Antarktika Hakkında Temel Bilgiler Ve Şaşırtıcı Özellikler

Antarktika, güney yarımkürede yer alan, güney kutbunu da içeren, gezegenimizin en soğuk ve en rüzgârlı kıtası olma özelliğine sahip bir yerdir. Buz kütlelerinin büyük bir çoğunluğu buradadır. Ayrıca, dünyadaki tatlı suyun yüzde 70’ini de bünyesinde barındırır. Bu kadar suyu içerisinde tutmasına karşın, yıllık yağış oranı da oldukça azdır. Yapılan araştırmalar sonucu yıllık yağışın yaklaşık 5 cm civarında olduğu tespit edilmiştir. 1959 senesinde, 12 devlet tarafından imzalanan Antarktik Antlaşması, bilimsel araştırma ve çalışmalar hakkında işbirliği yapma, askeri eylem- nükleer deneme yapmama, zararlı kimyasal ve radyoaktif çöpleri kıta üzerinde hiçbir yere bırakılmama gibi radikal hükümler içermektedir. Bu hükümler günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

 Issız bir kıtadır ancak her sene ziyaretçileri olur. En çok ziyaret edilen yerlerden biri de Antarktik Yarımadasıdır. Bizim yazı yaşadığımız aylarda burası, özellikle güney kutbu, 6 ay boyunca karanlıktır, kışı yaşadığımız aylarda da 6 boyunca aydınlıktır.

 Hakkındaki şaşırtıcı özellikler ise şu şekildedir;

Antarktika bağımsız, sınırları olmayan ve sürekli bir nüfusa sahip olmayan tek kıtadır.

Antarktika’da bugüne kadar ölçülmüş en düşük sıcaklık, -90 derecedir. ( 21 Temmuz 1983 tarihine ait. )

Yapılan Antarktik Antlaşmasınca, bu kıta tamamen bilime hizmet eden ve barışçıl bir kullanım alanına sahiptir. Dolayısıyla hiçbir ülke, millet veya topluluk üzerinde egemenlik hakkı iddia edemez.

Antarktika, içerisinde keşfedilmeyi bekleyen dağlara, ovalara belki de maden yataklarına sahiptir ancak karla örtülü olmasından dolayı içeriği henüz net bir şekilde bilinememektedir.

Antarktika kıtası, Uranüs gezegeninden sonra keşfedilmiştir.

Gezegenimizin en geniş deniz ekosistemi; Pasifik, Atlas ve Hint okyanusu suları ile kutup çevresindeki akıntının birleştiği bir yer olan Antarktik Konvergesi’dir.

Bu kıtada 5 tür penguen bulunmaktadır. İmparator penguen türü,(  penguen familyasının en büyük türüdür.) İmparator penguen ve Makaroni Penguenleri bu bölgede yaşayan penguen türlerinden bazılarıdır.

Antarktika’da rüzgârın hızı bazen, yaklaşık olarak 300 km’ye kadar bile çıkabiliyor.

Dünyanın en kurak yeri, zannedildiği gibi Afrika filan değil, burası! ( Bazı bölgeleri 2 senedir yağmur görmemiştir. )


#Antarktika, #güney kutbu, #bilgiler, #özellikler, #kıta, #Antarktika, #Temel Bilgiler, #Şaşırtıcı, #Özellikler, #soğuk, #rüzgârlı, #güney yarımküre, #Buz, #araştırma, #devlet, #askeri, #eylem, #nükleer, #kimyasal, #radyoaktif, #karanlık, #aydınlık, #Bağımsız, #Nüfus, #Kıta, #Derece, #Hizmet, #Ülke, #Millet, #Topluluk, #Egemenlik, #Dağ, #Ova, #Maden, #Uranüs, #Deniz, #Ekosistem, #Pasifik, #Atlas, #Hint, #Okyanus, #Kutup, #Antarktik Konvergesi, #Penguen, #İmparator, #Makaroni, #Rüzgâr, #Yağmur

2 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!