1795 yılından bu yana kazılmasına rağmen dibine ulaşılamayan Oak Adası

Efsanelerle dolu Oak adası, Kanadanın Nava Scotia Adası yakınlarında küçük bir ada. Efsanelere göre Oak Adası hiçkimsenin tahmin edemeyeceği büyüklükte bir hazineye ev sahipliği yapıyor. Bu hazineyi her kim ararsa başına gelmedik şey kalmıyor. Bu bölgede sadece büyük bir meşe ağacı bulunmaktadır. Ağacın dibinde büyük bir çukur bulunduğu söylenmektedir. Bu çukuru Daniel adında bir genç görür ve kasabasına döner. Kasabada arkadaşlarını toparlayan Daniel arkadaşlarıyla birlikte tekrar adaya dönerler.

Daniel ve Arkadaşları

3 genç meşe ağacının dibindeki çukuru kazmaya başlarlar. 9 metre kadar kazan gençler malesef çukurun dibini göremezler. Sonunu bulamayacaklarına inanan Daniel ve arkadaşları kasabalarına geri dönerler. Define olduğunu düşündükleri çukuru kazmak için halktan yardım isterler ama kimse yanaşmaz. Bölgeye ilk yerleşen Chesterlı bir kadının anneside geçmişte Oak adasında yaşanan bir olaydan bahseder.

Bazı kişiler yok olması

Geçmişte Oak adasında farklı ve garip ışıklar gözükmüş. Birkaç kişi bu ışığı keşfetmeye gitmiş fakat bir daha asla haber alınamamıştır. 9 yıl sonra bir hikayeden etkilenen Simeon Lynds , Daniel ve arkadaşları ile birlikte gitmeye karar vermiş. Bu ekip 1804 yılında Oak Adasına geri dönmüşler.

Derinliklerdeki garip taş

Yıllar geçsede kimse bu çukura el sürmemiştir. Bu ekip 27 metre kazı yaptıktan sonra her üç metrede bir meşe kütüklerinin olduğunu fark ederler. Bu derinliğe gelene kadar kömür tabakası, cam macunu ve hindistan cevizi lifi bulmuşlardır. Fakat 27 metreye geldikleri an bir taş ile karşılaşılarlar. Taşı çıkarırlar fakat çıkardıkları an çukura su dolmaya başlamıştır. Yine çalışmalar sonuç vermemiş ve kazı işi yarım kalmıştır.

Taşın üzerindeki garip yazıların sorro o an çözülememiş olsa da yarım yüzyıl sonra bir profösör taşta yazılanların sırrını çözdüğünü iddia eder. Bu taşın üzerinde 10 adım aşağıda iki milyon sterlin yazmakta şeklinde yorumlar.
 

Bu arada Daniel ve ekibi 1 yıl aradan sonra çukuru tekrar kazmaya başlarlar. Bu çukura bir isim "Para Çukuru" bile vermişlerdir.  Paralel bir bölgeden çukurun dibine erişmek için kazı yapmaya başlayan ekip açtıkların 2. çukurunda su ile dolmasıyla tekrar pes etmişlerdir. Bundan sonra 45 yıl bir daha hiçkimse bu çukuru ellememiştir.

1849 yılında bir şirket bu çukuru kazmaya karar verir. Kazılar sonucu içi dolu 2 fıçı para bulunur. Daha da önemlisi 3 küçük altın zincirde bulunmuştur. Fakat bu altın zincirler ortadan kaybolur ve kimse bulamaz.

Çukurun Naleti

Şuana kadar kimse çukurun dibini görmemiştir. Son alınan haberlere göre geçtiğimiz aylarda Roma dönemine ait kılıç bulunmuştur. Tabiki belgesel sektörüde boş durmamıştır. Yapımcı şirketler şu sıralar Oak Adasının Naleti adında bir belgesel film çekimi yapmaktadırlar.

Geçen 221 seneye rağmen o çukurun neden ve kimler tarafından açıldığı bilinmemektedir.

Kısacası Oak adasının gizemi devam etmektedir.

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!