Gökyüzü Niçin Mavidir?

Hiç sorguladınız mı gökyüzünün neden mavi renkte olduğunu? Genelde denizler sorgulanır ‘Niçin bu denizin rengi mavi acaba?’ diye. Daha sonra da ‘ Gökyüzü yansıdığı için bu denizlerin rengi mavidir ‘ şeklinde kendimizden emin bir biçimde soruyu yanıtlarız. Tamam, doğru! gökyüzü rengini denizlere verir ama bu gökyüzü neden mavidir? Acaba mavi değil, renksiz de biz mi göğü mavi görmekteyiz? Bu bir çeşit illüzyon mu?

Gökyüzünü, daha doğrusu atmosferin yapısını incelediğimizde çeşitli gazlar yer almaktadır; Azot, oksijen çoğunlukta olmak üzere, Hidrojen, Helyum, Argon, Kripton, Ksenon, Neon gibi gazlardır. Aynı zamanda gazın yanı sıra, toz partiküllerinin varlığından da söz etmek mümkündür.

Dünyamıza giren güneş ışığı, atmosferimizin üst katmanlarında kırılma uğrar. Neticede atmosfer boşluk değildir, çeşitli gazlar ve toz partiküllerini barındıran bir yapıdır. Gün ışığını kıran etmenler de bunlardır. Gün ışığında şu renkler vardır; mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı. Gökyüzünü mavi renk gösteren renklerden biri buradadır görmüş olduğunuz gibi. ‘ Peki, aynı zamanda sarı, yeşil gibi renkler de var niçin gökyüzü bu renklerde değil de mavi renkte ’  diye soracak olursanız. Bizim cevabımız; ‘ Mavi rengin dalga boyunun daha küçük olmasıdır ‘ diyeceğiz. Dalga boyu uzun olan bir renk zor kırılırken, dalga boyu küçük olan başka bir renk daha kolay kırılıma uğrayacaktır. Bu bir fizik kuralıdır ve İngiliz Fizikçi Lord Rayleigh tarafından tespit edilmiştir. Bu bakımdan bu olay literatürde ‘ Rayleigh Saçılımı ‘ olarak da geçer.  Aslında bu renklerin arasında en küçük dalga boyuna sahip olan renk mordur. Fakat gün ışığı içerisinde mavi renk, mor renge göre daha baskın olduğundan gökyüzünde hâkimiyeti mavi renk kurmuştur. Masal dünyası gibi mor renge sahip bir atmosferi olan dünyada yaşama şansımızı, gün ışığında daha fazla bulunan mavi renk yüzünden kaçırmışız anlaşılan.


#Gökyüzü, #Mavi, #gök, #deniz, #Rayleigh saçılımı, #güneş ışığı, #dalga boyu, #Gökyüzü, #mavi, #illüzyon, #Azot, #oksijen, #Hidrojen, #Helyum, #Argon, #Kripton, #Ksenon, #Neon, #atmosfer, #Gün ışığı, #Masal, #Dünya, #partikül, #gaz, #renk

2 oy
0 oy
0 oy
1 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!