Güllaç Nasıl Yapılır?

Konu Ramazan ayı olduğu zaman insanların büyük bir kısmının aklına gelmekte olan şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz ki Güllaç. Osmanlı mutfağından Türk mutfağına ulaşmayı başaran tatlılar arasında yer alan güllaç, bundan dolayı da geleneksel tatlılar arasındaki yerini korumaya da devam etmekte. Bu tatlının tek özelliği çok kolay bir şekilde hazırlanması değil. Bununla beraber oldukça hafif olup pek çok farklı şekilde de hazırlanması sayesinde pek çok evin Ramazan’da olmazsa olmaz tatlılarından bir tanesidir. Güllaç için öncelikli olarak ıslatılacağı sütlü karışımın hazırlanması gerekmektedir. Bunun için de 6 su bardağı süt kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır ve 1 su bardağı toz şeker eklenerek şekerin erimesi sağlanır. Sonrasında ise içerisine yarım çay bardağı gül suyu ilave edilir.

Bir paket güllaçtaki yapraklar küçük parçalar şeklinde kırılır. Tepsinin tabanı bir kat güllaç yaprağı ile kaplandıktan sonra sütlü karışımdan azar azar dökülerek bu yapraklar ıslatılır. Sonrasında üzerine ince çekilen ceviz serpilir. Bu işlemler güllaç yaprakları bitene kadar devam edilir. Kalacak olan süt ise en üst kısımda kalacak olan güllaç yapraklarının üzerine gezdirilir. Tatlının sütlü karışımını çekmesi adına yaklaşık olarak 10 dakika oda sıcaklığında bekletilmesi gerekmektedir. Ardından ise güllaç kare şeklinde kesilecektir. Üzerine isteğe bağlı olarak ceviz, vişne, nar gibi yiyecekler kullanılarak süslemeler yapılabilir; böylece tatlının lezzeti katlanmış olur.


#güllaç, #tatlı, #nasıl yapılır, #Güllaç, #Osmanlı, #Türk, #Ramazan, #sütlü, #toz şeker, #lezzet, #vişne, #ceviz, #nar, #güllaç, #Tatlı

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!