Litecoin (LTC) Nedir?

Bir tür kripto para birimi olan Litecoin'in temelinde Blogchain teknolojisine dayanmaktadır. Kripto paraların Blogchain temelleri 2009 lu yıllara dayanmakta olup üretiminde üstün derecede teknolojik ve yazımsal serverlar kullanılan bir tür para birimi veya diğer kullanımı ile coin olarak tanımlayabiliriz. Kripto paraların gerçek karşılıklarını günümüz dünyasında bulamayacak olup sadece sanal ve dijital ortamlarda geçerliliğini bulmak mümkündür. Transfer veya ödeme işlemlerinde kullanılan ve kolaylık sağlayan kripto para birimlerinin gerçekliğini internette kullandığınız banka hesaplarına benzetebilirsiniz. Günümüz çağında değerli bir yatırım aracı olarak görülen kripto paralar için her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Özellikle bu kripto para birimlerinden bazıları büyük derecede yankı uyandırmaktadır günümüz dünyasında. Bu yazımızda biz de sizlere son zamanlarda büyük yankı uyandıran Litecoin hakkında bilgi vereceğiz. 

Bilindiği üzere bu para birimlerinin liderliğini Bitcoin elinde bulundurmaktadır. Litecoin ise Bitcoine alternatif oluşturmak amacıyla 2011 yılında google'ın eski çalışanlarından birisi olan Charlie Lee tarafından oluşturulmuş ve piyasaya sürülmüştür.  Bitcoine alternatif oluşturulmasın da  ki amaç Bitcoin in trasferler sırasında daha yavaş olması ve transfer maaliyetlerinin çok daha fazla olmasıdır. Yapımcısının açıklamaları ile de Litecoin  in Bitcoine göre işlem sürelerini daha kısaltmayı ve bu kripto paranın madenciliğini yapanlar için işlemleri biraz daha kolaylaştırmayı hedeflediğini belirtmiştir. Böylece Litecoin günümüz dünyasında neredeyse  maliyeti hiç olmayacak düzeyde maaliyeti ile para transferlerini sağlayan bir kripto para olmayı başarmış ve aynı zamanda  gelişmiş depolama olanaklarına da sahiptir.  Bitcoin i günümüz dünyasının altın'ı olarak değerlendirirsek Ltecoin'i de gümüş'ü olarak değerlendirebiliriz. Transferler esnasında kısaltılan süreye bakacak olursak Bitcoin ile 10 dakikaya kadar süren bu zaman Litecoin ile 2.5 dakikaya kadar düşürülmüştür. 

Algoritmasında Sha-256 ve Scrypt şifreleme sistemini kullanan ve grafiksel ara yüzü için BitcoinCore işlemcisini kullanan  Litecoin bugün kullanılan şifrelenmiş kripto para birimleri arasında en büyükler arsında ikinci olarak kabul görmektedir. Dolayısıyla bu kripto para biriminin alt yapısında kullanılan matematiksel veriler bu ağı güçlendirilmiş şifrelerle korumaktadır. 

Litecoin günümüz Piyasa değeri: 37.98 milyar dolardır. 
Kısaca:  bitcoin dünyamızın goldu, litecoin ise gümüşü olarak düşünülmektedir. 

Piyasada  olan Litecoin sayısı : 56.363.188 LTC

Litecoin Ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin Bitcoine alternatif oluşturulması dolayısıyla çokça işnize yarayacak ve önemli ölçüde bazı temel farklara da sahiptir. Bunlara bakacak olursak: Bitcoin ile ortalama 10 dakika süren bir işlem Litecoin ile 2.5 hatta 2 dakikaya kadar düşürülmektedir.

Litecoin in  Scrypt tabanlı bir algoritmayla oluşturulduğunu söylemiştik, böylece madencilik sırasında güçlü bilgisayarların madencilik konusunda diğer bilgisayarlara olan üstünlüğünü ortadan kaldırmaktır. 

Her gün neredeyse 2 bin üretilen Bitcoin in üretim sınırı 21 milyon iken, bu sınır Litecoin için çok daha fazla olmuş olup 84 milyona çıkmaktadır. 

Litecoin  Scrypt algoritmasını kullanırken, Bitcoin SHA-256 algoritmasına sahiptir. 

Bunun yanı sıra Litecoin Madenciliğinde kullanılan cihazlar Bitcoine oranla çok daha teknolojik alt yapılı ve pahalıdır.

Litecoinin çıkım tarihi 2011 iken bu durum Bitcoin de 2009 yılına dayanmaktadır.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliğinin biraz zor ve zahmetli olduğunu daha öncede yazımızda belirtmiştik. Litecoin madenciliği için öncelikle birden fazla ASIC miner almanız gerekecektir. İşin zor kısmı burası olmakta olup ASIC miner cihazları üreten firmaların sayısı yok denecek kadar azdır, bu durum bununla da yetinmeyip bu şirketlerde sınırlı sayıda ASIC miner üretmektedirler. Bunun yanı sıra bu miner cihazlarını üç  part olarak alıyorsunuz, örneğin Haziran ayında teslim alacağınız cihazın ön-siparişini Nisan ayında vermeniz gerekecektir. Kısaca ön ödeme yapıp cihazınızın gelmesini bekleyeceksiniz. 

Bunun yanı sıra kazım makinelerini zorluk seviyeleri de bulunmaktadır. Bu zorluk seviyeleri sizin makinanızın kazım oranıyla genelinde ki makinanızın kazım gücü talebine belirli oranda ki Litecoin oranının azalması olarak adlandırabiliriz. Kısaca herhangi bir Litecoin maden kasma makinası ile 20 madenci günde 20 LTC kazabiliyor ise bu madencilerin sayısı 2 katına 40 kişiye çıktığı zaman günlük kazanılan bu LTC oranını 10 LTC ye kadar düşürebilmektedir. Bu durumu özetleyecek olursak LTC madenciliğine talep artarsa bunun tersine kazanç azalacaktır, lakin talep düşerse kazançlar artacaktır. 

Kullanabileceğiniz ASIC Miner'lar: 

1- BW-L21 LITECOIN MINER

2- BITMAIN ANTMINER L3

3- INNOSILICON A4 LITECOIN MASTER

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Kripto paraların her geçen gün değer kazanmasıyla ülkemiz de de birçok kripto para borsası faaliyete girmiştir fakat halan daha birçok coin in ticareti bu borsalarda yapılamamaktadır. Dolayısıyla burada yapmanız gereken öncelikle Türkiye de bulunan herhangi bir kripto para borsasından hesap açmak olacaktır. Daha sonra açtığınız bu hesabınıza tl yükleyerek Bitcoin almanız gerekecektir. Daha sonra Litecoin alacağınız yabancı borsada hesap açmanız gerekir. Günümüzde kripto paralar için en çok tercih edilen yabancı borsa Binancedir. Daha sonra  aldığınız bu Bitcoinleri sonraki aşamada yabancı borsada açtığınız hesabınıza transfer ediniz. Transferler esnasında kullanılan şifrelenmiş kodlardan oluşan cüzdan hesapları bulunmaktadır. Kayıt olduktan hemen sonra hesabınıza tanımlanacaktır, sizden istenen transfer için aynı banka hesaplarında olduğu gibi Iban numarası değil size verilen bu kodu girmeniz istenecektir. Bu kodlar sadece size özel olacak olup siz gönderdikten hemen sonra para hesabınıza gelecektir.  Gönderdiğiniz Bitcoinleriniz yabancı borsada ki hesabınıza geldiği  zaman Bitcoin vs Litecoin transferi yaparak tüm Bitcoinleriniz ile Litcoin alabilirsiniz. Daha sonra çekme aşamasına gelince yapmanız gereken Litecoinlerinizi tekrar Bitcoine çevirip, Türkiye de bulunan hesabınıza aktarıp oradan da Tl ye çevirerek banka hesabınıza çekmeniz şeklinde olacaktır. Sürekli çevirmemizin nedeni Türk borsalarına halan daha Litecoin in gelmemesidir. 


#litecoin, #litecoin nedir, #litecoin madenciliği nasıl yapılır, #litecoin ve bitcoin arasında ki farklar nedir, #litecoin satın al, #litecoin fiyatları, #litecoin kurucusu kimdir, #litecoin kaç yılında kurulmuştur, #coin, #sanal para, #Litecoin, #LTC, #Piyasa, #Bitcoin, #Fark, #matematiksel, #veri, #BitcoinCore, #Transfer, #kripto para, #para, #teknolojik, #Litecoin Madenciliği, #ASIC, #Nisan, #BW-L21 LITECOIN MINER, #BITMAIN ANTMINER L3, #INNOSILICON A4 LITECOIN MASTER, #Türkiye, #borsa, #banka

4 oy
0 oy
2 oy
3 oy
0 oy
0 oy
3 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!