Beden Dili Kullanılırken Yapılan Taktiksel Hatalar

Beden dili sözlü iletişimden daha etkilidir. Araştırmalara göre  insan beyni saniyenin beşte birinde beden hareketlerini değerlendirerek bir yargıya varır. Biz farkına varmasak da beynimiz karşımızdaki kişi hakkında beden diline göre bir imaj verir. Sosyal çevremizde, iş hayatımızda, hatta iş mülakatlarında oldukça önemli olan beden dilini doğru kullanarak karşı tarafa olumlu bir izlenim bırakabiliriz. Beden dilini kullanırken hangi hataları yapıyoruz öncelikle buna dikkat etmemizde yarar var.

1. Arkaya Yaslanmak

Önem verdiğimiz biriyle sohbet ederken farkına varmadan öne doğru eğiliriz. İster oturalım ister ayakta olalım bedenimiz ya da başımız konuştuğumuz kişiye doğru eğilir. Eğer sohbet ederken ya da bir iş mülakatı sırasında geriye doğru yaslanmış bir şekilde oturursak karşımızdaki kişiyi ya da iş pozisyounu yeterince önemsemiyormuş gibi görünürüz.

2. Düşük Omuzlar

Kronik depresyonu olan insanların istemeseler bile omuzları düşükleşir. Bu duruş mutsuz ve özgüvensiz olduğumuz imajı bırakır. Aslında birtakım egzersizler ile omuzlarımızı ve duruşumuzu düzeltip dik bir duruşa sahip olabiliriz.

3. Göz Teması Kurmamak

Genellikle dürüst olmayan ve güven telkin etmeyen kişiler gözlerini kaçırırlar. Sohbet esnasında ve özellikle de iş mülakatlarında göz teması kurmak olumlu bir etki bırakır. Ancak  gözlere aralıksız bakmak da saldırganlığı çağrıştıracağından birkaç saniye ile göz temasını kırmak yerinde olacaktır.

4. Elleri Birleştirmek ya da Cebe Sokmak

Bu hareketileri çoğumuz bilinçsizce yapsa da bir şeyleri gizlediğimiz ya da stresli olduğumuz gibi bir algı yaratabilir. Aksine konuşurken ellerinizi saklamamanız, rahat tutmanız ve avuç içleriniz yukarıda olacak şekilde bırakmanız olumlu bir izlenim bırakacaktır.

5. Kafa Sallamak

Birini dinlerken kafanızı sallamanız karşınızdaki kişiye dikkatle dinlediğiniz anlamına gelir; ancak bunu sürekli yapıyorsanız kayıtsızlık işareti olarak algılanabilir.

6. Sürekli Kıpırdanmak

Sürekli kıpırdanıp hareket etmek sıkılma ya da rahatsızlık belirtisidir. Birçok nedenden sürekli hareket ediyor olabilirsiniz; ancak karşınızdaki kişiyi önemsiyorsanız ya da bir iş görüşmesindeyseniz bu şekilde davranmamaya özen göstermeniz faydalı olacaktır.

7. Aşırı Jest ve Mimikler

Mimiklerin ve jestlerin abartılı olması samimiyetsiz ve kibirli olduğunuzu gösterebilir. Kendine güvenli duracağım derken abartılı hareketlerde bulunmamaya dikkat edin.

8. El Sıkışırken Zayıf Tutma

Karşımızdaki kişiyle tokalaşma sırasında çok zayıf ya da çok sert tutmadan göz temasını kesmeden güçlü bir şekilde sıkmak kendinee güvenli olduğunuz izlenimi bırakır.

9. Bütün Eli Kullanmadan Dokunmak

Dokunmak karşıdaki kişiye ilgiyi göstermenin en basit yoludur. Bunu yaparaken parmak uçlarınızla dokunmanız güvenilir olmadığınız yönünde bit etki bırakır.

10. Sürekli Telefona Bakmak

Biriyle sohbet ederken sürekli telefona bakmak saygısızlık olarak algılanır. En sık yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Telefona bakaraken izin istememiz daha yerinde olacaktır.

 

Bazen beden dilimizi nasıl kullanmamız gerektiği konusunda zorlanabiliriz. Böyle durumlarda aynalama yöntemini kullanarak karşımızdakinin beden dilini taklit etmek bize avantaj sağlar. Karşımızdaki kişiyi önemsediğimizi gösterir.


#yaşam, #beden dili, #hatalar, #Yaşam, #Beden Dili, #sözlü, #iletişim, #Araştırma, #saniye, #Sosyal, #Arkaya Yaslanmak, #Düşük Omuzlar, #Kronik, #depresyon, #pozisyoun, #omuz, #egzersiz, #birtakım, #duruş, #sahip, #mülakat, #göz teması, #Elleri Birleştirme, #avuç, #izlenim, #algı, #kafa, #kayıtsızlık, #hareket, #iş, #fayda, #Jest, #Mimik, #Kendine güven, #Dokunmak, #etki, #parmak, #Telefon, #sohbet, #avantaj, #taklit

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!