Çevirmek

 Doğadaki tüm canlılar yaşadıkları ortama uyumlu olmaya çalışır. Tek bir tür hariç; o da insan türü...  İnsanlar geçmişte olduğu gibi bugün de yenilik peşindedir; Eskiler rafa kaldırılır, yeniler ise itina ile kaldırılan eskilerin yerine uygulanır. Mesela eskiden o göz alıcı ahşap ve parlak renkli televizyon dolaplarının üzerleri işlemeli danteller serilirdi yakışırdı da... Ancak bugün tamamıyla ortadan kalkmış durumdalar. 

 Eskilerden, henüz rezidanslar ortada yokken herkesin müstakil evi olurdu; tek katlı, dubleks, tripleks... Arkadaşlarımıza gösterirdik: ' Baak şuradaki sarı boyalı ev bizim' , 'Baak oradaki bahçeli ev bizim' şeklinde. Evin dışı çok önemliydi tabi bir de bahçeli ise daha ihtişamlı olurdu. Şimdi durum biraz iç karartıcı tabi. Artık bahçelere açılmıyor pencereler. İsmini pek bilmediğimiz, yüzünü yalnızca sosyal medyalarda gördüğümüz komşularımız var... Bu kadar 90'lı yıllar edebiyatı yaptıktan sonra esas konumuza dönelim; ''Evi cennet köşküne çevirmek. '' Belki işten zor fırsat buluyorsunuz şöyle ayaklarınızı uzatıp bir hane sefası sürmeye veya evinizi otel gibi kullanıyorsunuz. Ama bu tekdüzeliğe son verecek olan da sizlersiniz. Oldukça basit ve masrafsız yöntemlerle evinizi cenneti andıran bir saraya çevirmek mümkün. 

Aşağıda 4 önemli tüyo yer almaktadır. Önerilere kulak asmanız sizleri, içinde bulunduğunuz ortamın birer kral/kraliçesi haline de getirebilir. 

1. Evinizi sık sık havalandırın

Öncelikle evinizi sık sık havalandırın. Gözle görünmese de soluduğumuz hava mikrop kaynıyor. Ayrıca bina yapımlarında kullanılan malzemelerden radon gazı açığa çıkar ve bu sağlığınız için büyük bir tehdittir. Odanızı havalandırarak hem bu riski azaltmış olursunuz hem de evin nem oranını dengelemiş olursunuz ki bu da üst solunum yolları enfeksiyonu önlemede önemli bir faktördür.

2. Evinizi düzenli olarak temizleyin

Çoğu mikroskobik boyutta olduğundan fark edemeyiz ama yerler tam bir mikrop yuvasıdır. Bunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Çok değil, yalnızca bir haftadır temizleme işlemine tabi tutulmamış bir yerde bile parmağınızı hafifçe sürterseniz göreceksiniz; parmağınızda fark edilebilir ölçüde toz görünecektir. İşte bu tozların önemli bir kısmı ölmüş deri kalıntıları. Bildiğimiz üzere deri de kendisini yenileyen bir organdır ve en üst kısımdaki katman ölür ve dökülür o da doğruca yerlere, kanepe üzerlerine, halı üzerlerine...  Kısacası bakteri yumağında bulursunuz kendinizi.. Tabi evin yanında kendinizi de temizlemeyi ihmal etmeyin.

3. Çeşitli Bitkiler Yetiştirin

Evdeki tek canlı biz olmayalım öyle değil mi ? Yaşa-Yaşat modeli, evi cennet köşküne çevirmede de önemli bir yere sahip olacağına benziyor. Hatta imkanınız elverirse bir bahçe edinin, ayaklarınız toprağa bassın. Bitkilerinizi özellikle ışık gören yerlerde bulundurun, ışığın etkisi ile oksijen salan bitkiler, karanlıkta da karbondioksit salınımı gerçekleştirecektir. O yüzden geceleri yattığınız oda, bitkilerin bulunduğu ortamdan uzak olmalı. Hazır bahis bundan açılmışken Tolstoy'un bunu ilgilendiren bir sözünü de eklemeden geçmeyelim; '' Ölmek için doğmuştur ya insan ; o yüzden her yağmur sonrası toprak kokusunu sever.''

4. Aile Üyeleriniz İle Bağlarınızı Güçlendirin

Evi cennete çevirmenin bir diğer önemli koşulu da içindeki insanların melek olması öyle değil mi ? Neticede meleksiz cennet olmaz. Buradaki 'melek' tanımlaması elbette benzetmeden ibaret. Unutmayın, hiçbir şey sizin birlikte yaşadığınız çekirdek ailenizden daha önemli olamaz. ' Evin reisi erkektir', ' kadın dediğin evinde oturup kocasına hizmet edecek' şeklinde geleneksel ve çağ dışı söylemlere itibar etmeyiniz. Hane içinde her bir birey çeşitli roller üstlenmeli ve bu rolleri hakkıyla yerine getirebilmelidir. Sevgi- saygı çerçevesi oldukça büyük önem arz eder. Evde ise tam bir demokrasi rüzgarı esmeli, kararlar adil bir şekilde alınmalıdır. 


#ev, #mesken, #yaşanılabilir alan, #huzur, #yuva, #Ev, #Cennet, #Köşk, #Doğa, #canlı, #uyum, #insan, #Eski, #raf, #televizyon, #parlak, #ahşap, #bahçe, #yüz, #esas, #tekdüze, #tüyo, #kral, #kraliçe, #mikrop, #tehdit, #faktör, #Düzenli, #mikroskobik, #Bitki, #Tolstoy, #toprak, #karbondioksit, #melek, #reis, #kadın, #Hane, #Sevgi, #saygı, #çerçeve, #rüzgar, #demokrasi, #karar

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!