Monero (XMR) Nedir?

Bir çeşit kripto para birimi olan Monero'nun temeli diğer birçok coin de olduğu gibi Blogchain 'e dayanmaktadır. Günümüzde  büyük yankılar uyandıran gerçek dünyada bir tür fiziksel karşılıkları olmayan kripto para birimlerine rağbet artmasının yanında her geçen gün yeni bir para birimi de piyasaya sürülmektedir. Ne yazık ki bu tür para birimlerinin fiziksel geçerliliklerini günümüz dünyasında karşılayacak herhangi bir metal veya kağıt karşılayamamakla birlikte  kripto paralar sadece sanal alemde geçerliliğini korumaktadırlar. Bu durumu  internet üzerinden kullandığımız online bankacılık ile benzetebiliriz.  Fiziksel herhangi bi geçerliliğinin olmamasına rağmen talep artması şaşırılacak bir durum değildir tabiki de, bu durum sizleri de şaşırtmasın, çünkü gelecek dünya da tüm işlemlerimiz artık sanal ortamda olacak, belki de şuan hepimizin cüzdanında olan metal veya kağıt paralar artık tamamen kalkacak, yepyeni sistemler getirilecek ki bu sistemlerden şuanda en yenisi ve kullanılabilir olanı da günümüz kripto paralarında kullanılan sistemlerdir. Şimdiden bu tür sistemlere alışmak ve nasıl kullanılacağını öğrenmekte fayda vardır. Biz de bu yazımızda sizlere son zamanlarda büyük yankı uyandıran bu coinler den birisi olan Monero  hakkında bilgi vereceğiz. 

Monero kiripto parasının en temel özelliklerinden birisi açık kaynaklı olması, dolayısıyla açık bir sistemdir ve en büyük özelliği güvenli ve izlenme olanağı olmayan bir kripto para birimi olmasıdır. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak da şeffaf bir hal alabilmektedir. Bu ne anlama gelir diye sorar gibisiniz? Bu para biriminin size avantajı sizin kendi  bankanızın sahibi olma olanağını sağlamasıdır diyebiliriz kısaca. Böylece kendi para fonlarınızdan ve aktarımlarınızdan kendiniz sorumlu olursunuz ve bu durumda transfer ve gelir gider işlemleriniz istemediğiniz meraklı gözlerden uzak tutulur ve sadece siz bilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Monero da birçok diğer kripto para birimleri gibi bitcoine alternatif olarak çıkarılmış olup, merkezi bir sistemi olmayan açık kaynak kodlu ve transfer işlmeleri gibi finansal işlemlerde gizliliğe önem veren bir para birimidir. Biraz önce bahsettiğimiz isteğe bağlı olarak Monero nun şeffaf bir hal alabileceği kısmına gelirsek, Şuan ilk sıralarda yer alan Bitcoin, Ethereum, Ripple vb diğer bir çok para birimi şeffaf blok zinciri yapısına bünyelerinde sahiptirler.

Şeffaf Blok Zinciri Nedir? 

Şeffaf  blok zinciri üzerinde yapacağınız tüm işlemlerinizin diğerleri tarafından kontrol edilmesi, izlenmesi veya doğrulanması veya burda ki kullanıcıların kimliklerinin belirlenmesine kadar birçok durumda geçerliliğini sağlamaktadır. Fakat bu durum Monero da isteğe bağlı olarak gerçekleşmektedir. İsteğinize bağlı olarak tüm bu işlemlerin sadece siz tarafından görülmesini sağlayabilir, tüm bilgilerinizi diğer kullanıcılara gizleyebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki Monero diğer birçok kripto para birimlerine oranla çok daha güvenli ve kullanıcı gizliliğine önem veren bir para birimidir. 

Peki bunu nasıl yapıyor?

Monero kullanıcı gizliliğini korumak için Ring Ct, Ring imza ve gizli adresler olmak üzere  3 farklı yola başvurmaktadır. Bunlara tek tek bakacak olursak Ring Ct ile kullanıcıların yaptıkları işlem miktarları gizli tutulur ve bulunması imkansız hale getirilir. Ring imzaları ile ise kullanıcıların adresleri gizli tutulur, son olarak gizli adresler ise alıcının adresini saklar. Tüm bu 3 farklı işlem bir araya gelince  Monero kullanıcıları için gizli ve güvenli bir ortam oluşturmaktadırlar.

Monero Nasıl Kuruldu?

CryptoNote uygulamsının tabanında yer alan döviz Bytcoin'in pazarda başarısızlığı sonucu çatallanmayla ortaya çıkmıştır ve bu çatallanma işlei sırasında  otuz kişilik bir ekip yer almıştır. Amacına gelecek olursak Bitcoin de çıkabilecek sorunlar için çözüm niteliğinde olan müşteri gizliliğine daha çok önem veren ve kolay kullanılabilir bir kripto para olmayı  başarmaktır. 

 

 

Monero Ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Moneronun Bitcoin için alternatif oluşturduğundan ve blogchain teknolojisine sahip olduğundan bahsetmiştik yazımızda. Bilindiği üzere Blogchain teknolojisi üzerine kurulmuş herhangi bir kripto pata birimi ile yapılan işlemlerde her işlem kayıt altına alınmakta ve ihtiyaç duyulması halinde geriye dönük işlemleri herkes görebilmektedir. Tam bu nokta da Bitcoin ve Monero nun en büyük farkı ortaya çıkıyor, bahsettiğimiz üzere monero da isteğe bağlı şeffaflık modu ile siz kendinizi tüm herkesten gizleyebiliyorsunuz.  Kısaca Monero tamamen gizlilik için ortaya konulmuş bir kripto para birimidir. Biz de sizlere bu iki coin arasında ki farklardan bahsedeceğiz bu yazımızda: 

1. Öncelikle Bitcoin bir tür dijital paradır, bundan farklı olar Monero gizli ve izi sürülemeyen bir dijital para birimidir.
2. Bitcoin üzerinden yapacağınız işlemleri isteyen herkes görebilirken Monero da sadece siz görebilirsiniz. 
3. Bitcoin in pazarlık miktarına bakacak olursak bu miktar 144 milyar dolara kadar çıkmaktadır lakin Monero da bu miktar sadece 2 milyar dolardır. 
4. Bitcoin Monero dan 5 yıl önce çıkmıştır. 

Monero Madenciliği (mining) Nasıl Yapılır?

Gizliliğe çokça önem veren Monero CPU VE GPu aracılığıyla madenciliği yapılmaktadır. Dolayısıyla bilgisayar sahibi çoğu kişi bunu yapabilmektedir. Aynı zamanda bir havuzda da Monero kazımları yapabilirsiniz. Lakin havuz aracılığıyla mining yapmak isteyen kullanıcılar kullandıkları sisteme her girişlerine ve biriktirdiklerini çekim esnasında ki işlemlerinde komisyon ödemektedirler. Monero mining için bilgisayarlarını kullanmak isteyenlere en uygun mining işlemcisi AMD ekran kartlarıdır diyebiliriz.

Monero Nasıl Satın Alınır?

Her geçen gün kripto paraların değer kazanmasıyla ülkemiz de de birçok kripto para borsası faaliyete girmiştir lakin  tüm bunlara rağmen birçok coin in ticareti bu borsalarda yapılamamaktadır. Bu sebeple bizlerde Monero almadan önce farklı borsalarda aktarım yapmak durumunda bulunacağız. Öncelikle Türkiye kripto borsalarında yer alan güvenilir bir tane kripto para sitesinden hesap açıyoruz. Açtığımız bu hesaba para yükleyerek karşılığında bİtcoin alıyoruz. Daha sonra Binance vb Monero exchange 'in yapıldığı bir yabancı borsa da hesap açıyoruz. Tüm bunları hallettikten sonra daha önce Türk borsalarında aldığımız Bitcoinleri yabancı borsalarda açtığımız hesabımıza transfer ediyoruz. Transferimizi yaptıktan birkaç dakika sonra Bitcoinler diğer hesabınıza geçecektir. Transfer işlemne bakacak olursak sizler kayıt olduğunuz esnada sizlere karışık sayı ve harflerden oluşan uzunca bir şifrelenmiş wallet cüzdan numarası verilecektir. Siz transferlerinizi yapacağınız alana bu cüzdan adresinizi yani yabancı borsadaki cüzdan adresinizi yazacaksınız, böylece birkaç dakika sonrasında hesabınız transferi yapılacaktır. Tüm bu işlemlerden sonra gelen Bitcoinleriniz ile Monero alabilirsiniz bu borsadan. Kısaca Bitcoinerinizi Monero ya çevireceksiniz. Böylece Monero almış oldunuz. Peki ya geri çekmek isterseniz, bu seferde Monero larınızı tekrar Bitcoine çevirip Türkiye de ki hesabınıza aktarıp oradan da Tl ye çevirerek çekim işlemlerini yapabilirsiniz. 


#Monero, #monero nedir, #monero fiyatı ne kadardır, #monero güvenliği, #monero ve bitcoin arasındaki farklar, #kripto para monero, #sanal para, #monero madenciliği nasıl yapılır, #Monero, #XMR, #Blogchain, #Şeffaf Blok Zinciri, #CryptoNote, #Ring Ct, #banka, #bitcoin, #finans, #dijital para, #Monero Madenciliği, #Mining, #CPU, #GPu, #Türkiye, #işlem, #Transfer

2 oy
1 oy
0 oy
1 oy
0 oy
1 oy
1 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!