Nesnelerin İnterneti ve Kullanım Alanları

İçinde bulunduğumuz dönemde teknoloji ve internetin gelişimi ile birlikte pek çok yenilik ile karşılaşıyoruz. Karşılaştığımız ve son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi de nesnelerin interneti konusudur. İngilizce’de “The Internet of Things” kavramı ile karşılanan nesnelerin interneti, internete bağlanabilen gömülü sistemlerin meydana getirdiği bağlantıları ifade ediyor. Nesnelerin interneti, servisleri cihazları ve sistemleri birbirine bağlayarak işlerin otomatikleşmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Nesne tanımlaması aslına bakılırsa çok geniş bir cihaz portföyünü içine alıyor. Bu portföyün içerisine kalp izleme cihazları, araba bilgisayarları, ev aletleri, çiftlik hayvanı üzerinde yer alan çipler ve yangın uyarı sistemleri dahil edilebilir. Ayrıca hemen herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar da bu nesnelere dâhil edilebilir. Çünkü bilgimiz dâhilinde ya da bilgimiz dışında sürekli olarak bazı internet sitelerine veri yolluyorlar.

Kullanım alanları çeşitlendikçe, nesnelerin interneti de gittikçe çok daha fazla veri üretmeye başlayacak. Bu durum internet alt yapısının daha da ilerlemesi gerektiğinin bir göstergesidir. Peki, nesnelerin interneti kullanım alanları nelerdir?

Nesnelerin ya da şeylerin internetinin pek çok kullanım alanı bulunuyor. Bu alanlara kısaca şöyle değinebiliriz:

Çevre İzleme

Nesnelerin interneti, çevre izleme için de kullanılır. Bu izleme ancak sensörler sayesinde gerçekleştirilebilir. Sensörler sayesinde su kirliliği, vahşi yaşam, atmosferik olaylar ve yaşam koşulları incelenebilir ve veri merkezlerine iletilebilir.

Endüstriyel Uygulamalar

Üretim tesislerinin ve üretim döngülerinin kontrolü, nesnelerin interneti sayesinde çok daha iyi yapılabilmektedir. Bu sayede yeni ürün üretme süreci hızlanır, talebe göre üretim hızı değişebilir ve tedarik zinciri otomasyonu gerçekleştirilebilir.

Enerji Yönetimi

Nesnelerin interneti sayesinde enerji üreten cihazlar, internete bağlanabilecek ve elektrik üreticisi firmaların sistemine bağlanıp güç üretimi optimizasyonuna katkıda bulunacaklar. Bu sayede evinizden uzaktayken fırının, ısıtma/soğutma sistemlerinin ya da enerji harcayan benzer cihazların açılıp kapatılabilmesi mümkün olacak. Aslına bakılırsa internet üzerinde priz gibi unsurların kontrolünü sağlayabilen sistemler zaten satıştadır.

Medikal Servisler

Bu sistemlerin en önemli kullanım alanları uzaktan izleme ve acil durum bildirme sistemleri olacaktır. Medikal servisler ile ilgili olarak özellikle tansiyon, şeker ve kalp ritminin izlenebileceği pek çok uygulama bulunmaktadır. Bunun yanında yaşam alanına konan sensörler sayesinde özellikle yaşlıların genel sağlık durumu da izlenebiliyor.


#Nesne, #İnternet, #Kullanım Alanları, #akıllı telefonlar, #Çevre İzleme, #The Internet of Things, #internet, #servis, #cihaz, #sistem, #su kirliliği, #vahşi yaşam, #atmosferik, #Endüstriyel Uygulamalar, #Enerji, #sürec, #ürün, #güç, #optimizasyon, #enerji, #benzer, #kontrol, #sensör, #izleme, #acil durum, #sağlık

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!