Zeytin Dalı Niçin Barışın Simgesidir?

Bugüne kadar, uzun bir tarih skalası içerisinde sayılamayacak kadar çok savaşlar yaşanmıştır kimi militarist bir tutum sergileyerek savaşı savunmuştur kimi de bir insanlık suçu olduğunu ısrarla öne sürerek savaş karşıtı eylemlerde bulunmuştur. Her eylemde olması gereken bir unsur vardır: Bir eylem aracı. Kitlesel iletişim araçlarından bahsetmiyoruz elbette; Simgeler ve sembolleri kastetmek istiyoruz. Bir düşünceyi, fikri ya da akımı ifade etmede görsellik çok önemlidir.

Zeytin dalı denildiğinde akıllarımıza gelen ilk şey zeytin dalıdır. Zeytin Dalı, barışı sembolize eder.  Savaş karşıtı yapılan eylemlerdeki pankartlarda olmazsa olmazdır bu simge. İlgili sembolde, beyaz güvercin ağzı ile zeytin dalı tutar. Bunun yanı sıra evrensel nitelikte başka bir barış sembolü vardır; Çember içinde ‘N’ ve ‘D’ harflerinin birleşiminden oluşan bir sembol. Aslında bu sembol, Denizcilikte kullanılan ve bayrakla iletişim dili olarak bilinen “Semafordan yararlanılan bir semboldür, semafor adını verdiğimiz işaretin kodlarıyla “N” ve “D” harfleri, İngilizce ile “Nuclear Disarmement” dilimizdeki anlamı ile ise: “Nükleer Silahsızlanma” çağrısının ilk harflerinden oluşur.  

Şimdi gelelim zeytin dalına; Zeytin dalının barış ile ilişkilendirilmesi çok uzun zaman öncesine dayanır. Yunan mitolojisinin aktarılarına göre Zeus, kentin koruyuculuğu unvanı vermeyi vaat ederek bir yarışma başlatır. Bu yarışmada, kendisine verilebilecek en değerli ve şaşalı hediye esas alınır. Bu hediyeyi veren de unvanı kapar.

Denizlerin tanrısı olarak bilinen Poseidon, tanrı Zeus’a çok uzaklara dahi uça uça gidebilen ve savaşlarda yenilmeyeceğini temin ettiği bir at hediye eder.

Athena’nın da Yüce Zeus’a hediye edeceği bir şey vardır: Zeytin Ağacı… Zeus önce büyük bir kararsızlık çeker. Çok uzak diyarlara giden bu at onun için oldukça önemli bir hediyedir ancak Athena’nın hediye etmiş olduğu zeytin ağacı karşısında da büyülenmekten kendini alamaz. Kutsal bir görünüme sahiptir bu ağaç. O kadar güzel ve kutsal bir görünüme sahiptir ki Athena’nın rakibi olan Poseidon bile etkilenmiştir.  Ama aynı zamanda içindeki, yarışmayı kazanma azmi bir yandan Athena’ya karşı kin ve düşmanlık besletir. Yarışmayı muhakkak kazanmalıdır çünkü.  

Bunun üzerine Athena zeytin ağacından bir dal koparıp rakibine verir. Çünkü bu eşsiz ağaç o kadar muazzamdır ki kinci, nefretçi, düşman … Kim varsa bu olumsuz özelliklere bir son verir.

Bu meşhur olayı takip eden yıllarda Zeus verdiği sözü tutar ve tutmakla da kalmaz Athena’nın adını, bugün Atina olarak bildiğimiz şehre verir. Asırlar boyu da ‘ Düşmana zeytin dalı uzatma ‘ terimi günümüze kadar sürer gelir …

 


#Zeytin dalı, #barış, #sembol, #simge, #dünya tarihi, #savaş karşıtlığı, #anti militarizm, #Zeytin Dalı, #Barış, #Simge, #eylem, #düşünce, #Kitlesel, #iletişim, #Nuclear Disarmement, #Nükleer Silahsızlanma, #Athena, #Zeus, #Zeytin Ağacı, #hediye, #kin, #düşmanlık, #ağaç, #Asır, #Düşman, #terim

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!