Kalp Nasıl Çalışır

Bizi hayatta tutan en önemli organ kalptir, kalp çalıştıkça hayatta kalırız. Diğer organlar da çok önemlidir ama kalp ve beyin en hayati organlarımızdır. Bu makalemizde, hepimizde ömür boyu her gün dinlenmeden çalışan ve bize yaşam imkanı veren kalp organımızla ilgili ve onun kas yapısıyla ilgili bilgi vermek istedik.  Kalbimiz esasında kasılan ve büzülen kaslardan oluşuyor.  Kalp nasıl çalışır? Tek görevi temiz kanı hücrelere göndermektir ve kirli kanı işlemektir. Tabi burada akciğerler ve filtre yapan böbrekler de işin içindedir ve son derece karmaşık bir mekanizmadır.  Beynimiz, birkaç saniye temiz kan yani oksijen ve glikoz alamazsa, iflas eder. Kalp, beyni de sürekli beslemek zorundadır.  Kalbimiz kalp kasları veya miyokard olarak bilinen özel, düz kas dokusundan oluşur. Yalnız kalp duvarının farklı katmanları vardır: 

  • Perikard
  • Miyokard
  • Endokard

Perikard, kalbe girip çıkan damarların köklerini içeren çift duvarlı kesedir. Perikardiyal kese de 2 kısma ayrılmaktadır:  

  • fibröz perikard
  • seröz perikard

 Seröz perikard ise

  • parietal
  • visseral perikard

Olarak iki kısma ayrılıyor. visseral perikard en dış tabakadır. Bu kısım , büyük damarların başlama noktasına kadar uzanıyor.  Parietal ve viseral tabakalar arasında perikardiyal boşluk vardır ve burası Perikard sıvısı ile doludur.

Miyokard kalbi meydana getiren en temel kastır. Bu kas isteğimize bağlı olarak çalışmaz. Biz istemesek de o çalışmasını sürdürür. Kalp kası yapısı, miyositler olarak bilinen temel kardiyak kas hücrelerinden oluşuyor. Kalp kasları sürekli olarak koordineli kasılırlar. Bütün amaç, vücuda temiz kan pompalamak ve kirli kanı emmek, akciğerlerde temizlemek ve tekrar vücuda göndermektir. Yani kalp kısaca bir pompa olarak çalışmaktadır.

Kalp Sağlığımızı Koruyalım

Bu özel fonksiyonlarla donatılmış yapı, dakikada ortalama 75 kez atar. Bu da kalbin tüm kaslarının sürekli olarak çalıştığını gösterir. Bu kaslardan herhangi biri, bir saniye bile beslenemezse, damar tıkanıklığı hücre ölümü gibi durumlarda tüm senkronizasyon bozulur. Kalp ritmi bozulur ve hatta kalp durabilir. Kalbin doğru çalışması için, tüm damar yollarının açık olması gerekir. Bazı istisnalar da vardır tabi, örneğin çok önemli olmayan noktalarda, damar tıkanmış olursa, müdahale edecek kadar zaman vardır.  Yukarıda anlatılan her 3 tabaka da mükemmel bir uyum içinde çalışırlar ve kanı pompalarlar. İnsanların tüm ömürleri boyunca onları hayatta tutan organ kalptir.  Günümüzde çeşitli damar tıkanıklıkları stend ve Bypass yolları ile tedavi edilebiliyor. Kalp kapak hastalıkları, metal veya organik kalp kapakları ile değiştirilerek, örneğin aort darlığı giderilebiliyor ve  kalbin yeniden düzgün çalışması sağlanabiliyor. Bu kadar önemli olan organımızı korumak için, egzersiz yapmak, çok az yemek yemek ve organik –doğal beslenmek gerekiyor. Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, bu pompanın rahat çalışması için gereklidir.


#Kalp Nasıl Çalışır, #kalbin yapısı, #kalp çalışması, #kalp hastalıkları

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!