Bencillik Nedir, Bencillik İle Nasıl Mücadele Edilir ?

Bencillik; bir kişinin sadece kendisini düşünmesi, ben merkezli olmasıdır.Bencil bir kişilik kendi çıkarları ve istekleri doğrultusunda hareket eder. Kendi düşünceleri dışında hiçbirşey önemli değildir. Bencil davranış sergileyen kişileri çocukluklarına inmekte fayda vardır. Çocukken nasıl yetiştilirse o şekilde devam eder.
Örneğin ; Çocuk oyuncakalrını başka arkadaşlarıyla paylamayarak bencillik yapar. Bu durumu Çocuk o yaşlarında idrak edemez. Bu durumlarda aile devreye girer. Oyuncağını arkadaşıyla paylaşması için uyarması gerekir.Eğer aile bu gibi durumlarda uyarmazsa, çocuk ileriki hayatındada bu şekilde devam eder. Bu tür davranışları uyarılmadığında , bencillik hat sahfaya ulaşabilir.Butür insanlar genelde pek sevilmezler ve çevreleri geniş olmaz. 

Bencillikle nasıl mücadele edilir?

Kendinizde veya çevrenizdeki bir yakınızda bazı değişik hareketler görebilirsiniz. Bencil bir insan nasıl olur?
Gelin bunu örnekler ile açıklayalım örneğin ; bir sınava gireceksiniz ve ders notları arkadaşınızda var , eğer ders notlarını sizinle paylaşmıyorsa , sadece kendisi kullanıyorsa bu kişi bencil birisidir. Sadece kendisini düşünen birisinden dost olamaz.Bencil kişilik , paylaşıma açık birisi değildir.Bazen insan hareketlerine ve davranışlarına engel olamaz. Eğer siz inde çevrenizde bencil davranışlar sergileyen arkadaşlarınız varsa size bencillik ile nasıl mücadele edilir? sorusunun cevabını vereceğiz.

 

- Kendinize güvenin ve kendinizle barışık olmalısınız. Bu sayede size yanlış bir tavır sergileyemez.

- Empati kurmasını sağlayın. Böylelikle "ne yapıyorum ben " düşüncesi başlar.

- Eğer size yanlış bir tavır sergiilediyse bunu olay anında belirtin.(Hatasını anlamalı)

- Hatalarını kendisine söyleyin.

- Bencil kişiler genelde eleştiriye açık değildirler , Eleştiri yaparken daha dikkatli  şekilde yapılmalıdır.

- Bencillik kişilik değil davranış bozukluğudur. Bu yüzden eleştiri yaparken kişiyi davranış bakımından eleştirmelisiniz.

- Uzun süre devam eden bencil bir karakterden için de aranıza mesafe koymanızı öneririz.


#yaşam, #bencillik, #kişilik bozulluğu, #Bencillik, #Mücadele, #Çocuk, #hat sahfa, #Empati, #yanlış, #Hata, #karakter, #eleştiri, #mücadele, #mesafe, #sınav

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!