Reklam Klişeleri

Belki çoğumuz, isteğimiz dışı izliyoruz reklamları. Sevdiğimiz bir diziyi, filmi veya programı beklerken maruz kalıyoruz. Bazı reklamlar ilgimizi çekerken bazıları ise hayattan soğutuyor bizleri. Ancak markalar, reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek reklam ajansları ile irtibatta kalmaya devam ediyor. Reklam ajansları da gece gündüz çalışıyor derken ortaya bu reklam adını verdiğimiz ürünler çıkıyor. İndirimli kampanyalar, kredi kartlarına özel indirimler, erken rezervasyonlar, inşaat şirketlerinin sürekli birbirlerini taklit ettiği rezidanslar ve onların mutluluk, huzur, güven vaat eden reklamları… Derken geçinip gidiyor bu sektörler.

Bu bölümümüzde de hemen hemen hepimizin farkına vararak veya farkına varmayarak rastlamış olduğumuz reklam klişelerinden bahsedeceğiz. Tespitler tamamıyla RedElma editörü tarafından yapılmıştır. Keyifli Okumalar.

1. Güzelim Şarkıların, Sözleri Değiştirilerek Reklamlara Uyarlanması Olayı

Bir değil, iki değil bu durumu gerçekten çok sık yaşıyoruz. Zamanında severek dinlediğimiz ve geçmişimizin tatlı bir anısı olarak kalmış parçaları bu kadar deforme etmenin mantığı nedir? Hiç duymamış olalım.

 

2. Heyecanlı Bir Ses Tonu

Oturmuşsunuz evinizde güzel bir film izliyorsunuz. Film ise oldukça sakin ilerliyor bir de huzur verici veya duygusal bir arka fon… Derken, aniden araya reklam giriyor.

 Bu durumu eminiz ki çoğunuz yaşamışsınızdır. İşte o aniden araya giren reklamların rahatsız ediciliği, yalnızca filminizi böldüğünden değil, orantısız, yüksek bir sese sahip olduğu için de rahatsız ediyor. Alt tarafı dondurman bedava çıkmış işte nedir yani bu Roma’yı fethetmişçesine heyecanın?

3. Ünlü Kişiler

Reklam ajansları bu işi çözmüş;  kitle psikolojisi, bir ürünün satışlarındaki rakamın artmasında önemli bir unsur tabi. Sarı çizmeli Mehmet ağa bir ürünü kullandığını ve memnun olduğunu belirtir, 10 kişi ikna olur. Ancak eğer bu kişi; genç kızların sevgilisi, genç delikanlıların gözde futbolcusu, yılın en iyi oyuncusu vs. olursa ikna edilenlerin sayısı olur 20 bin, olur 40 bin…

4. Gülümseyen tipler

Şimdiye kadar fark edememiş olabilirsiniz belki ama çoğu reklamda oyuncuların gereksiz yere gülümsediği gerçeği var. Ekmeğe çikolatalı fıstık ezmesi sürüyor, araba kullanıyor, temizlik yapıyor, yemek yapıyor… Hangi fiili gerçekleştirirse gerçekleştirsin o yüz mutlaka gülüyor. Sahi hangimizin hayatın her anında yüzü sürekli gülüyor? Reklamlardaki bu ayrıntı,  ürünü kullanan tüketicinin memnuniyetini belirtmek için var tabi. Bir nevi algı operasyonu.

5. Milli Değerleri Kullanma

Bu ise son zamanlarda rastlamaya başladığımız klişe türlerinden. Türk milletinin milli duyguları bu aralar zaten kabarık; darbe girişimleri, sınır ötesi operasyonlar… Derken, Milliyetçilik oldukça aktif durumda. Tabi reklamcılar boş durur mu? Durmaz. En basitinden, Çiftlik Bank reklamlarına bakabilirsiniz. Döktürmüşler de döktürmüşler…

6. Ansızın Çalınan Kapılar ve Kapıyı Açtığında Şaşırarak Eve Davet Eden Ev Hanımları

Bunu en çok deterjan markaları yapıyor. Bu metodu uygulayan deterjan markalarının sayısı da azımsanmayacak cinsten. Önce zili basıyorlar sonra kapıyı çocuk, adam filan değil de illa ki bir ev hanımı açıyor, daha da tuhafı kapıyı açtıktan sonra ‘Aaa’ şeklinde şaşırma tepkisinde bulunuyor. Kapıdaki o delik de aksesuar olarak açılmıştır ne de olsa. En sonda da o mucizevi, bir kimya cevheri, üstün teknoloji ve üstün kimyagerlerle geliştirilmiş ‘ Bulaşık Deterjanlarını’ deneyip ikinci bir şaşırma dalgası daha yaşıyorlar. Oradaki şaşırmalara, Yetenek Sizsiniz programındaki diliyle kiremit kıran dayıya şaşıran Acun’da bile rastlayamazsınız. Net.

7. Kamu Spotu Benzeri Ürün Tanıtımları

Bunu daha çok, klişeden kaçmak isteyen reklamcılar uyguluyor fakat sayıları son zamanda çok olduğu için biz klişe sınıfına dâhil ediyoruz. Genelde bu tarz reklamlar izleyicileri ekranlara bağlayan cinsten oluyor, manalı oluyor, bazen de ağlatıp gururlandırıyor. Reklamı ilk izlediğinizde diyorsunuz ki ‘ Bu sanırım bir kamu spotu’  sonlarında ise fark ediyorsunuz ürün tanıtımı amacı güttüğüne. Hem ürünlerini tanıtıyorlar hem de iyi bir sosyal mesaj veriyorlar. Reklamların en güzeli oluyorlar.


#Reklam, #TV, #klişe, #sıradan reklamlar, #dizi, #maruz, #marka, #reklam, #Şarkı, #Ses Tonu, #Heyecanlı, #psikoloji, #çikolata, #fıstık, #araba, #temizlik, #yemek, #ayrıntı, #Milli Değerler, #Milliyetçilik, #kiremit, #Acun, #Kamu Spotu, #dâhil, #sosyal

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!