Amasra 'da gezilecek yerler

Amasra ; Karadenizin güzide semtlerinden Bartına bağlı ufak bir limant kenti olarak bilinmektedir. Baktığınız her köşesi bir doğa harikası diyebiliriz.Amasra'nin bir başka özelliği; insanlarının hoşgörülü ve misafiperver yapısı sizi buraya daha çok bağlayacak bir yapıda olmasıdır.

Amasra' da balıkçılık hakim. Burada bir çok balık restoranına rastlayabilirsiniz. Buraya geldiğinizde taze balıklardan yemenizi tavsiye ediyoruz.

1. Amasra GüzelceHisar Kalesi

Amasra’nın Güzelce hisar köyünde bulunur. Güzelce hisar Kalesi Cenevizeler’den kalma içi taşla dolu bir yapıdır. Kalenin en tepesine çıktığınızda Güzelce Hisar köyünün manzarasıyla  karşılaşacaksınız .Tepenin Kuzey yönünde ise Karadeniz’in eşsiz manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Kaleye, araçla ulaşmak  biraz zor. Aracınızı kalenin 1.5 km uzağın park edip yürümeniz gerekecektir Bu eşsiz manzaraya değer diye düşünüyoruz.

2. Amasra Ağlayan Ağaç:

 

Amasra Boztepe’de yer alan ve çay bahçesine de ismini veren  Amasra Ağlayan Ağaç bölgede en çok tercih edilen yer. Hem yerli hem de yabancı turistleri ilgisini çekmektedir .Önemli bir özellik olarak ağaç, denizden ve havadan aldığı nemi ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur damlası olarak geri vermektedir.

3. Tavşan Adası:

 

Tavşan adasında tarihi kalıntılar bulunmaktadır. İsmini yıllar önce adaya bırakılan tavşanlar ve adada halen yaşayan tavşanlardan almıştır. Adaya ulaşım şuanda sadece deniz yoluyla yapılmaktadır.

4. Kuş kayası Yol Anıtı:

 

Kuş kayası Yol anıtı Roma askerlerinin dinlenme ve su ihtiyaçlarını giderme yeri olarak kullanılıyormuş. Kuş kayasında kayaya oyulmuş kartal ve Roma askerlerinin heykelleri bulunmaktadır. Amasra’ya gittiğinizde kesinlikle gitmeniz gereken bir mekan .Manzaranın güzelliğine ulaşmanız için doğa içerisinden geçen merdivenleri tırmanmanız gerekecek.. Merdiven sayısı biraz fazla ama zirveye ulaştığınızda buna değeceğine emin olabilirsiniz.

5. Amasra Büyük Liman Plajı :

Amasra ‘da ki en büyük ve en çok kullanılan plajdır.. Yaz mevsiminde Yoğun kullanım nedeniyle, biraz kirlenebilmektedir. Merkeze yakın olan bu plaja uğramadan geçmeyin deriz..


#Amasra, #karadeniz, #tatil, #seyehat, #

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!