Elektron Mikroskobu İle Çekilmiş 10 İlginç Fotoğraf

 Fotoğraf çekmekten ve çekilmekten çok hoşlanırız. Gördüğümüz çoğu şeyin fotoğrafını çekeriz. Bu manzara olur, arkadaşlarımız olur, değerli eşyalarımız olur, kaldığımız veya vakit geçirdiğimiz mekânlar olur… Tabi bir fotoğraf için en önemli unsur çözünürlüğüdür yani kalitesidir. İnsanların sosyal medyalarını incelediğiniz de şöyle bir 2008-2009 senesinde çekilmiş fotoğraflarına rastladığınızda far edeceksiniz; Çözünürlüğü berbat olur genelde. Çünkü yaklaşık 10 sene önce filan yüksek mega pikselli cep telefonları yoktu. O telefonlarla çekilmiş fotoğraflar da ‘Bu ne ya tost makinesi ile mi çektiniz’ diye sorgulatır insana. Velhasıl hızla ilerleyen teknoloji fotoğraf çeken makinelere de etki etti. Eğlence sektörünün yanı sıra bilime de büyük hizmetler sağlanmış oldu. En önemlilerinden olanı ise ‘elektron mikroskopları’ olmuştur. Cisimleri, daha da mühimi mikroskobik boyuttaki canlıları tüm ayrıntıları ile incelemeye yaramaktadır.

 Başka bir türlü tanımlayacak olursak da elektron mikroskobu çoğu zaman cisimden yayılan elektronları görmek için geliştirilmiştir. Cisim ile etkileşimde bulunan elektronların dalga boyu, bu görüntüleme yönteminin nanometre boyutlarında yapılmasına imkân verir. Bu tarz mikroskoplar, elektronun enerjisine ve ölçüm yapan aletin çalışma moduna göre farklı sınıflara ayrılabilir. Kullanım alanları genelde fizik biyoloji ve jeoloji gibi temel bilimlerden medikal ve diğer teknolojik alanlara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Elektron mikroskobu 50 bine kata kadar büyütülebilme özelliğine sahiptir. Çapları 0.001 μm kadar olan cisimleri bile rahatlıkla görebilirsiniz. Son zamanlarda mikrobiyoloji alanında çok yaygın kullanılmaktadır. Elektron mikroskobu sayesinde her türdeki mikroorganizma ve hücrenin yapısını incelemek ve hakkında morfolojik ( şekilsel )bilgiler edinmek mümkündür.

 Şimdi sizlere ilginizi çekebilecek, elektron mikroskobu yardımı ile kat kat büyütülerek çekilmiş canlı ve çeşitli yapıları göstereceğiz.

1. Alkollü İçecek

 Van Gogh tablosunu andıran bu fotoğraf aslında bir alkollü içeceğin ayrıntılı görüntüsü.

2. Deriye Saplanıp Kalmış Bir Kene

Uzaktan da baksak yakından da baksak ürkütücü… Ne diyelim.

3. Kirpikler

 Evet, Yetişmekte olan bir fidan gibi bitki gibi görünen bu mikro fotoğraf aslında kirpiklerimizi görüntüsü.

4. Sinek Larvası

 O kadar ayrıntılı bir çekim ki. Küçücük bir sinek larvasının bakışlarını dahi tüm ayrıntıları ile inceleyebiliyorsunuz. Sempatik mi yoksa korkunç mu göründüğünü sizlere bırakıyoruz.

5. Kum Taneleri

 Kum deyip geçmeyin ne kadar sanatsal bir görüntüye sahip. Keşke daha yüksek çözünürlüklü gözlere sahip olsaydık dedirtir insanlara. Evet, bu gözleri büyüleyen, yürekleri yumuşatan sanatsak görüntü, her yerde ve miyarlarca sayıda var…

6. Kara Sinek

 Kum taneleri hakkında söylediklerimizi ne yazık ki karasinekler için söyleyemeyiz. İyi ki o kadar da ayrıntılı görmüyoruz bu cisimleri. Her gördüğümüz yerde elimizle yakalayıp avuçlarımıza hapsettiğimiz sonra da dışarıya saldığımız bu minik canlılar yakından böyle görülüyor işte arkadaşlar.

7. Saç Teli

Bu tel biraz da kırılgan yapılı saçlara sahip bir kişiden çekilmiş olmalı. O yüzdendir ki saç telinin bu halini ilk defa görmüyorsunuz. Şampuan reklamları bu görüntüleri paylaşmaktan hala vazgeçemedi de. İşe yarıyor olmalı da aslında bu düzensiz görüntüyü vücudunuzun herhangi bir yerinde barındırmaktan hoşlanır mısınız? Kırılmış bir tahta parçasına andıran bu resim aslında saç telinin ta kendisi.

8. Kıyafetlerimizde ve Çantalarımızdaki Şu Meşhur Cırt Cırtlar

 Günlük hayatta sürekli kullanırız bu cırt cırtlardan. Birbirlerine sıkıca tutunan ama yıllar geçtikçe de eskiyip etkisi azalan şu malum tutturgaçlar elektron mikroskobu ile işte böyle görüntüleniyor.

9. Alyuvarlar

Kanımızın yapısındaki alyuvarların görüntüsü de bu şekilde. Bu kadar küçük boyuttaki şeylerin sağlık alanındaki etkisi o kadar büyük ki aslında.

10. Dilimiz

Dilimizi incelediğimizde kendi gözlerimiz ile görebildiğimiz en ayrıntılı hali dil üzerindeki o malum noktalar ve tomurcuklar oluyor. Elektron mikroskobu gereğini yapıp bu kadar ayrıntılı bir şekilde insan dilini görüntüleyebilmiş. Teknolojiye sağlık…


#Elektron mikroskobu, #fotoğraf, #resim, #ayrıntılı resim, #mikroskobik canlılar, #cisimlerin mikro boyutlardaki görüntüsü, #hücreler, #mikroorganizmalar

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!