Facebook Veri Sızıntısı

Günümüzde ciddi bir kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, geçtiğimiz günlerde müthiş bir skandal ile birlikte sarsıldı. Öyle ki bu skandal dâhilinde açıklama yapan Facebook,  sayısı 87 milyonu bulan birçok bireyin kimlik ve özel bilgilerinin bir şekilde sızdırıldığı konusunda kullanıcılarını uyardı.

Facebook’un Yaptığı Açıklama

Facebook üst teknoloji yöneticisi Mike Schroepfer'in yaptığı açıklamaya göre bu olayların başlangıcı, Londra merkezli "Cambridge Analytica" isimli bir analiz firmasıdır. Bu firma, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarına bir şekilde sızarak milyonlarca insanın kişisel verilerine ulaşmıştı. Bu bilgilerin, ABD ve İngiltere'de yapılmakta olan kritik siyasi seçimleri etkilemek üzere kullanıldığına dair iddiaların taraflarınca değerlendirilmekte olduğunu bildirildi.

Mike Schroepfer yine yaptığı açıklamada; "Sızma konusunun yanı sıra, uygunsuz bir şekilde verilerin paylaşılması da kuvvetli bir ihtimaldir." ifadelerini kullandı. Facebook şirketinin ve sosyal paylaşım sitesinin kurucusu Mark Zuckerberg'in sorgulanması gerektiğine dair yayılan haberler de gerçeklik kazandı. Zuckerberg yargılandı. Herhangi net bir sonuca varılamamakla beraber, yargılamanın devam edeceği gelen bilgiler arasındadır. Ayrıca Zuckerberg'in yargılanmasının canlı yayınla izlendiğini ve izletildiğini de ekleyelim.

Facebook Güvenlik Açısından Sorunlu Bir Platform mu?

Evet, Facebook güvenlik açsından sorunlu bir platform. Fakat bu yalnızca Facebook şirketine özgü bir durum değildir. Genel bağlamda ele alınacak olursa, internet dünyası güvenlik açısından son derece sorunlu bir platform. Dünya genelinde her gün her an, popüler olan ya da olmayan milyonlarca oyun, program ve mobil uygulama piyasaya sürülmektedir. Bu uygulamaların güvenli olduğu konusunda hiçbir zaman emin olamayız.

Bu durum güvenilirlik açısından bireyleri, yazılımcıları ve hatta bankaları dahi zan altında bırakmaktadır. İnternet dünyasında hiçbir zaman tam anlamıyla bir güvenlik yoktur. Söz konusu olamaz. Öyle ki her yazılımın, her güvenlik yazılımının bir üst yazılımı söz konusudur. Evet, bu insanlar ve şirketler son derece ciddi ve etkili konumda şirketler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Ama bu yeterli değildir. Öyle ki yeterli bilgi ve donanıma sahip bir birey, dört duvar arasından birçok kurumu ve kuruluşu zan altında bırakabilmektedir. Bu nedenle kullanıcılar olarak internet ortamında paylaştığımız her türlü bilgiye dikkat etmeli ve kendi güvenliğimizi sağlamalıyız.


#İnternet, #Facebook, #Veri, #Veri Sızıntısı, #Açıklama, #Mark Zuckerberg, #yargı, #şirket, #sosyal paylaşım, #Platform, #ciddi, #etkili, #yeterli, #donanım, #bilgi, #kullanıcı, #internet, #dört duvar

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!