Meme Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Meme kanseri dünya genelinde her sekiz kadından birinde görülebilir. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski de artar. Genetik olarak annesi veya aileden bir bayanda meme kanseri görülmüşse sizde de bu risk yüksek olur. Kadınlar  40-50 yaşından itibaren etkilenmektedir, risk  70 yaşından sonra düşer. Meme kanseri, sanayileşmiş ülkelerde yaşayan kadınlar arasında en yaygın kanserdir ve yaklaşık oran %30'dur. İlginç olan  1980'lerden sonra meme kanseri vakaları sayısı katlandı. Erkeklerde bile meme kanseri görülebilir. Meme kanseri vakaları arttığı halde, bu kanserden ölenlerin sayısı azalıyor. Bunun nedeni erken teşhis, güçlü tedavi yöntemleri olarak gösterilebilir. Meme kanseri geçiren  hastaların yaklaşık yüzde 82'si hala yaşamaktadır.


Meme Kanseri neden Olur

Çoğu kanser çeşidinde  olduğu gibi, meme kanserinin altta yatan nedenleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, bazı risk faktörleri ortaya konabilir. Bunlar:

  • Hormonal dengesizlik veya hormon tedavisi
  • Yüksek mamografik yoğunluk
  • Sigara- alkol kullanımı
  • Gıda bileşimi, örneğin yüksek yağlı  diyet
  • Kalıtımsal faktörler
  • Alkol tüketimi
  • Aşırı kilolu olmak ve diyabet tipi II hastalığı
  • Düşük fiziksel aktivite

 

Ayrıca, kadınların kaç çocuk sahibi olduğu ve ne sıklıkta hamile kaldığı da önemlidir. Menstrüasyon ve menopozun başlangıcı ve dolayısıyla adet kanamasının toplam sayısı da hastalık riskini belirleyen faktörlerdir.  Özellikle internette, fakat bazen gazetelerde ve dergilerde belirtildiği üzere, meme kanserinin  çok sıkı sütyenlerin kullanımı, aluminyum içeren deodorantların kullanımı, meme implantları ve hatta kürtajlardan kaynaklandığı söyleniyor.

Kadın hormonlarının Meme kanserine Etkisi

Göğüsteki hücreler, hormonlara bağlanabilen reseptörlere sahiptir. Bu ağ, mesajların hücreye hormonlar yoluyla nasıl iletildiğini gösterir. Diğer şeylerin yanı sıra, ergenlik veya gebelik sırasında meme içindeki glandüler hücrelerin büyümesini uyarır. Ne yazık ki, östrojenler, bu reseptörler aracılığıyla bazı kanser hücrelerinin gelişimini ve çoğalmasını da teşvik edebilir. Bu özellikle menopoz semptomları için preparatlar için geçerlidir. Hormon replasman tedavisi, özellikle östrojen ve progestin içeren preparatlarda beş yıldan uzun bir süredir yapıldığında meme kanseri riskini artırır. Hormonlar kesildiğinde, risk birkaç yıl içinde ortalama seviyeye düşer.

Sigara içmek kanser için en önemli önlenebilir risk faktörüdür. Sadece akciğer kanseri için değil aynı zamanda meme kanseri de dahil olmak üzere diğer birçok kanserin meydana gelmesinde sigara etkin rol oynar. Özellikle, kız çocuklarında sigara içmeye başladığında, meme kanseri riskleri önemli ölçüde artmaktadır.  Ayrıca yapılan  diyet  miktarı ve bileşimi de etkilidir. Çok aşırı yağlı besinler tüketenlerde meme kanseri tetiklenebilir. Bunun nedeni yağların, östrojen hormonunu tetiklemesi ve dengesini bozmasıdır. Asya ülkelerinde hayvansal yağların tüketiminin çok az olması ile , meme kanserinin çok az gelişmesi arasında ilişki kurulabilir. Östrojen yoğunluğunu arttıran tetikleyici her olay, meme kanserini de tetikler.

Kalıtsal meme kanseri

Tüm meme kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 5'i kalıtsaldır. Meme kanseri ve yumurtalık kanseri bir ailede daha sık görülürse çocuklarda da ileride gelişebilir. Kalıtsal meme kanseri, BRCA-1 ve BRCA-2 genlerindeki mutasyonlardan kaynaklanabilir.


#Meme kanseri nedir, #meme kanseri belirtileri, #meme kanseri neden olur

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!