zCash Nedir?

Zcash merkezi yönetimi tek noktada olmayan tamamen açık kodlu bir dijital para birimidir. Zcah'ın piyasada bulunan diğer para birimlerinden farkı ise zk-SNARK adlı bir protokol kullanmasıdır. Kullandığı bu protokol sayesinde Zcash kullanıcıları transfer ve ödeme benzeri tüm işlemlerini anonim olarak yapmasını sağlayan bir işlemdir ve açık ve programlanabilir bir sistemdir. 

Zcash tedarik bakımından bitcoine yakın tutarak 21 milyon coin tedarik etmektedir. Bunun yanı sıra transfer ve benzeri alışveriş işlemlerini doğrulamak için ise yine aynı olan Proof-of-work (iş kanıtı), Pow mekanızmasını kullanmaktadır. 

Şuan kripto piyasasında en büyük ilk 25 coin üzerinde bulunan Zcash coin Market hacmi 525 milyonu aşmış durumdadır.

Zcash coin alabileceğiniz başlıca sitelere bakacak olursak: Bithumb, Bittrex, Bitfinex, Poloniex gibi platformlardır. 

 

1. Zcash ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin, Ethereum gibi daha birçok diğer dijital paraların yapıldığı işlemlerde kullanıcılar gizli kalabilirken, bunun tersine yapılan işlemler açıkça görülebilmektedir. Fakat Zcash ile yapılan işlemlerde ise hem kullanıcılar hem de yapılan işlemler gizli kalabimeketedir. Örneğin Bitcoin ile herhangi bir işlem yaptığınızda adresiniz biliniyorsa, yapılan tüm işlemlerin izi sürülebilmektedir. Fakat Zcash sisteminde bu durum çok daha farklıdır. Bu bilgileri engelleyen ve gizleyen bir teknoloji kullanılmaktadır bu dijital para biriminde. 21 milyon adet üretilmiş olması Bitcoin ile bir benzerliği sayılabilir çünkü bitcoinde o kadar üretilmiştir. Farklarından devam edecek olursak bloklar arsı mesafe daha da kıslaarak 10 dakika yerine 2,5 -3 dakikaya kadar düşmektedir. Zcash birçok diğer kripto para birimininaksine açık kaynak topluluğu olarak değil bir şirket olarak kurulmuştur. Pazar payı yaklaşık  230 milyar dolar olan bitcoin in aksine  Zcash'in pazar payı 830 milyar dolrdır. 

Ayrıca bildiğimiz gibi Bitcoin madencilik yöntemi ile üretilmektedir, fakat Zcash coin kurucu ödüllü madencilik olarak adlandırılan bir sistemle üretilmektedir. 

2. Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve diğer birçok kripto para biriminde olduğu gibi Zcash coin'in de madenciliği bulunmaktadır. Proof  Of Work algoritmasını kullanan bu dijital para birimi madencilerinin ne kadar RAM e sahip olduklarını ortaya çıkarır. Bildiğimiz üzere bu para birimlerinin depolanabilmesi için bir tür dijital para cüzdanına (web wallet) ihtiyaç vardır. Bu yüzden Zcash madenciliği yapacak olan herkesin öncelikle bir cüzdana ihtiyacı vardır. Bir cüzdan oluşturduktan sonra madencilik havuzuna kayıt olabilirsiniz. Bunun için oluşturulmuş çokça madencilik havuzunu bulabilirsiniz intenette. Şunu da belirtmek isteriz ki Zcash madenciliği büyük bir veri olduğu için yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu da büyük maliyet gerektiren bir iştir. 

3. Zcash Nasıl Satın Alınır?

Türkiye'de faaliyette olan çoğu kripto borsasında bu tür coinlerin ticareti yapılmamktadır. Dolayısıyla bu durumda yurt dışı borsalarını kullanmanız gerekecektir. Öncelikle Türkiye de bulunan kripto borsalarından birisinde hesap açmanız gerekecektir, daha sonra açtığınız bu borsaya tl yükleyerek Bitcoin almalısınız. Daha sonraki aşama da Zcash coin bulunduran birtane yabancı borsa da hesap açmanız gerekecektir, Zcash bulunduran yabancı borsaları açıklama kısmında verdik, daha sonra yapmanız gereken daha önce Türkiye borsasında satın almış olduğunuz Bitcoin leri Yurt dışında açmış olduğunuz hesabınıza göndermek olacaktır. Daha sonra göndermiş olduğunuz Bitcoinler ile bu borsalardan Zcash satın alınabilir. 

Eğer işlem ücretlerinin daha az olmasını ve daha az komisyon ücreti ödemek isterseniz bu işlemleri Litecoin ile yapabilirsiniz. Zcash aldıktan bir süre sonra eğer tekrardan bunu Tl' ye dönüştürmek isterseniz yapılan işlemleri tam tersi yaparak Yabancı borsada bulunan hesabınızdaki Zcash coinlerinizi Bitcoine çevirip ordan da Türkiyede bulunan hesabınıza atabilirsiniz. Gelen Bitcoinlerinii de buarad tl' ye çevirebilirsiniz.  Burada sürekli Bitcoine çevirmemizin nedeni Türk borsalarında Zcash con'in transferinin veya al sat işlemlerinin yapılamamasıdır.


#Zcash nedir, #zcash kripto para, #Zcash coin, #Zcash fiyatı, #zcash madenciliği nasıl yapılır, #zcash ve bitcoin farkı nedir, #zcash nasıl satın alınır, #ZCash, #coin, #Proof-of-work, #iş kanıtı, #protokol, #piyasa, #transfer, #ödeme, #Bitcoin, #Fark, #Ethereum, #zk-SNARK, #Bithumb, #Bittrex, #Bitfinex, #Poloniex, #dijital para, #bitcoin, #Zcash Madenciliği, #Proof  Of Work, #Türkiye, #kripto, #borsa, #hesap, #buarad, #al sat

4 oy
0 oy
2 oy
4 oy
0 oy
0 oy
1 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!