Niçin Spor Yapılmalı ?

Spor... Hemen hemen hepimiz az ya da çok gerçekleştirmişizdir bu faaliyeti. Kimimize önerilmiştir, kimimize ise özendirilmiştir. TV’lerde gördüğümüz futbolcular, olimpiyat yarışmacıları, basketbolcular... Süslemiştir belki hayallerimizi. Ancak her işin bir disiplini olduğu gibi sporun da oldukça önemli, kendine has bir disiplini vardır. Şöyle ki; Hiç yapılmaması yanlış yapılmasından daha iyidir. Gençler tarafından, fit bir vücuda sahip olmak ve boy uzaması yönünden tercih edilirken yaşlılar tarafından da doktor önerisi doğrultusunda icra edilir. 

 Etrafınızda, ' kaplumbağalar bile çok yavaş hareket ediyor ama ömürleri çok uzun ' şeklinde bayağı espriler yapıp ''spor'' unsurunu yeren tipler de var olmalıdır. Biz bu bölümümüzde sizlere, sporun niçin yapılması gerektiğini aktaracağız. Şimdiden keyifli okumalar. 

1. Kalp krizi riskini en aza indirir.

Bilindiği üzere, kalp de kastan oluşan bir organdır. Kollarımızı güçlendirmek için nasıl kol kaslarımız üzerine çalışıyorsak kalp sağlığımız için de spora yönelmeliyiz.Spor sonucunda, kalbe giden kan miktarı ve oksijen oranı artar, kan basıncı azalır.

  Bu sporun çok zorlayıcı cinsten olmamasına da özen göstermeliyiz. Özellikle belli bir yaştan sonra muhakkak doktora danışılmalıdır. Kalp-Damar sağlığı açısından yaşlılar ağır, yorucu sporlar yerine küçük çapta fiziksel egzersizler yapmalıdırlar. Özellikle hipertansiyon, hipotansiyon, diyabet gibi sorunlarınız varsa doktora danışmadan, bilinçsizce yapılan egzersizler sizlere zarar verebilir.

2. Kan yağı değerlerini düzenler.

Endokrin bölümüne gidenler bilir; gittiğinizde, hekiminiz sizden kan değerleri tetkiki için laboratuvara yönlendirmiştir mutlaka. Çıkan tetkik sonuçlarında da bizlere oldukça yabancı gelen terimler vardır; LDL,HDL, Trigliserit; Kolesterol... gibi. İşte onlar kan yağlarıdır. Bazılarının yükselmesi, bazılarının ise düşmesi sağlığımız açısından risk faktörü oluşturur. Örneğin, kolesterolün kandaki taşınmasından sorumlu LDL ( yani kötü kolesterol ) değerleri yükseldiğinde, damarların içinde birikerek plaklar oluşturur bu da kalp-damar tıkanıklığının temel sebebi sayılır. Aksi yönde HDL ( iyi kolesterol ) 'in de fazla olması sağlıklıdır. Bunlar gibi metabolik sistemimizi, spor çok büyük  ölçüde iyileştirecektir. 

3. Psikolojik yönden kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Fiziksel faydalarının yanı sıra spor, sizlere psikolojik bakımdan da iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Uzun süren hareketsizlik sonucu bünyemizden çıkamayan enerjiyi beyin, atma eğilimine girecek ve öfke, sinir nöbetleri şeklinde tepkiler verecektir. Düzenli olarak yapılan egzersizler ise bu durumu engelleyici nitelikte. Aynı zamanda mutluluğu artıran hormonların salınmasını da sağladığı için, sporun mental durumumuza olan faydaları, belirgin şekilde kendini hissettiriyor. 

4. Kas ve iskelet sisteminizi güçlendirir.

Bu madde, gençleri de cezbedecektir eminim. Görmüş olduğunuz gibi spor, postürümüzü, duruşumuzu da iyileştiriyor. Kendimizi daha estetik buluyoruz. Onun yanı sıra, ilerleyen yıllarda kas-eklem ağrıları, fıtık, skolyoz... sorunlarını yaşama olasılığımızı da en aza indiriyor. Örneğin bir yerlerinizden taşan o malum yağ tabakaları yerine sıkı bir vücut istemez misiniz? Bunu mümkün kılan çok da alternatif yok. Spor ise en etkili olanı. Bazen TV'lerde gördüğünüz, o basit piyasa ürünlerini de görmezden gelin. ' Şu hap sayesinde hiç spor yapmadan, daha sık bir vücuda sahip olun ' şeklinde satılan haplar ve protein tozları sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Sizleri amacınıza ulaştırsa da bu, sağlıklı şekilde gerçekleştirilmiş olmayacaktır.

5. Solunum faaliyetlerimizi iyileştirir.

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapan bireylerde diyafram kası güçlenir.Alınıp verilen soluk daha nitelikli olur. Akciğerlerimize de faydası oldukça fazladır. Bunlara yardımcı etken olarak sporunuzu genelde orman, dağ gibi bol oksijenli ortamlarda gerçekleştirmeniz, sizlere büyük ölçüde yarar sağlayacaktır. Spor yaparken soluk alış- verişinize de dikkat etmeniz önerilir. Dilerseniz, keyfinize göre müzik eşliğinde de yapabilirsiniz.


#Spor, #hareket, #egzersiz, #gereklilik, #fayda, #sağlıklı yaşam, #Spor, #faaliyet, #öneri, #TV, #futbolcu, #olimpiyat, #yarışmacı, #basketbolcu, #hayal, #disiplin, #spor, #fit, #doktor, #yaşlı, #kaplumbağa, #ömür, #espri, #Kalp Krizi, #Risk, #Kan Yağı, #Psikolojik, #His, #Kas, #Iskelet, #Solunum, #Faaliyet

1 oy
0 oy
1 oy
1 oy
0 oy
0 oy
1 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!