Bel Fıtığına Neden Olan Alışkanlıklar

İnsanların büyük bir kısmı bilerek ya da bilmeyerek yapmış oldukları yanlışlardan ötürü bellerinde ilk zamanlar şiddetli ağrılar sonrasında da bel fıtığı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bunların olmasının engellenmesi adına ise bazı detayların üzerinde dikkatlice durulması gerekmektedir. Yapılan en büyük yanlışların başında, ayakkabıları bele yüklenerek giymek geliyor. Bu durum sonrasında beldeki eklem kaslarına ağırlık biniyor, disk içindeki basınç yükseliyor. Bir ayağı basamağa koyup dizleri öne doğru kırarak eğmek, bele gelecek olan yükün azalmasını sağlayacaktır. Yatağa devamlı olarak hatalı bir şekilde uzanmak da yine beldeki eklem kıkırdaklarına yük bindirilmesine ve bu bölgenin eskimesine neden olabiliyor.

Bel sağlığını korumak ve bel fıtığı oluşumunu engellemek adına ise ilk önce yatağa oturulmalı, sonrasında avuç, dirsek, omuz ve boyun yatağa yerleştirilmelidir. En son aşamada ise bacaklar yatağa alınarak sırt üstü yatar pozisyona geçilmelidir. Yere düşmüş olan bir eşyayı hızlı bir şekilde almaya çalışmak kolay geliyor olsa da ani bir şekilde yapılan bu hareketler bele zarar verecektir. Kaslara zararlı bir şekilde yüklenmek yerine düşen bir eşyayı hiçbir şekilde bele yüklenmeden dizler kırılarak ve sonrasında eğilerek kademeli bir şekilde almak gerekmektedir. Herkesin de bildiği gibi yüksek topuklu ayakkabılar bel ve kalçalarda ciddi sorunların oluşması anlamına gelebiliyor. Bunun yerine mümkün olduğu kadar alçak topuklu ayakkabılar arasından seçimler yapılmalıdır.


#sağlık, #disk kayması, #bel fıtığı, #fıtık, #Bel Fıtığı, #Neden Olan Alışkanlıklar, #Bel sağlığı, #dirsek, #omuz, #avuç, #topuklu ayakkabı, #kolay, #eşya, #bacak, #pozisyon

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!