Neden Kaşınırız?

Kaşınmak ..Bir işle meşgulken birden kolumuz, sırtımız bacağımız, yüzümüz aniden kaşınmaya başlar .Bazen sinir bozucu olsa da kimi zaman bu iş tatlı tatlı kaşıdığımız olabiliyor. Kaşınmak.. Peki neden kaşındığınızı merak ettiniz mi?

Kaşıntının birçok sebep olabilir; Alerjik, Mantar, Sivilce, Yara,  Bakteri , Alerji, Su çiçeği gibi bir çok sebep olabilir. Kimi zaman kullandığınız ilaçlarda yan etki gösterip kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Kaşıntının nasıl oluştuğuna gelirsek; Bu sorunun cevabını henüz çok net bir şekilde bulunmuş değil. Araştırmacılara göre şöyle bir durum vardır :Bacağa konan bir sinek veya başka bir dış etkenin, derinin  üst ve alt tabakalarında bulunan bazı reseptörleri harekete geçirdiğini belirtirler. Bu reseptörler sinir telleri olan “C” telleri aracılığıyla  önce omurilik oradan da beyin kabuğuna sinyaller gönderir. Bunun sonucunda bacağımızın üzerindeki sineği fark eder ve beyin kabuğunun elimize gönderdiği emirle, sineği bacağımızdan kovarız. Bazen başka bir işle meşgulsek fark etmediğimizde olur. Sonrasında şiddetli bir kaşıntıya sebep olabilir

Peki Bu kaşıntı hissi nasıl oluşuyor ? Deri hücrelerinde kaşıntı ve kızarıklığa sebep olan “histamin” salgılanır. Bazı alerjik maddeler, mast hücrelerini doğrudan uyararak histamin salgısına  sebep olurlar. Histamin de o bölgede kaşıntı hissine sebep verir.

Örneğin; Sevgili redelma okurları bu yazımızı okurken de  psikoloji olarak kaşındığınızı biliyoruz .. :)

Mutlu günler


#kaşınmak, #ilginç bilgiler, #neden kaşınırız, #alerji

0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!