Dünyanın Farklı Coğrafyalarından Günlük Yaşam Örnekleri

Biz insanlar, birbirimize benzer varlıklarız ancak bir o kadar da farklıyız. Bizi birbirimizden farklı kılan ise farklı şartlarda farklı imkânlarla yaşıyor oluşumuz olmuş şüphesiz. Bu dizinde de buna değineceğiz.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Hollywood filmlerinden az çok aşinayız belki Amerikan yaşam tarzı ve kültürüne, sabah kahvaltılarda tüketilen ambalaj ürünler, sosyal hayatın çok önemli bir parçası haline gelen kokteyller, partiler, özel gün kutlamaları, dubleks evler, sarı renkli okul servisleri, her evin önünde bir posta kutusu… Evet, evet baya aşinaymışız. Amerika’da, insanların büyük bir çoğunluğu banliyölerde yaşıyor. Metropolde yaşayanlar da gökdelenlerde, çok katlı apartmanlarda sıkışmış durumda. Ayrıca her eyaletin yasası farklı olduğundan bazı eyaletlerde işlediğiniz suç başka bir eyalette yasal olabiliyor. İşte her şey anlattıklarımız gibi. Ülkemizden farkı oldukça fazla. Mesela gençleri daha faal ve yaşlıları da daha sosyal. Yaşam kaliteleri daha fazla. Temel problemleri ise hala aşılamayan ‘ırkçılık’ sorunu gibi gözüküyor.

2. Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’a ise daha çok hac vazifesi için gitmiş tanıdıklarımız hakim. Ancak bizler de hacı olmasak da sizler için hatırı sayılır araştırmalar gerçekleştirdik.  

Bilindiği üzere; Suudi Arabistan’da yaşayan kadınlar, ülkenin yönetim modeli gereğince kapanmak zorunda. Hukuk sistemlerinde Şer’i sistem hakim. Suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın yeni bakışıyla ve deyimine göre ‘ Ilımlı İslam ‘ modeli benimsenecek ve Arabistan halkı, sosyokültürel anlamda belki de yeni bir boyuta geçecek. Halkın refah seviyesi fena değil, yoksul kesim ise daha çok Bangladeş’li mülteciler filan. Eğitim sistemleri ise seküler değil, küçük yaşta öğretilir dinin gereklilikleri bireylere. Orada herkes namazını kılmak zorundadır mesela.  En önemli kentlerinden biri olan Mekke’ye ise Müslümanlar haricinde kimse giremiyor. Meşhur bir öğle uykuları var bir de, öğlen vaktinde havaların aşırı sıcak olmasından dolayı o saatlerde pek kimse göremezsiniz cadde-sokaklarda. Yemekleri ise işaret, orta ve baş parmak kullanarak yerler. Çatal- bıçak kullanmazlar.

3. Endonezya

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da çalışan kadın bir işçi, evlerinde kurdukları atölyelerde ünlü markalar için üretim yapıyor.

Endonezya’da yaşam biraz daha dağınık. 17.508 ada mevcut ve yoğunluk Java taraflarında. Sık sık sel baskınları ile karşılaştıklarından dolayı evleri genelde direkler üzerine inşa edilmiş. Evleri aynı zamanda ahşaptan.’ Biz ahşapta doğamızı buluyoruz, beton ve demirden yapılmış yapılar tabiatımıza ters ‘ diyor Endonezyalı bir kadın. Halkın genel refah seviyesi ise aşağılarda ancak halkın gözünden bunları anlayamazsınız daima güler Endonezyalılar. Nemli iklim şartlarından dolayı üstsüz dolaşan insanları garipsememelisiniz.

Sulawesi adasında yaşayan yerli halk ise oldukça ilginç bir cenaze geleneği benimsemiş durumda; Kimileri, yakınlarının vefatından sonra bir süreye kadar beraber yaşıyorlar, Cenaze defnedildikten sonra ise belli yıl aralığında bir, ceset mezardan çıkarılarak kıyafet değişimi yapılıyor ve mezara tekrardan gömülüyor. Asırlardır süren bu geleneği , Endonezya’nın Sulawesi halkı daha da sürdürecek gibi.

4. İran

Fotoğraf, İran’lı iki kız arkadaşın günlük yaşamından…  Tahran'daki bir evde bir kadın namaz kılarken, ev arkadaşı sigara içerek TV izliyor.

İran, 1979 senesindeki bir devrim sonucu; İran'ın Muhammed Rıza Pehlevi liderliğindeki bir monarşiden, Ayetullah Ruhullah Humeyni yönetiminde İslam hukuku ve Şiî mezhebi görüşlerini esas alan bir İslam Cumhuriyeti’ne geçiş yaptı. Haliyle sosyal alanda önemli bir değişim yaşandı. İran da bugün hukuki düzlemde şeriatı uygulayan devletlerden biri. Rock müzik yasak, kadınların bilardo oynaması, sigara içmesi yasak... İranlılar, günlük yaşamlarını, rejim tarafından belirlenmiş belli başlı şeylere göre idame ettirmek zorunda. Orada yaşayan bir kadınsanız, formalite gereği de olsa kapanmak zorundasınız. İranlılar hakkında oldukça yaygın olan bir düşünce de vardır o da, arap oldukları sanısıdır. İran halkının büyük bir çoğunluğu Farsıdır. Kuzeydeki coğrafyalarda ise Azeri Türkler yaşamaktadır. İran’ın kuzeyinde, mevcut diliniz olan Türkçe ile idare edebilirsiniz yani.

5. Hindistan

Hindistan; bünyesinde, en kozmopolit bir yapı besleyen ülkelerden biridir. Aynı zamanda farklı dinlerin, inançların bir arada yaşadığı bir coğrafyadır.  Bollywood yapımları bizlere az çok tanıttı bu diyarı da insanları da. Gerçek bunlardan çok da farklı değil elbette. Hintlilerin düğünleri oldukça şatafatlıdır bir de kendilerine özgü hint dansları ve müzikleri yok mu ? Duyduğunuz ilk andan itibaren sizleri de oynatır.  Öte yandan kıyafet seçimleri de oldukça göz alıcıdır. Kültürlerini evrensel kılmayı başarmışlardır.

 Hindistan Çin’den sonra en kalabalık ülke olmasının dolayısı ile yerleşim oldukça dağınık ve sokaklar, derme çatma silüetleri ile görüntüsü oldukça rahatsız edici. İnsanların trafikteki tutumları ise ‘bas kornayı geç ‘ şeklinde. Sahip oldukları farklı dinler dolayısıyla insanlar birbirleri ile çatışma halinde. Müslüman-Hindu çatışmaları oldukça yaygın.  Beslenme kültürleri, özellikle Hinduların, sofralarında hiç et olmayacak şekilde. İnekler sokaklarda, caddelerde özgürce dolaşıp pisleyebiliyorlar kimse de karışamıyor.

6. Kudüs

 Kudüs, üç semavi din tarafından kutsal topraklar olmasının yanı sıra bünyesinde inşa edilmiş farklı ibadethaneleri ile dikkat çeken bir yer. İnsanlar arasında ara sıra çatışma çıkıyor ancak çoğu bir şekilde bir arada yaşamaya alışmış. Yahudi-Müslüman- Hristiyan esnaflar günlük işlerinin yoğunluklarına dalmış, işlerini yürütüyorlar. Güvenlik, İsrail askerleri tarafından sağlanıyor, Kudüs’te yer alan Mescid-İ Aksa’da ise ibadet İsrail yönetimi tarafınca sınırlandırılmış durumda.


#günlük yaşam, #farklı insan yaşamları, #günlük hayat, #farklılık, #galeriler

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!