Meme Kanseri Nedir

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen habis tümörü olarak  benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) olabilirler. Kontrolsüz bir şekilde bölünen hatta çoğalan bir org hücrelerinden belirirler. Ortaya çıkan hücre agregatları kendi yerlerinde kalırlarsa ve çevreleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip değilse bunlar iyi huylu olarak adlandırılırlar. Benign tümörler temiz ve dokununca pürüzsüzdürler.

Kötü Huylu Tümör - Yayılan Tümör

Bir tümör hücresi çoğalmaya ve çevreyi istila etmeye ve yok etmeye devam ederse, buna malign adı verilir. Malign tümörler kansere karşılık gelir. Bunlar ayrıca yerleşimleri vücudun diğer bölgelerine kan ve lenf damarları yoluyla gönderebilirler.

Metastaz ve onun eğilimi çok farklıdır. Meme kanseri etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavinin amacı kanser hücrelerini öldürmek ve kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını kontrol etmektir. Mevcut birçok tedavi seçeneği vardır. Öncelikle bu hasta tedavi ve söz konusu memeyi korumak için gelir. Meme kanseri tedavisi genellikle farklı terapötik yaklaşımların bir kombinasyonundan oluşur.

Bunlar hormon ve radyasyon tedavisi yanı sıra yeni seçeneklerle geliştirilen tedavi kanser hücreleri üzerinde spesifik olarak hareket eder ve sağlıklı hücreleri korur. Meme kanseri erken tespit edilir ve tedavi edilmek şartıyla iyileşme şansı yüksektir.

Bir erken teşhis  olarak düzenli tarama yoluyla mamografi önemli bir ön koşul oynar. Hasta zaten  hastalığın ileri evresindeyse, bazı terapötik yaklaşımlar hastalığın ilerlemesini geciktirebilir ve hastanın yaşam kalitesini koruyabilir.

Meme kanserinin erken tespiti ve tedavisini bir fırsat olarak kullanmak gerekir. Göğüsteki her ele gelen yumru malign bir yumru ve meme kanseri olmayabilir. Ancak, gerçekten kötü huylu bir hastalığı ortaya çıkarmak için, daha ayrıntılı araştırmalar gerekir.

Meme Kanseri Tedavisi

Günümüzde doktorlar genellikle benign ve malign tümörleri ayırt edebiliyor. Gerçekte meme kanseri teşhis edilirse, bu daha sonra uygun tedavi önlemlerini erkenden başlatabilir. Kadınlar, göğüs taraması, mamografi, vb. gibi düzenli muayeneler yoluyla meme kanseri tedavi şansına sahiptir.

Memenin kendi kendine muayenesi, her kadının göğsündeki değişiklikleri belirlemek için düzenli olarak yapabileceği bir kontroldür. Mamografi  değişiklikleri erkenden tanır. Zamanla meme kanseri keşfedilirse, genellikle tedavi mümkündür. Meme kanserinin erken tespiti sırasında, memenin röntgen muayenesi (mamografi) önemli bir rol oynar. Memenin radyolojik incelemesi şüpheli bir bulgu ortaya çıkarsa, bu şüphe bir doku örneği ile teyit edilmelidir.

Diğer araştırma yöntemleri arasında sonografi veya manyetik rezonans tomografisi (MRI) gibi modern görüntüleme teknikleri sayılabilir. Meme kanseri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Sadece tüm detaylar biliniyorsa, doktor hastayla birlikte özel bir tedavi planı hazırlayabilir. Meme kanseri için hangi tedavi kullanılacaksa bu çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, tümörün sahip olduğu özellikler ve metastazların mevcut olup olmadığı dikkate alınmalıdır.

Çoğu zaman bir dizi farklı tedavi birbirini takip eder; Örneğin, bir terapi rejimi genellikle ameliyattan sonra radyasyon ve  kemoterapi gerektirir. Ayrıca çeşitli ilaçların kombinasyon terapileri de tedavinin süreci içindedir. Doktor, bireysel olarak en iyi ve en umut verici olan tedaviye hastayla birlikte karar verecektir. Bu, çeşitli tedavi seçeneklerinin ve tedavilerinin olası seyrinin farkında olan aktif, bilgili bir hasta bilincinin gelişmesi ile şekillenecektir.

Herhangi bir terapi veya kombinasyon tedavisinin amacı, kanser hücrelerini öldürmek ve göğüs kanserinin başlamasının önünü kesmek veya tedavi sonrası kanserin geri dönmesini önlemektir. Özellikle ilerlemiş durumda, yıllarca hastanın yaşam kalitesini korumakla ilgilidir.

Adjuvan tedaviler meme kanserinin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra yardımcı tedavilerdir ve bu tedavinin, hastalığın geri dönüş veya tekrar alevlenme olasılığını azalttığı gösterilmiştir. Adjuvan tedavi anti-hormon tedavisi  kemoterapi  ve hedefe yönelik tedaviyi içerir .

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!