Yatırım Yapabileceğiniz 7 Dijital Para Birimi

Bu Makalemizde ilerleyen zamanlarda değeri artabilecek bir bakıma gelecek vaat eden 7 farklı dijital para biriminden bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki yatırımlarınızdan doğabilecek herhangi bir kazanç veya zarar durumu tamamen yatırımcıların sorumluluğundadır. Biz sizler için makalenin yayımlandığı tarihte ki dijital paraların en değerli ve çokça kullanılanlarını tanıtıp, yatırım yapmak isteyenler için bir ön bilgi oluşturmaya  çalışacağız. Öncelikle Dijital para nedir onu öğrenelim.

Dijital Para: 

İlk temelleri 2009 lu yıllarda ortaya atılan ve üretim temelleri  Blogchain temeline dayanan, üretiminde ileri derecede yazılımsal ve teknolojik serverlara ihtiyaç duyulan bir tür kripto para birimidir veya coin olarak da adlandırılmaktadır. Gerçek bir karşılığı olmayan ve sadece dijital ortamlarda olan para birimidir. Aslında diğer kullandığımız para birimlerinden en büyük farkı gerçek bir karşılığı olmaması görülebilir, öte  yandan  dijital parayı internet üzerinden kullandığınız banka hesabına benzetebilirsiniz. Ödeme yapabilir, transfer edilebilir, karşılığında bir şey alınabilir para birimidir. Blogchain teknolojisi de kullanıcıların kendileri arasında bir aracıya gerek duymaksızın alışveriş ve transfer yapılmasına imkan sağlayan  bir bakıma bankacılık sistemidir. Aynı zamanda bu sistemler son derece güvenilir olup herhangi bir kişi veya kuruma balı olmaksızın kullanıcıları tarafından geliştirilmektedir.
Hıza büyümesini sürdüren Dijital Para birimi Olan Bitcoin son 2 yıl başta olmak üzere geçtiğimiz 7 sene de; birçok borsa para birimi, altın, emlak gibi daha birçok yatırım araçlarının önüne geçti.  Bitcoinde ki ani yükselişlerin ve bitcoine artan rağbetin üzerine geçtiğimiz yıllarda yüzlerce dijital para birimi piyasaya girdi, tabi bunların birçoğu çokta farklı olmamakla birlikte ya birkaç özelliği farklı ya da tamamen kopyası şeklinde. Şuan gündem de bin'in üzerinde alt coin bulunmaktadır, bu dijital para birimlerinden ise sadece birkaç tanesi yatırım yapılacak kadar kaliteli ve değerli coinlerdir. 

ALTCOİNLER TERCİH EDİLMELİ MİDİR? 

Altcoinler tercih edilmelidir fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konu da şudur ki her altcoin exchange (değişim, alım-satım yapacağınız siteler) sitelerine eklenmeyebilir, dolayısıyla altcoin tercih edilirlen Coin'in piyasa değerine piyasa da kaç tane olduğuna ve hangi exchange sitelerinde yer aldığı gibi bazı noktalara dikkat edilmelidir. Eğer yatırımlarınızdan büyük kazançlar elde etmek isterseniz de kısa sürede büyük ilgi toplayacak, büyük kullanıcılara hitap eden coinlere yönelmenizi tavsiye ederim.Bu doğrultuda yeni çıkan coinlerde , coin madencilerinin ve yatırımcıların dikkatini çekebilmek için bir çok farklı yola başvurmaktadırlar. Dolayısıyla ortaya sürülen coinler genellikle ya bir toplumsal görüşe destek olma, ya da büyük ilgi toplayan oyun ile kendisini desteklemeye çalışır. Bu kısımda unutmamanız gereken bir şey vardır ki Bitcoin de başta olmak üzere tüm bu coinler deneysel  bir proje içindedir, dolayısıyla riskleri de fazlasıyla yüksektir. Bu doğrultuda riskleri en aza indirmenin bir yolu da geleceğe dönük Coinlere yatırım yapmaktır.

 Bizler de izler için ilerde değeri artması daha muhtemel olan  bu Coinlerden bazılarını bir araya getirerek siz okuyucularımıza sunduk.

YATIRIM İÇİN EN İYİ 7 DİJİTAL PARA:

 

1. Litecoin (LTC)

Sha-256 şifreleme ve Scrypt şifreleme algoritmasını kullanan Litecoin günümüzün şifrelenmiş para birimlerinde ikinci en büyük olarak kabul edilmektedir. Günümüz dünyasının gümüşünün karşılığı sanal alem de Litecoin olarak adlandırılmaktadır. Bu dijital coin google çalışanlarından birisi olan Charles Lee tarafından ortaya konmuştur, ve geniş kitlelerce desteklenmeye devam etmektedir.

Piyasa değeri: 37.98 milyar dolardır. 
Kısaca: Litecoin bitcoin gold'un gümüşü olarak adlandırılmaktadır.

Dolaşımda olan Litecoin sayısı : 56.363.188 LTC

Litecoin 2011 yılında Lee tarafından oluşturulurken Bitcoine bir Aternatif olması dolayısıyla oluşturulmuştur. Aynı zamanda yapımcısı tarafından Bitcoine oranla daha uzun zaman alan işlemlerin süresini daha da kısaltmayı ve madenciliğini yapan kullanıcıları için bu işlemi daha kolay hale getirmeyi planladı. Lee Litecoon hakkında "Benim amacım Litecoin'i her gün bir şeyler alabileceğiniz bir araç haline getirmek. Bu sadece ödeme yöntemleriniz arasında bir tercih olmalı" diyerek vizyonunu belirtmiştir

2. Ethereum (ETH)

Piyasa Değeri: $73.812.601.765 USD 

Bitcoin'in blogchain mantığını kullanan Ethereum  ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir sistem kullanmaktadır. Bitcoin den farklı olarak kendine has bir yazılım dili oluşturarak yazılım protokallerini geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Litecon için dünya elementlerinden gümüşü temsil eder demiştir, Bitcoin ise Petrol'ü olarak kabul edilmektedir.

Bunların yanı sıra Ethereum son zamanlarda en çok öne çıkan dijital para birimlerden birisidir. akıllı anlaşmaların oluşmasına olanak sağlayan Ethereum merkezi olmayan bir ağ üzerine kurulmuştur. Bu nedenle diğer  dijital para birimlerine oranla yatırım için güven veren bir dijital para birimi diyebiliriz. 

Finans uzmanı Alex Fortin "Eğer başarılı olacak bir dijital para varsa o da Ethereum'dur" diyerek güvenle bakan bir coin olduğunu vurgulamıştır. Ethereum un ne kadar güvenilir ve geleceğe  Son zamanlarda oldukça büyük büyümeler gerçekleştiren Ethereum için Bitcoin pazarını dahi geçebileceği söylenmektedir.

3. Ripple

Piyasa Değeri: $34.283.346.896 USD
Piyasa sayısı: 99.992.300.953 XRP
Kimler oluşturdu: Web geliştiricisi Ryan Fugger, işadamı Chris Larsen ve programcı Jed McCaleb

 Ripple'ın tanımına bakacak olursak eş zamanlı küresel bir ödeme ağı olarak tanımlanmaktadır. Diğer dijital coinlerin yanı sıra Ripple ödeme ve transferleri kolaylaştırmak için uluslararası transferde olabildiğince hızlı ve düşük maaliyetli gerçekleştirme alt yapısına sahiptir. Bankalar başta olmak üzere para transferi söz konusu olunca birçok sektör Ripple ile yakından ilgilenmektedir. Dolayısıyla Ripple ağını kullanan bankalar birbirlerine daha düşük maaliyetle ve daha hızlı para gönderebilmektedirler. Günümüz banka transferleri ile karşılaştırırsak banka tarsferlerinde taransfer 2 ile 4 iş günü içerisinde gerçekleşirken Ripple da bu durum 5 ile 10 saniye arasında gerçekleşmektedir. Sürecin ne denli kısaldığını görebiliriz bu durumda. Dijital para birimi olan Ripple ağı ile küresel piyasada para transferi için bankacılık sistemindeki EFT ve havale sistemlerinde genel olarak yaşanan problemlerin  kökünden çözümü için bir nimet olarak gösterilmektedir. 

Eklememiz gereken bir şey daha var ki bankacılık sistemleri dalgalanan bir para biriminden çok kararlı bir kripto para birimini tercih edeceklerdir. Bu durumda bankaların bu kadar sanal para içerisinde ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecektir. 

4. Bitcoin Cash

Piyasa değeri: $25.740.589.380 USD 
Piyasa da dolaşan rakamsal değeri : 17.107.588 BCH

Bitcoin Cash, Bitcoin Blogchain'inin çatallanmasıyla oluşturuldu ve şuan bağımsız birkaç ekip tarafından kontrol edilmektedir. 

Bitcoin Cash'ın çıkış nedenlerinden birisine bakacak olursak, bazı kullanıcıların  Bitcoin de işlem ücretlerinin yüksek ve işlemin yavaş sürmesinden dolayı ortaya çıktı. Ve çıkışında çok da fazala blok ölçüsü limitine sahiptir. 

Dolayısıyla bu coin sayesinde transfer işlemleri Bitcoine oranla daha hızlı ve daha düşük maliyetlerde yapılmaktadır. 

5. IOTA (MIOTA)

Piyasa değeri: $7.186.614.523 USD 
Piyasada ki IOTA sayısı: 2.779.530.283 MIOTA

Kimler Tarafından Oluşturuldu: Sergey Ivancheglo, David Sonstebo,  Dominik Schiener, ve Dr. Serguei Popov.

Iota'nın dikkat çeken tarafı ve diğer madenlerden farkı kullanım sırasında herhangi bir işlem ücreti ya da bu işi yapan madencisinin bulunmaması.

Bu durumda nasıl artırılacak piyasadaki sayısı gibi bir soru oluşabilir? Şöyle ki IOTA kullanıcılarının yaptığı her işlem diğer işlem için gereken gücü sağlıyor, bu durumda her Iota sahibi aynı zamanda bir Iota madencisi de olmuş oluyor. Aynı zamanda arkasında Blogchain olmayan tek kripto para olarak da tanınmaktadır. Bunun yerine "Tangle olarak adlandırılan ve dağıtılmış defter mimarisine dayanan bir sistem kullanmaktadır. 

Geçtiğimiz tarihlerde Microsoft'un Word programı ile yaptığı ortaklık Iota için büyük bir destek sağladı ve kendini diğer kripto paralara oranla üst sıralara taşıdı.

6. Cardano

Piyasa değeri: $9.680.960.722 USD 
Para Birimi : Ada
Piyasa Hacmi: 25.927.070.538 ADA
Kimler  oluşturdu: Blockchain geliştiricilerinden Input Output Hong Kong (IOHK)

Cardano çok kısa bir süre önce oluşturuldu ve büyük bir yükseliş yaşadı ve  ADA olarak adlandırılmaya başlandı. Bu kadar kısa sürede ilk sıralara yerleşmesine neden olan neydi peki ? 

Cardona diğer coinlere oranla az biliniyor olsa da görünüşe göre büyük  yatırımcıları tarafından geleceğe dönük bir koin olarak görülmektedir. 

 Şirketin CEO'su, Charles Hoskinson' a göre  Cardano:  "sürdürülebilirlik, birlikte işlerlik ve ölçeklenebilirik" konularını ele alıyor ve bu şekilde kripto para 'eğlenceli bir yenilik' ten milyarlarca insanın yararlanabileceği ve eski finansal sistemler ile ara yüz oluşturacak bir şey haline gelebilir" şeklindedir.

7. Zcash (ZEC)

  • Piyasa Değeri: $1.181.547.716 USD 
  • Piyasa Hacmi : 3.836.231 ZEC

Zcash kurucuları dijital para birimi olan Zcas'ı şu şekilde tanımlamaktadırlar: "Zcash diğer para birimlerinin yanı sıra dünyada ki açık kaynak kodlu ilk dijital para birimidir" 

Şunu da eklemek gerekir ki kurucularına göre Bitcoin paranın http' si ise, Zcash https' dir. Yani daha güvenli bir katmanıdır diyebiliriz bu durum için. 

Ayrıca 28 Ekim 2016 da doğan bu dijital para birimi diğerlerinin aksine, NVIDIA kartlarına daha uyumlu çalışmaktadır, çünkü farklı bir algoritmaya sahiptir. Dolayısıyla Zcash madenciliği yapacaklar için mantıklı bir seçim olabilir. 

Zcash, de Bitcoin Cash gibi Bitcoin'in çatallanması sonucu ortaya çıkmıştır, ve Bitcoin in 0.11 kod tabanından oluşturulan bir dijital birimidir. Fakat Bitcoin'den ayıran ve onu özel kılan yanı ise para transferleri sırasında tamamen gizli olmasıdır. Dolayısıyla bu para birimi "izi dahi sürülemeyen dijital para birimi"  olarak tanımlanmaktadır. Nasıl yaptığını merak edenler için Zcash zero knowledge denilen bir siste kullanmaktadır. Bu sisteme matematikçiler Ay matematiği olarak adlandırmaktadırlar. Ve bu sistemi dünya üzerinde çok az kişinin bildiği söylenmektedir, hatta sadece bir kişinin bile bildiği kimi zaman dile getirilmrktrdir. Dolayısıyla yeterince güvenli bir sistemdir diyebiliriz. 

 


#para yatırabilecek dijital para birimleri, #nelere para yatırılmalı, #yatırım için koin önerileri, #hangi koinlere para yatırılır, #dijital para nedir, #litecoin nedir, #ripple nedir yatırım yapılır mı, #cardona yatırımı, #ıota için yatırım önerisi, #Yatırım, #Dijital Para, #Dijital Para Birimi, #Blogchain, #yazılım, #teknoloji, #coin, #Ödeme, #Bitcoin, #ALTCOİN, #Litecoin, #LTC, #Sha-256, #Scrypt, #milyar, #Ethereum, #ETH, #kripto para, #Ripple, #Bitcoin Cash, #IOTA, #MIOTA, #Cardano, #Zcash, #ZEC, #knowledge 

17 oy
0 oy
6 oy
14 oy
0 oy
0 oy
9 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!