Beklentilerinize Göre 5 Yabancı Dizi Önerisi

Yapımcılar bütçelerini zorluyor, senaristler hayal gücünü zorluyor, yönetmenler sanat stratejilerini konuşturuyor, oyuncular da  setlerde vakitlerinin büyük bir bölümünü harcıyor. Ortaya ne mi çıkıyor ? Bir sanat eseri. Kimileri beklentileri karşılıyor kimileri de beklentilerin oldukça altında sonuçlar veriyor. Her geçen gün büyüyen bu dizi sektörünün gidişatı ise tamamıyla izleyici kitlesinin iki dudağı arasına sunulmuş durumda. IMDb ( Internet Movie Database (Türkçe: İnternet Film Veri Tabanı), sıralamasına göre en popüler dizileri konularına göre ve biraz da yorum katarak spoilersız bir şekilde sizlere aktaracağız. Sizlik olup olmadığı ise siz değerli okurlarımızın takdiri.

1. Game Of Thrones ( IMDb : 9.5 / 10 )

Konusunun, George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin şarkısı isimli romanından alan bu dizi, bir ortaçağ tarihini konu almış. Dizi, farklı kıtalara ev sahipliği yapsa da asıl olaylar Westeros yani Yedi Krallık diyarlarında yaşanıyor. Yedi Krallığın, demir tahta sahip olan kralına, yedi krallık çevresindeki lordlar sadık durumda. Ancak sadık olmayanlar, entrikada bulunanlar da var. Dizinin ana konularından biri de bu zaten. Bol bol savaş sahnelerine yer verilmiş aynı zamanda. Hal böyle iken, elleri kılıçlı asil kızlar da beliriyor dizide. Ortam o durumdayken oturup örgü öremezler öyle değil mi ? Ortaçağı ustalıkla anlatmış bu dizide; feodalite, sosyal eşitsizlikler, din- yönetim ilişkisi, iç,-dış tehditler had safhada. Aynı zamanda fantastik bir dal olan bu dizi geniş bir kitle tarafından beğeniliyor. Ortaçağı konu alan yapımlara karşı ilginiz vars azıcık da fantastik ruhu hissetmek istiyorsanız bu dizi tam size göre !

2. Breaking Bad ( IMDb : 9.5 / 10 )

Bu dizi, lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White' ın dram dolu, bir o kadar da güldüren hayatını konu alıyor. Walter White sıradan bir kimya öğretmenidir ta ki hastaneye giderek kanser olduğunu öğrenene kadar. O süreçten sonra, ölümünden sonra geride bırakacağı eşi ve çocuklarını düşünmektedir. Tabi yalnızca düşünmekle kalmayıp icraate de dönüştürmüştür ve kısa yoldan çok para kazanabileceği bir işe, biraz da kimya bilgilerini ve eşsiz zekasını kullanarak atılmıştır. Walter White, içinde bulunduğu işin de sebebiyle belalı tiplerin yanı sıra normal yaşamı; ailesi, narkotik şubede görevli eniştesi ve eski lise öğrencisi yani şimdiki yeni iş ortağı üçgeninde sürmektedir. 

Aksiyon ve macera sevenlerdenseniz çok önerilen bir dizi değil fakat dram tutkunu olarak tanımlıyorsanız kendinizi , bir an önce izleyin deriz.

3. La Casa De Papel ( IMDb : 8.8 / 10 )

İspanyol yapımlı bu dizi 2017 senesinin en popüler dizilerinden. Adından sıkça söz ettiren bu dizi bir soygun dizisi ama dizi süresince sorgulattırıyor da ' Yahu bu acaba gerçekten de soygun mu ? ' diye.

Çeşitli suçlara karışmış kişileri toplayıp ekip haline getiren profesör, radikal bir vizyon benimser. İspanya Kraliyet Darphanesi'ni, içindeki rehinelerle birlikte kapatıp para basma gibi bir fikri vardır. Tabi işler her zaman yolunda gitmez. Olaylar satranç oyununa döner. Kah kazanır kah kaybeder ama her zaman uygulanacak ikinci- üçüncü planlar da mevcuttur. Ünlü İspanyol ressam Salvador Dali'nin maskelerini takan soyguncu grubu her şeyi plana uygun bir şekilde yapmaya çalışmaktadır zaman zaman planın bozulması gerektiğini savunanlar olsa da. Sorgulama yeteneğinizi kullanarak diziyi izlerseniz büyük keyif alacaksınız bir de sosyal mesaj içerikli yapımlardan hoşlanıyorsanız bu diziyi kaçırmayın.

4. The Walking Dead ( IMDb : 8.4 / 10 )

Bu dizi Amerika'nın en popüler dizilerinden biri. Ayrıca halen yayınlanmakta. 

Dizide, dünyaya bir salgın hakim olmuş, ölenler zombi olarak yeniden dirilmektedir. Dirildiklerinde ise tamamıyla besine yönelme iç güdüsüne sahip birer canlılara dönüşülmektedir. En gerekli hizmetlerden; hukuk, eğitim, sağlık gibi hizmetler de ortadan kalkmıştır. Herkes kendi hukukunu, sağlık sistemini bir şekilde kendi sağlamak zorunda kalmıştır. Dizide, hayata yarıda veda edenler, başka birinin ölmesini göz ardı ederek bir şekilde hayatta kalmayı başaranlar, yeni dostluklar, yeni düşmanlar, yeni güvenli meskenler...  başarılı bir şekilde işlenmiştir.  Ayrıca The Walking Dead, karakterler konusunda da cimri değildir. Şaka bir yana, zombi rolünde oynayanlara dahi bütçe ayırdığını söylemeden edemiyoruz. İçerisindeki karakter zenginliği diziyi durağan olmaktan kurtarmış onlarca faktörlerden yalnızca biri. Tüm bunların yanı sıra; karakterlerin dış tehdit olan zombilere karşı kommün yani toplu bir yaşam benimsedikleri de dizide kendini en çok belli eden unsurlardan biri. Benimsedikleri bu kommün sistem aynı zamanda bir iç tehtidin oluşmasına da neden olmuş.

Yaşam mücadelesi konulu bu diziyi izlemeye karar verdiyseniz arkanıza rahatça yaslanın ve zorlu yaşam mücadelesinin yaşanmışlığına ekranlardan şahit olun.

5. Fringe ( IMDb : 8.4 / 10 )

Tüm bilimseverler buraya ! Çünkü bu dizi hem eğlendiriyor hem de öğretiyor. Bilime ilgi duyan,seven biri de değiseniz sizi bilime sevdirecektir zaten.

Her şey FBI'da görevli Ajan Olivia Dunham'ın, hem erkek arkadaşı hem de iş arkadaşı olan John Scott ile birlikte görev aldığı sıradışı bir uçak kazası incelenmesinde, incelenme sonrası erkek arkadaşının başına gizemli bir bela gelmesiyle başlıyor. Bunun sonucunda Ajan Dunham, küçük çaplı bir araştırma yaparak, daha önceden de bu tarz gizemsel vakaları incelemiş bir bilim insanına rastlıyor. Ancak şu an kendisi bazı sebeplerden dolayı bir akıl hastanesinde tedavi olmaktadır. Ajan Dunham , bahsi geçen bilim insanını oğlu aracılığı ile çıkarma gibi planlar yapmaktadır. İşte tüm bunlardan sonra Fringe'ı Fringe yapan esas ekip kurulacaktır ve dünyayı bir laboratuvar haline getirmiş sır dolu şahısların zararlı deneylerinin perde arkasını araştırma işine koyulacaklardır. Acaba başarılı olabilecekler midir ? 

Bu bilimkurgu dizisi, olayları bilimsel bir bakış açısıyla ele almış olup izleyicilere ' çok saçma, öyle şey mümkün müdür hiç ' şeklinde yorum yapmalarına müsade etmiyor. Her şey bilimsel bir temele dayandırılıyor. Milyonlar tarafından tercih edilen bu güzide dizi, paralel evren konusunu da işlemeyi ihmal etmemiş.

Bu anlattıklarım sardıysa hiç kaçımayın !


#yabancı diziler, #popüler, #kaliteli yapımlar, #tavsiye

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!