Kadınlarda Demir Seviyesi Düşüklüğü

Kan sıvısındaki seviyesi düşmüş demir minerali demir eksikliği anemisinin sebebidir; Kırmızı- kan hücresi sayısının kafi derecede istenen seviyeye ulaşmaması nedeniyle anemi gerçekleşir. Hemoglobin seviyeleri muazzam bir şekilde azalabilmektedir. Hemoglobin, akciğerlerden oksijen moleküllerini beden sisteminin farklı bölgelerine nakleden Kırmızı kan hücrelerinde yer alan proteindir. Erkeklerden daha fazla kadınlarda kansızlık hastalığına eğilim söz konusudur ve gebe bayanlar ve doğurganlık yıllarında olanlar yüksek risk altındadır.Bayanlarda seviyesi düşmüş demir seviyeleri geçici olabilmektedir ya da kronik olabilmektedir ve çoğunlukla, çeşitli tıbbi vakalar ve dikkat edilmesi gereken perhiz ve hayat tarzı değişiklikleri ile anemi giderilebilir.

Anemi Neden Olur

Bayanlarda seviyesi düşmüş demir seviyelerine yol açabilecek birden fazla sebep mevcuttur. Kadınlarda menopoz öncesi menstrüasyon sırasında maruz kalınan aylık kan kaybı sebebiyle seviyesi düşmüş demir seviyeleri gelişebilir. Aynı zamanda, yeni bir can taşıyan gebe bayanlar normalden daha fazla demire gereksinim duyabilirler ve doğum sırasında kan kaybından dolayı kötüleşme ve demir eksikliğine daha fazla maruz kalabilirler.

Demirin seviyesi düşük olduğu diyet programları vejetaryan perhizleri ya da veganizmi takip eden bayanlarda anemi oraya çıkabilir. Kansızlık, beden sisteminin yeterince al kan hücresi üretme kabiliyetine müdahale eden genetik değişikliklerle bağlantılı olabilmektedir. Bu genetik kaynaklı hücreli anemi, thalessimia, fanconi anemi ve konjenital B12 malabsorpsiyon sendromudur. Kemoterapide kullanılan çeşitli ilaçlar da sebep olabilmektedir. Kadınlarda demir eksikliği belirtileri seviyesi düşmüş hemoglobin sayısı gösterir, kan tahlillerinden açıkça görülebilir. Ayrıca

  • Aşırı yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Kırılgan tırnaklar
  • Göğüs ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Düzensiz  Kalp atışı
  • Soğuk ekstremiteler
  • Sinirlilik
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Cinsel işlev bozukluğu

Yine seviyesi düşmüşse kişide buz çiğneme arzusu uyandırabilir ya da kağıt yemek toprak yemek çok ilginç olarak hamile kadınlarda demir eksikliğine işaret eder. Eğer durum konjenital değilse tedavi son derece basittir ve demir seviyelerini normale getirmeyi amaçlamaktadır.

perhizde, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, demir ile takviye edilmiş tahıllar, yumurtalar, fasulyeler, fındık ve kuru erik, kuru üzüm ve kayısı gibi çeşitli kuru meyveler doğal besinler olarak demir seviyesini yükseltirler. Demir takviyeleri- demir FE içeren haplar da yardım edebilir. Ağır koşullarda, kan transfüzyonları ve demir enjeksiyonları gerekebilir seviyesi düşmüş demir semptomları, uygunluk ve umumi sağlığı tedarik etmek için düzenli araştırmayı gerektirecek kadar yaygındır. Sıhhatli ve dengeli bir beslenmede yeteri kadar demir Fe ihtiva eden besinleri tüketmekle kadınlarda demir eksikliği giderilebilir.


#kadınlarda demir eksikliği, #demir eksikliği, #anemi

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!