Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burnun tıkalı olmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar, sinüzit, alerjik etkenler sayılabilir. Hayat kalitesinin düşmesine neden olan bu durum rahat uyku uyuyamamaya, ağızdan nefes almaya neden olarak daha kalitesiz bir havanın solunması anlamına gelir. Öncelikle burundan nefes alman tam hangi sebepten kaynaklandığını anlamak sorunun çözümü için daha etkili olacaktır.
 

Eğer dönemsel nedenlerle burun tıkanıklığı yaşıyorsanız bu rahatsızlığınıza iyi gelebilecek birkaç tavsiye vermek mümkün.
 

1. En bilinen yöntemlerden bir tanesi hiç kuşkusuz tuzlu su yöntemidir. Bir bardak kaynatılmış ya da soğuk  suya yarım çay kaşığı tuz eklenerek iyice karıştırılır. Tuza ek olarak karbonat da eklenebilir.Tuzlar içerisinde iyice eridikten sonra soğuması beklenir. Ve tuzlu suyu burnunuza damlatabileteciğiniz bir damlalığın içerisine aktararak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

2. Burun etrafınıza nane yağı ya da naneli bir krem sürerek burnunuzun açılmasını sağlayarak daha rahat nefes alabilirsiniz. Özellikle uyumadan önce burna sürülmesi daha kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlar.

3. Nemli havanın daha rahat nefes almaya neden olduğu bilinir. Bu nedenle bulunduğunuz ortamın, özellikle uyuduğunuz odanın nemli olması oldukça önemlidir. Bulunduğunuz odada su kaynatarak ya da buhar makinaları ile odanın devamlı nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Uyumadan önce sıcak bir duş almak da burun tıkanıklığında oldukça etkili bir yöntemdir. Sıcak su ile buhar oluşmasına neden olarak burnun açılması sağlanabilir.

5. Lavantanın burun açıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Önceden kaynatılmış suyu bir kaba aktararak içerisine bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını ve nane yağını ekleyerek bir süre demlenmesi bekleyin. Daha sonra başınızı kaba yaklaştırarak güçlü bir şekilde devamlı olarak burnunuzun nefes alın ve yavaşça burnunuzun açıldığını fark edeksiniz.

Lavanta çiçeğini daha farklı bir yöntemle de uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız bir bardak kaynatılmış suya lavanta çiçeklerini ekleyip demledikten sonra çiçekleri süzerek suyu herhangi bir damlalıkla burnunuza çekebilirsiniz.

6. Zencefil soğuk algınlığından kaynaklı burun tıkanıklığına çok iyi gelir. Zencefilli çay yapabilir, bu çayın içerisine limon ve bal ekleyerek etkiyi daha da güçlendirebilirsiniz.

7. Fesleğen de burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Her gün sabahları taze felseğen yerseniz burnunuzun zaman içerisinde açılmaya başladığınız fark edeceksiniz.

8. Burun deliklerinize zeytinyağı sürmek de yardımcı olacak yöntemler arasındadır.

9. Eğer acıyı seviyorsanız acı biber yemek ya da yemeklerinizi acılı yapmak burnunuzun açılmasını sağlar.

10. Burnunuzun bakımı ve temizliği burun tıkanıklığının çözümünde en basit yöntemdir. Günde birkaç kere burnunuzu suyla iyice temizlemeniz burnunuzun açılmasına neden olur.

 

Burun tıkanıklığının nedenleri bazen dönemsel nedenlerden kaynaklanmaz. Alerjik ya da fiziksel başka nedenleri olabilir.  Burun spreyi kullanılması ya da burnun içindeki etlerin küçülmesine neden olan alerjik ilaç kullanımı da burun tıkanıklığına iyi gelebilir.

Burnun tıkalı olması nedeniyle ağızdan nefes almanın sanıldığından daha fazla olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ağız içerisindeki dişlerin düzeninin bozulmasına ve çene eğriliklerine neden olabilir. Bu nedenleri tespit etmek için doktorunuza başvurmanız daha etkili bir çözüm olacaktır.

 

 

 

 


#burun tıkanıklığına ne iyi gelir?, #burun tıkanıklığı çözümü, #burun tıkanıklığı, #Burun, #Ne İyi Gelir, #nefes, #rahat, #uyku, #çözüm, #buhar, #Lavanta, #nane, #dem, #Zencefil, #Fesleğen, #sprey, #Alerjik, #fiziksel, #çene, #Ağız, #doktor

1 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!