Hamilelikte Cinsellik Nasıl Yaşanmalı

Gebelikte meydana gelen fiziksel değişiklikler hamilelikte cinselliği de etkiler. Hatta bazı kadınlar hamilelik sırasında cinsel birleşmeye özellikle duyarlı olduklarını bildiriyorlar. Hamilelikte cinsellik yaşanabilir, cinselliğin tamamen yasak olduğu çok özel günler vardır.  Doğmamış çocuk anne karnında şoklara veya darbelere karşı korunmaktadır. Amniyon kesesi ve amniyon sıvısı bebeği korur.  Hamilelikte cinselliği yaşamak bu nedenle bebeğe zarar vermez. Bebek korunaklıdır ve ebeveynlerin cinsel birleşmesi sırasında zarar görmez. Rahimdeki orgazm kasılmaları bile doğmamış çocuğu rahatsız ediyor gibi görünüyor. Bazı özel durumlarda hamilelikte cinsel ilişki önerilmez. Bu durumlar şöyle sıralanabilir;

  • Hamilelikte oluşan kanama
  • Servikal yetmezlik
  • Rahim malformasyonlar
  • Önceki dönemlerde oluşan düşükler
  • Vajinal enfeksiyon
  • Kısaltılmış serviks

gibi durumlarda cinsel ilişki önerilmez. Ayrıca bu cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile enfekte olma riskini artırır. Hamilelik sırasında temizliğe özel dikkat gösterilmelidir. Bu, aynı zamanda hijyen için de geçerlidir. Genital enfeksiyon oluşma ve düşük yapma riskini artırır. Anne adayının hamile iken yaşadığı değişimler bebeği de etkiler. Teorik olarak, hamile bir kadın doğumdan sonra seks yapabilir. Bebek karında büyüdüğünde ve bu süreçte oluşan hormonal değişikliklere ek olarak kadının cinsel isteklerini kaybetmesi doğaldır. Yukarıda belirtilen durumlar yoksa, ve jinekolog cinsel birleşme için izin verdiyse, hamile kadınlar hijyene dikkat ederek cinsel ilişkiye girebilirler. Birçok kadın, vücut ve ruh hallerinin hamilelik sırasında değiştiğini belirtiyor.

Gebelikte Cinsel Birleşme

Gebeliğin ilk trimesterinde, cinsel istek korkular veya fiziksel şikayetler mide bulantısı, kusma, yorgunluk ile azalır. Bu süre zarfında, erken düşük yapmış olan veya başka risklere maruz kalan hamile kadınlar genellikle doktor tarafından cinsel aktiviteye karşı uyarılır.

Gebeliğin ikinci trimesterinde normal bir cinsellik temel olarak mümkündür. Bununla birlikte, bir veya her iki tarafın da bu süre zarfında daha az cinsel istek azalır. Karın büyüdükçe, hamilelik döneminde cinsel ilişki sırasında yeni pozisyonlar denenebilir. Gebeliğin son üç ayında özellikle kadınlar  cinsel isteklerini kaybeder. Mide genellikle çok büyük olduğundan  kadını rahatsız eder. Hamileliğin fiziksel olumsuzlukların etkileri bu dönemde görülür. Hamileliğin sonunda, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması tavsiye edilir. İnsanın seminal sıvısı, kan dolaşımını teşvik eden ve uyaran bir etkiye sahip olan prostaglandinleri içerir. Hamileliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında cinsel birleşme için dikkatli olmak gerekir.


#Gebelikte Cinsel Birleşme, #gebelikte cinsellik, #hamilelikte cinsellik

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!