Solunum Sistemimiz Nasıl Çalışır

Solunum sistemimiz, canlılar arasında en gelişmiş sistemlerden biridir, nefes alırız ve veririz. Bu kadar basit bir işlevin altında çok karmaşık işlemler var.  Bu makalemizde  Solunum Sistemimiz Nasıl Çalışır ve solunum sistemi organları nelerdir sorularını cevaplandırmaya çalışacağız. Basitçe solunumla bizler, doğadan oksijen alıyoruz, ciğerlerimize çektiğimiz oksijen yerine karbondioksit veriyoruz.  Dünyada 8 milyara yaklaşan insan popülasyonu her an, bu işlemi yaparak hayatta kalmayı başarıyor. Akla şu soru geliyor, bu kadar büyük oranda karbondioksit salınıyorsa ve oksijen tüketiliyorsa şu ana kadar bunun bitmesi gerekmez miydi?

Oksijen kaynakları olmasaydı hayat tükenecekti.  Ama bitkilerin Fotosentez olayı var ve onlar dünyamızın ciğerleri konumundalar. Onlar karbondioksit alıyorlar ve doğaya oksijen salıyorlar. Bu döngü sürekli devam ediyor. Solunum sistemimize gelince; akciğerlerimiz bu olayda başrolü üstleniyor. Nefesi alırken direkt olarak akciğerlerimize çekiyoruz. Bu havanın içinde Azot ve Oksijen gazları var. Azot oranı %76 oranında Oksijen oranı ise %23 civarındadır. 

Bu oranda oksijen sağlıklı bir insana yetiyor. Solunum yolumuz, üst solunum yolu ve alt solunum yolu olarak iki kısma ayrılıyor. Üst kısımda bulunan organlar , burun boşluğu, sinüsler, ağız boşluğu, yutak ve larinksi olarak 5 kısma ayrılıyor.. .Alt solunum yolu trakea, bronş ve akciğerlerden oluşur. Akciğerlerin içinde, her bronş, alveollerde sona eren bronşiyollere doğru uzanmaktadır. Akciğerlerin hemen altında yer alan diyafram bile solunumda önemli bir rol oynar. Hepimizin bildiği gibi, yaşam boyu oksijen almak ve karbon dioksit vermek en önemli insan solunum sistemi işlevidir. Bu süreçte, önemli olan şey vücudumuzdaki hücrelerin işleyişi için gerekli oksijeni almasıdır.

Solunum Sistemimiz Nasıl Çalışır

Dış ortamdaki hava hem oksijen hem de azot içerdiği halde, burun ve ağızdan solunur. Solunan hava için bir geçiş yolu sağlanır burun boşluğu, havayı filtreleyen mukus ve küçük boyutta kıllar içerir. Hava ayrıca burundan alınırsa nemlendirilir ve burun boşluğunun içinde ısıtılır. Hava, larinkse ulaştığı yerden farinkse doğru ilerler. Burada önemli bir noktaya değinmek istiyoruz. Havanın düşük sıcaklığı ortam çok soğuk olduğunda ciğerlere zarar verir. Ama doğal olarak burnumuz bir ısıtıcı öevi görür. Ağızdan değil burundan nefes aldığımızda hem hava filtre edilir hem de ısıtılır. Aşırı soğuk havalarda ciğerlerin zarar görmemesi için burundan nefes alınız.

Larinksten akan hava göğüs boşluğuna giren tüp benzeri bir yapı olan trakeye geçer. Nefes borusu olarak bilinen trake, solunan havada yabancı parçacıkları yakalamak gibi çok önemli bir görev alıyor. Bunu başarmak için mukus üretir. Bu mukus bedenden balgam olarak atılır. Trake, göğüs boşluğuna girdiğinde, bronş adı verilen iki bölüme ayrılmaktadır. Sol bronş sol akciğere girerken sağ bronş sağ akciğere girer. Akciğerlerimizin içinde, bronşlar, alveoller olarak adlandırılan küçük hava kesecikleri vardır, bronşiyoller olarak adlandırılan küçük tübüllere ayrılır. İnsan akciğerlerinde milyonlarca alveol olduğu düşünülmektedir. Her bir alveol yapısı, tek bir hücre katmanından oluşuyor ve birçok kılcal damarlarla çevrilidir. Alveolus adı verilen bu küçük hava kesesi, gaz değişiminin yapıldığı bölgedir. Gaz değişiminden kasıt, oksijen almak ve karbondioksit vermektir. Oksijen kılcal damarlardan kana karışır ve tüm vücudu dolaşarak hücrelere, besinlerle beraber nakledilir. Böylece besin ve oksijen tedarikini sağlayan hücreler, kendi enerjilerini elde etmiş olurlar.

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!