NASA Mars'a Helikopter Gönderecek!

İnsanlık tarihi boyunca bazı olgular her zaman merak konusu olmuştur. Bu konulardan birisi de uzaydır. Üzerinde yaşadığımız dünyadan çok daha fazlası olan evrende farklı gezegenlerin olduğu da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte yıldızlar araştırılmaya başlanmış ve bu çalışmaların en önemli öncülerinden birisi NASA olmuştur.

NASA, kurulduğu tarihten günümüze pek çok araştırma ile gündeme gelmiştir. Son olarak ise Mars’a helikopter gönderme haberleri ile gündemde. Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2020’de Mars’da gidecek olan uzay aracı için geliştirdikleri özel tasarım helikopteri tanıttı.

Curiosity Beraberinde Helikopter Taşıyacak

NASA, Mars üzerindeki araştırmaları için Curiosity adını verdiği aracını kullanıyor. Ancak şimdi de bu uzay aracının üstüne yeni bir araç geliştiriyor. Bu araç 2020 yılında yola çıkacak ve beraberinde Mars helikopterini de üzerinde taşıyacak. NASA, çok kısa süre öncesinde tasarladığı helikopteri bir video eşliğinde tanıttı. Videoda bu helikopter üzerinde kurumun ne kadar büyük özenli ve ciddi şekilde çalıştığını görmek mümkündür.

NASA’nın tanıtım videosunda helikopterin kapalı mekânda testi sırasında oldukça güzel bir şekilde çalıştığı görülüyor. Aslına bakılırsa Mars’a Curiosity eşliğinde gönderilecek olan bu helikopter, bir drone yani insansız hava aracı olarak da nitelendirilebilir. Çünkü bu helikopterin boyutları oldukça küçüktür ve insan taşıma amacı ile kullanılamaz.

Kurum, geliştirdiği bu helikopter ile Mars yüzeyinin keşfini çok daha kolay bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bilindiği üzere kızıl gezegen olarak da bilinen bu gezegenin şartları oldukça zordur. Bu nedenle en iyi havadan görüntülenebileceği tahmin ediliyor. Ancak burada bir soru işareti bulunmaktadır. Bu soru işareti ise, Dünya üzerinde çift pervanesi ile birlikte rahatlık ile uçabilen helikopter, Mars’ta da aynı şekilde uçabilecek mi?

NASA tarafından geliştirilen helikopter, Mars’a vardığında Dünya’daki gibi uçamayabilir. Çünkü Mars’ın atmosferi Dünya’nınkine oranla yaklaşık olarak 100 kat daha incedir. Bu atmosfer şartlarının helikopterin kalkışı için yeterli kaldırma kuvvetini sağlayıp sağlayamayacağı henüz netliğe kavuşmuş değildir. Üzerinde yaklaşık olarak 4 yıl boyunca çalışılan helikopter, başarıya ulaşırsa Mars üzerinde sürekli uçacak ve görüntü kaydedecek.


#NASA, #Mars, #Helikopter, #İnsanlık, #tarih, #olgu, #merak, #uzay, #gezegen, #araştırma, #günümüz, #haber, #gündem, #Amerika Birleşik Devletleri, #Havacılık, #Uzay Dairesi, #2020, #Curiosity, #mekân, #atmosfer, #kaldırma kuvveti, #başarı, #helikopter

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!