Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte 2011 yılında hayatımıza girmeye başlayan dijital paralar arasında en bilindik olanı Bitcoin iken 2015 yılında tanıtılan Ethereum, bugün piyasa değeri  72 dolar ile Bitcoin'den sonra ikinci sırada yer almayı başardı.

Merkezi olmayan işleme sahip olan ve resmi  bir bağlantısı olmayan Bitcoin, hükümetlerin kontrolünde olmayan bir kripto paradır. Para transferlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine neden olduğu gibi işletim ücreti ödemesi gerekmez. Blok zinciri ile yapılan işlemler herkes tarafından görülebilir. Madencilik kavramının ortaya çıkmasına neden olan bu durum ile blok zincirine işlenen  bilgiler arttıkça daha çok bitcoin kazanımına neden olur.

Vitalik Buterin tarafından tanıtılan Ethereum, Bitcoin'in daha gelişmiş bir versiyonu olarak kabul edilir.  Merkezi olmaması, Blok zincirine sahip olması, yeni  coin'ler üretilebilmesi ile benzer özellikler gösterseler de temel farklılıklar bulunmaktadır.

Etherum ile Bitcoin Arasındaki Farklılıklar

- Bu farklılıklardan en önemlilerinden bir tanesi  Ethereum'un akıllı sözleşme özelliğidir. Bu özelliği ile yeni komut dosyaları yazma imkanı verir. Programlanabilir para da denilen Ethereum bu özelliği ile dijital bir para olmanın çok daha ötesindedir.

- Ethereum bir tür kripto yakıt olarak adlandırılır. Kurucusu Vitalik Buterin, Bitcoin'i altın olarak tanımlarken Ethereum'u petrol olarak tanımlar. Gerekli olan enerji Ether ile sağlanır. Gelecekteki internetin enerji sağlayıcısı olarak görülmektedir.

- Etherum'un programlanabilir olması onu Bitcoin'den farklı yapan unsurlar arasında gelir. Ethereum blok zinciri bilgiden daha çoğunu gerektirir.

- Madencilik için gerekli donanımlar farklıdır. Daha fazla bellek kullanımını gerektiren Etherum yeni coin'ler üretmek için Bitcoin'deki gibi bilgisayar işlemcisini kullanmak yerine GPU ekran kartını kullanır.

- Bitcoin blok süresi yaklaşık 10 dakika iken Ethereum da bu süre 15 saniyeye kadar düşerek işlemlerin daha hızlı onaylanması anlamına gelir.

- Madencilik ile kazanılan yeni coin miktarı Bitcoin'de bir sınıra sahipkeni Ethereum'da bu sınır sadece yıllıktır.

- Bitcoin'de işlem maliyetleri blok boyutu ile belirlenirken Ethereum'da yapılan işlemin karmaşıklığına, bant genişliği ve depolama durumuna göre belirlenir.

 


#etherum ve bitcoin arasındaki farklar, #ethereum, #bitcoin, #Ethereum, #Bitcoin, #Fark, #2011, #2015, #dijital para, #Teknoloji, #piyasa, #hükümet, #kripto, #para, #Vitalik Buterin, #versiyon, #Blok zinciri, #coin, #Programlanabilir, #Madencilik, #donanım, #bellek, #GPU, #bilgisayar, #depolama

1 oy
0 oy
0 oy
1 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!