Nasıl İçerik Eklerim?

Gireceğiniz içerik kaliteli, bilgilendirici, eğlenceli ve güncel konulardan oluşmalıdır. Güncel olmayan hızlıca ve sadece para kazanma dürtüsü ile yola çıkılan, ziyaretçiler için hiçbir şey ifade etmeyecek olan içerikler kabul edilmeyecektir. Elbette içerikleriniz üzerinden yazmış olduğunuz yazının kalitesine göre ziyaretçi toplayacak ve ziyaretçiler üzerinden gelir elde edeceksiniz. Fakat unutmayınız ki kalitesiz bir içerik asla ziyaretçi kitlesi oluşturamaz.  

İçeriklerinizin başlığını ve kısa açıklaması konuyu tam olarak açıklamalıdır. Özenle seçilen bir başlık çok daha fazla ziyaretçi çekecektir. Ayrıca kısa açıklamanız içeriğinizin tam anlamıyla özeti olmadır.

Özen gösterilmeyen, imla kurallarına uymayan, kalitesiz resim girilen içerikler kabul edilmeyecektir.

Yukarıdaki kurallara uymayan üyelerin Red Puanı düşecektir. Red Puan sistemi yazarın kazancı ile eş değer ilerlemektedir.

1. Özgün İçerik

Oluşturacağınız içerikler tamamen özgünlük esasına dayalı olmalıdır. Size ait olmayan, farklı sitelerden alıntı yapılan içerikler girildiği takdirde içeriğiniz onaylanmayacaktır. İçerik Onay Sistemi birçok ek onaydan geçerek son olarak master editörlerimiz aracılığı ile yayına alınmaktadır. Özgün olmayan içerik girişlerini birden fazla yaptığınız takdirde üyeliğiniz iptal edilecek ve içerideki Red Liralarınız silinerek bir sonraki ödeme sırasına alınmayacaksınız.

2. İçerik Başlığı

(1) İçerik eklemek için öncelikle Üye Panelinizden "İçeriklerim" alanına gidiyoruz.
(2) Açılan sayfadadan kategori seçerek başlığımızı giriyor ve Ekle diyoruz.
(3) İçeriğimizin detaylarını oluşturmak için Listeleme kısmında başlığımızın izasında sağ tarafta "yaprak" ikonuna tıklıyoruz.

İçerik başlığını oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur Başlığın sadece baş harfinin büyük olmasıdır. Tabi ki bağlaçlar (ve, mi, mı, de, da, ile vb.) hariç. Başlık ve içeriklerde imla kurallarına uymanız gerekmektedir. İçerik başlığı maksimum 100 karakterdir.

3. Kısa açıklama

Yukarda da belirttiğimiz gibi kısa açıklama oluşturduğunuz içeriğin aynası olmalıdır. Kısa açıklamayı okuyan bir ziyaretçi içeriğin konusunu anlayabilmelidir. Açıklama kısmından alıntı yapılamaz. İçeriği özetlemeyen kısa açıklamalar kabul edilmez. Kısa açıklama minimum 40, maksimum 100 karakterdir.

Çift Katlı Elektrikli Otobüs

Yeni üretilen iki katlı elektrikli otobüsün gideceği güzergahın uzunluğu şimdilik sadece  55 kilometre olacak. Çift katlı otobüslerde uzmanlaşan Proterra firmasının yetkilisi Alexander Dennis geliştirme programının bir parçası olarak projenin elektriksel kısmından sorumlu olacak. Otobüse tam 140 kişi alınabilecek. Şu teknik bilgiyi de verelim;   yeni elektrikli otobüsün kilogram başına saatte 160 watt enerji harcayacak ve bu ihtiyacı gidermek için lityum-iyon pil takımı kullanılacak. Artık dizel veya benzin tüketmek yok! Bu otobüs için firmalar sıraya girdi bile... Elektrikli otobüsün ilk müşterisi, nakliye şirketi Foothill Transit firması... Şirket en geç 2030 yılına kadar tüm filosunu elektrikli otobüslerden oluşturacak. Araç test edilirken tam 1700 km yol kat etti ki bu da büyük bir gelişme olarak görülüyor.

4. Seo (İçerik Url) ve Etiketler

(1) Seo (İçerik Url) girileceği alan
(2) Etiketlerin girileceği alan

- Seo (İçerik Url) 
İçeriğinizin redelma.com üzerinde yayınlanmasını sağlamamız için bir Seo URL üretmeniz gerekmektedir. Bunun için başlığı kopyalayıp Seo alanına yapıştırmanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken tek bir nokta Türkçe karakter ve farklı ifadeler kullanmayınız.

Doğru Seo: red-network-nedir-ne-ise-yarar
Hatalı Seo: rednetworknedir?neişeyarar
Hatalı Seo: red network nedir? Ne işe yarar

- Etiketler
Hazırladığınız içerikler hakkında konu ile alakalı birkaç etiket girmeniz gerekmektedir. Etiketlerin arasına virgül koyarak giriş yapabilirsiniz. Örnek(yeni yazar, redelma, içerik oluşturma, nasıl içerik eklerim)

5. İçerik (Konu)

İçeriğinizi bu bölümde düzenli bir şekilde yazabilir ve ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz unsurlardan en önemli olanı Paragraflar olacaktır. Düzenli bir içerik her zaman daha fazla ziyaretçi çekecektir. Gelişi güzel yazılan içerikler kabul edilmeyecektir. Bu bölümde karakter sınırı bulunmamaktadır.

Ama şunu da belirtmeden geçmeyelim.
Yazılarınızın uzunluğu içeriğin konusuna göre değişmektedir. Ziyaretçiler sonuç odaklı içerik arayışında olacaklardır. O yüzden içeriklerinizi heyecan uyandırıcı anekdotlar ekleyiniz ve mümkün olduğunca kısa ve öz anlatmaya çalışınız.

6. Ekstra Başlık

(1) İçerik Eklemek için kullanacağınız Buton
(2) İçeriği Düzenleme Alanı

Bu bölüm genellikle liste içerikler için kullanılmakta olup bunun haricinde yazılarınızın arasına ufak notlar ve resimler eklemenizi sağlamaktadır.

- Listeleme
Liste içerikler kullanıcıların gözlerine ve ruhuna işlemelidir. Seçeceğiniz görsel listede ki başlığı tam olarak anlatmalı, yüksek çözünürlükte ve yatay olmalıdır. Liste başlığı ise genel olarak konunun içerisinde bir madde olarak belirtilmelidir. Sistem sıralamayı (1-2-3) otomatik olarak yaptığı için başlığa sıra numarası yazmanıza gerek yoktur.


-Ek içerik
Listeleme haricinde konuya yazdığınız içeriği başlıklar halinde sıralamak istiyorsanız resim yüklemeden başlık ve kısa açıklama şeklinde sıralayabilirsiniz.

7. Video Embed (Ekstra Başlık)

(1) Youtube İşlem Ekranı
(2) Embed kodunu yerleştireceğiniz alan

Ekstra içeriklere Youtube videolarını ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz videonun youtube daki sayfasına giderek, videonun altındaki “Paylaş” butonuna tıklayınız. Açılan pencerenin ortasında youtube ait bir URL(Link) göreceksiniz.

Örnek: https://youtu.be/beGThRXiwzk

Yukarıdaki örnekte koyu renkli belirttiğimiz karakterleri “beGThRXiwzk video embed url alanına yapıştırınız.

Dikkat: Örnekteki linkin tamamını yapıştırırsanız video açılmayacaktır. Sadece “https://youtu.be/”  yazısından sonraki karakterleri kullanınız.

8. Ek Özellikler (Ekstra Başlık)

Oluşturduğunuz ekstra başlıklar için ek özellikler kullanabilirsiniz. Ekstra başlıkların içerisini doldurduktan sonra sayfayı yenilerseniz Ek özellikler devreye girecektir.

Unutmayınız ki işlemleri tamamladıktan sonra (Ekstra içerik başlık ve açıklama veya resim) ekledikten sonra bu özelliği kullanabilirsiniz.

- İnce Başlık
Bu özellik eklediğiniz başlıkları koyu ve büyük yazı olmamasını sağlayacaktır.

- Orijinal Boyut
Çok fazla kullanmanızı önermesek de resimleri bazen yatay değil de dikey olabileceğinin farkındayız. Bu tür durumlarda resimlerin görüntülerini bozmamak için orijinal boyut özelliğini kullanabiliriz.

- Numarasız
İçeriklerinizde eğer listeleme veya maddeler halinde başlıklar eklemek istemiyorsanız numarasız özellik tam size göre. Bu özelliği aktif ettiğiniz takdirde içeriğinizdeki ekstra başlıklar numara almayacak ve sadece alt alta listelenecektir.

- Varsayılan Font
Ekstra başlıklar konudan ayrılması için farklı bir yazı rengi ile sitede gözükmektedir. Fakat siz içeriğinizi konudan ayırmak istemiyor ve aynı yazı boyutu ve rengi ile gözükmesini istiyorsanız bu özelliği aktif edebilirsiniz.

9. Ekstra Foto Galeri

Bu bölümde oluşturduğunuz içeriklere ait bir foto galeri oluşturabilir ve ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Ekleyeceğiniz fotoğraflar yüksek çözünürlükte ve yatay olmasına özen gösteriniz.

Not: Aynı anda birden fazla resim yükleyebilirsiniz.

Bonus: İçeriklere Yükleyeceğiniz Fotoğraflar

Fotoğraflarınızı yüksek kalitede ve filigran, yazı vb. olmaması gerektiğini söylemiştik. Bu bölümde yüksek çözünürlükteki fotoğrafı nasıl bulabilirsiniz kısaca belirtmek isteriz. Google arama motorundan görsellere tıklıyoruz. Aramak istediğimiz fotoğrafın ismini yazın ve “Araçlar-Boyut-Büyük” sekmelerine sırasıyla basınız. Altta listelenen resimlerden size uygun olanı seçebilirsiniz.


#yeni yazar, #redelma, #içerik oluşturma, #nasıl içerik eklerim, #İçerik, #Özgün İçerik, #İçerik Başlığı, #Onay, #Sistem, #ek onay, #Red Puan, #Üye Paneli, #İçeriklerim, #Ekle, #kategori, #detay, #karakter, #Kısa Açıklama, #Fotoğraf, #Seo, #Etiketler, #Doğru Seo, #Konu, #virgül, #Ekstra Başlık, #Listeleme, #Ek içerik, #Video, #Embed, #Youtube, #Ek Özellikler, #İnce Başlık, #Orijinal Boyut, #Numarasız, #Varsayılan Font, #Ekstra Foto Galeri, #Bonus

3 oy
0 oy
0 oy
1 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!