Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Her geçen gün artan kitle iletişim araçları ve kullanıcıları artan sosyal medya platformları ve bunun karşılığında da kullanıcılara sunulan, yeni güncellemelerle gelen yenilikler, her geçen gün kullanıcı memnuniyetine önem veren platformlarca yenileri eklenmekte listemize. Yeni gelen bu güncellemelerden birisi ise Facebook un da bizlere sunmuş olduğu canlı yayın açabilme olanağıdır.

Böylece sizlerde uzağı yakına getirmiş olur, sevdiklerinizle doya doya hasret giderebilir, açtığınız canlı yayınlarla bulunduğunuz anı takipçilerinizle, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Hadi adım adım nasıl yapıldığına bakalım;

Konumuza başlamadan önce şunu da belirtmek isterim ki, canlı yayını ne için açacağınız kullanacak olduğunuz uygulama dolayısıyla önemli. Eğer canlı yayınınızda; canlı maç yayınları veya film benzeri yayınlar yapacaksanız farklı bir uygulama indirmeniz gerekecektir. Bunun için sizlere önerimiz “Wirecast” adlı uygulama vardır, bu uygulama aracığıyla bu türde ki canlı yayınlarınızı yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra açacağınız canlı yayında kamera karşısında siz olacaksanız, “wirecast” veya buna benzer hiçbir uygulamaya ihtiyacınız olmaksızın anında canlı yayın başlatabilirsiniz. Adım adım bakacak olursak ilk önce telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan facebook adresinize giriş yaptıktan sonra ana sayfada ki gönderi paylaşımı yatığımız kısma gelip “canlı yayın” yazan kısma tıklıyoruz, bu kısımda kendi isteğinize göre canlı yayınınızı kimlerin izlemesini istediğinize göre gizlilik ayarları kısmından kimlerin izleyebileceğini de seçebilirsiniz.  Sizlere tavsiyem ilk aşamada görünürlüğü sadece siz yaparak küçük bir deneme yapabilirsiniz, böylece hiç kimse sizi görmeden siz de kısaca test etmiş olursunuz. Daha sonra “herkes” yaparak profilinizde ki herkesin görebileceği bir duruma da getirebilirsiniz. Yayınlarınızın en fazla süresi facebook tarafından şuanlık 90 dakika olarak belirlenmiştir, bu oranın ilerde arttırılması da beklenilmektedir.   

Tabi facebook sınırlamalarını sadece bununla tutmakla kalmamış, yayını yapan kişi veya sayfayı da  canlı yayına katılanlar için yayının açılan platformunda üst köşede canlı yayını açan sayfa veya kişiyi de takip etme olanağı tanımaktadır, böylece siz farklı bir zamanda farklı bir canlı yayın açtığınızda canlı yayınınızı kaçırmak istemeyen ve öncesinde abone olmuş kullanıcılarınıza bildiri olarak gidecektir,  aynı zamanda yayın sırasında izleyicileriniz yorumda atabilir. Peki yorumları nasıl görebilirsiniz yayınınız esnasında?

Bu esnada izleyici sayısı ve geçen süreyi sol üst köşe de görebilirsiniz. Yorumlarınız yayınınızın altında bulunacaktır ve yorum sıralamaları en son atılan en üstte olacak şekilde ekranınızda görüntülenecektir.

Facebook Lives özelliğinin reklam yapmak isteyenlerin olduğu kadar bizlerinde işlerine çokça yaramıştır. 

Aşağıda 5 kısa adımda Facebook canlı yayın nasıl yapılır? Nasıl gizlilik ayarları ayarlanır? Yayın Sırasında Engelleme Nasıl Olur? Ve Son Olarak Yayın Sonunda Çektiğim Videoma Ne olur? Sorularına yanız verdik. 

 

1. Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sora profilinizdeki drum güncellemsi butonuna tıklayarak paylaşım ekranını açın.

2. Bu adımda canlı yayına geç seçeneğine tıklıyoruz.

Sizden Facebook mikrofon ve kameranıza erişin isteyecektir, gelen iletiyi onaylayarak erişime izin sağlayabilirsiniz. Bu soru genelde ilk kez açtığınızda sorulur, ilerleyen zamanlarda sorulmayacaktır.

3. Gizlilik Ayarları

Bu adımda facebook sizden yayınınızı kimlerin görmesine izin vereceğinizi soracaktır. Eğer bir tanıtım vb bir yayın yapacaksanız büyük ihtimal herkese açık bir yayın açmak isteyeceksiniz, ve herkese açık yapabilirsiniz seçeneklerden. Daha öncede belirttiğimiz gibi ilk denemenizse bir test yapmak amacıyla yayınınızın görünürlüğünü "sadece ben" yapabilirsiniz. Daha sonra "herkese açık" olarak değiştirebilirsiniz.

 

4. Canlı Yayına Geç..

Tüm her şeyi adım adım tamamladığımıza göre canlı yayına geçebiliriz atık. "Canlı Yayına Geç" butonuna tıkladıktan sonra facebook 3-2-1 diye saymaya başlayacaktır. 

 

5. Yayın Esnasında Engelleme

Yayın sırasında olabilecek spam yorumlar veya buna benzer durumlarda engellemek istediğiniz kullanıcılar olması durumunda kişi profiline dokunabilir ve Engelle butonuyla engelleyebilir ve artık videonuzu görmesini engelleyebilirsiniz. 

Yayınınızın sonun gelmeniz durumunda "BİTİR" butonuna tıklayarak yayınınızı sonlandırabilirsiniz.  Biten yayınların videoları diğer paylaşımlarınızda olduğu gibi siz kaldırana kadar zaman tünelinizde kalmaya devam edecektir.


#Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Açılır, #Canlı yayın açmak, #facebook canlı yayınları, #en kolay canlı yayın açmak, #facebookta canlı yayın nasıl yapılır

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!