Astım Hastalığının Belirtileri

Genetik veya çevresel nedenler ile ortaya çıkan astım hastalığı nefes almayı zorlaştırarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir rahatsızlıktır.  Özellikle alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde hava yolunda bulunan mukoza denilen zarın çevresel etkenlerle etkileşime geçmesi nedeniyle şişmesi nefes almakta güçlüğe neden olur.

Astım hastalığının birçok nedeni  olmakla birlikte en sık karşılaşılan astım çeşidi dönemsel nedenlidir. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde karşılaşılan bu astım çeşidi tedavi edilmediğinde kalıcı olabilir. Gebelikte de karşılaşılabilinen astım gerekli önemler alındığı taktirde iyileşme gösterir. Obezite gibi nedenleri de bulunan astımın genetik nedenlerden kaynaklandığına dair birçok araştırma bulunmaktadır.  Eğer anne ya da babadan biri  astım hastası ise çocuğun astım hastası olma olasılığı %30'a yükselmektedir.

ASTIM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Astımın en yaygın belirtilerinden biri nefes darlığı ve öksürüktür. Hastalar geceleri uykudan birden uyandıran öksürük ve nefes alamama şikayeti ile doktora başvururlar. Genellikle ataklar halinde olur.

1. Nefes Darlığı

2. Ataklar Halinde Seyreden Öksürük

3. Göğüste Sıkışma Hissi

4. Hışıltılı Solunum

Bazen astım hastası sadece geceleri özellikle sabaha karşu aniden uayndıran öksürük ve hışıltılı solunum belirtisi gösterebilir. Bu belirtilerin biri veya birkaçı birlikte bulunmakla birlikte her zaman  astım hastası olunduğunu göstermeyebilir. Bu belirtilerin astımdan kaynaklandığını anlamak için  nöbetler halinde seyredip seyretmediğine, geceleri ve sabaha karşı daha fazla artıp artmadığına, mevsimsel olarak değişiklik gösterip gösterdiği ve ilaç kullanımı ile azalıp azalmadığına  bakmak gerekir.


Eğer aşağıdaki belirtiler varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır:

- Sürekli tekrarlıyorsa,

- Konuşmakta zorluk yaşanıyorsa,

- Dudakta ve tırnakta morluk varsa,

- Kalpte çarpıntı varsa,

- Nabızda artış varsa,

- Öksürük , nefes darlığı ve hırıltı haftada birden fazla kez oluyorsa,

- Yürüken zorluk yaşanıyorsa, en kısa zamanda bir doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Astımın tedavisi ile belirtiler tamamen iyileşmese bile hava yolunun daralmasının önüne geçilerek kontrol altına alınarak daha rahat efes alımı sağlanabilir.


#astım belirtileri, #astım, #sağlık, #nefes darlığı, #Astım, #Hasta, #ASTIM BELİRTİLERİ, #Nefes Darlığı, #Obezite, #anne, #baba, #gece, #ataklar, #doktor, #başvuru, #öksürük, #nefes alamama, #Öksürük, #Göğüs, #Hışıltı, #Solunum, #zorluk, #tırnak, #Dudak, #Kalp, #Nabız, #hırıltı

1 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!