Kulak Nasıl İşitir

İşitme duyumuzun tüm işlevini üstlenen kulak organımız, dış dünyadan gelen titreşimleri algılar ve beynimiz de bu titreşimleri yorumlar.  Evrende her şey titreşir, hem de sürekli ve kesintisiz olarak durgun görünen taşlar ve kayalar bile titreşirler. Her şey atomlardan meydana geldiğine göre, ve atomların da sürekli hareket eden elektronları olduğuna göre, taşların titreşmesi ilginç değildir. Her türlü titreşimi alacak kapasitede olmayan kulaklarımız, sadece belirli frekans bantlarında çalışırlar.  Yani bize lazım olmayan seslerin bizi rahatsız etmesi önlenmiş olur. Bir karıncanın midesindeki uğultu işimize yaramayan bir titreşimdir.  Kulak nasıl işitir sorusuna gelelim, öncelikle kulağın yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Kulak Nasıl İşitir

Dış kulak kulak zarı için koruyucu bir organ görevi görmektedir. Titreşen Ses dalgalarını orta kulağa toplar ve yönlendirir. Kulak Flapı da dalgaları alan kısımdır. Kulak kanalı yaklaşık 2 cm uzunluğunda olup, görevi  Ses dalgalarını güçlendirmek ve orta kulağa kanalize etmektir. Gördüğünüz gibi hiç bir şey boşuna yer kaplamıyor. tüm kulak sistemimizdeki her parça eşsiz bir değere sahiptir. Kulak zarını salgılayan bu kanalda ter bezleri bulunur. Dış kulakla iç kulak arasında yer alan orta kulak, dış kulaktan gelen ses dalgalarını basınç dalgaları şeklinde anlıyor veya algılıyor. Orta kulak hava dolu bir oyuktan ibarettir ve Eardrum, Çekiç, Örs ve Stirrup kısımlarından meydana geliyor. Kulak zarı, dış kulak ile orta kulak arasında bir bölüm olarak yer alan ince bir zardır. Kulak zarı patladığında, çenenizi açıp yemek yiyemezsiniz. Sürekli olarak çok aşırı bağ ağrısı çekersiniz. Görevi de ses titreşimlerini mekanik enerjiye dönüştürmektir.

Kulak yapımıza bakmaya devam ediyoruz. Kulak zarının yanında bulunan küçük bir kemik vardır. Kulak zarına bitişik olduğu için, kulak zarındaki titreşimler bu yapıyı titreştirir. İç kulak kulağın en iç kısmıdır. Su benzeri bir madde ile doldurulur ve hem işitme hem de dengeleme organlarını içerir.

İç kulak Cochlea, Semisirküler Kanallar ve İşitsel Sinirleri içerir. Koklea spiral tüp şeklinde, yaklaşık 3 cm uzayabilen bir  yapıdır. Koklea membranı çok sayıda sinir hücresini barındırır. Kıldan daha ince olan sinir hücreleri, sonuçta elektriksel dürtülerin oluşmasına yol açan çeşitli titreşim frekanslarına farklı tepki verir. H

er titreşimin bir frekansı vardır ve bu da yorumlamayı kolaylaştırır. Asıl yorumlama beyinde yapılır. Sinir hücreleri aldıkları bu elektriksel  sinyalleri , beynin ilgili noktasına gönderir. Beyinde o noktada meydana gelen bir hasar işitmeyi engeller. Kulak yapısı da zarar görürse yine işitme kusurlu olur. Toparlayacak olursak kulaklarımızdaki tüm bu organlar ses dalgalarını algılamak, toplamak ve yorumlamak için koordine şekilde çalışırlar. Her bir kulak bileşeni belirli işlevleri yerine getirir. Dış kulak tarafından toplanan ses titreşimleri, kulak zarına ulaşana kadar basınç dalgalarından başka bir şey ifade etmezler. Kulak zarı burada devreye giriyor. Bu kısım, basınç dalgalarını aldıktan sonra titreşir ve son derece esnek bir yapısı vardır. Ses dalgaları kulak zarına geldiğinde,  üç küçük kemik ses dalgalarına tepki vererek titreşir ve ses enerjisini sıkışma dalgasına dönüştürür. İşte bütün olay budur. Daha sonra sinyaller, elektriksel olarak sinir hücreleri aracılığı ile beyin bölgesine gönderilir. Kulak işini bitirmiştir. Artık tüm görev beyindeki ilgili noktadadır.


#Kulak Nasıl İşitir, #kulak yapısı, #kulak iç yapısı

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!