Ethereum (ETH) Nedir?

Her geçen gün değer kazanan ve kullanıcısı her geçen gün artan kripto para global sisteminin getirdiği kripto para birimlerinden birisi ve birçok kullanıcısında büyük merak uyandıran coinler arasında en karmaşığı olarak da  bilinen Ethereum hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz. Tabi Ethereum u anlamak için öncelikle internetin çalışma mantığını öğrenmemiz çok daha iyi olacaktır.  Bugün internet üzerinde tüm bilgilerimiz, kişisel verilerimiz hatta birçoğumuzun mali bilgileri dahi çoğu bilgilerimiz Google, Amazon, Instagram, Facebook gibi firmaların kendi sunucularında bulunmaktadır bunlara şuan okumakta olduğunuz metinde dahildir. 

Bu tür depolama işlemleri için şirketler güvenlik amaçlı birçok uzman ve alanında tecrübeli görevliler çalıştırmaktadır, fakat bu gibi durumlarda bu 3. kişi güvenlik görevlileri yeterli olamamktadır kimi zaman. Bir hacker, farklı bir firma veya hükümet bazı durumlarda bu gibi depolama alanlarına saldırarak sizlerin bilginiz dahi olmadan sizin bilg,lerinizi ele geçirebilir veya çalabilirler veya bilgilerinizi de değiştirebilirler. Blogchain teknolojisi de tam bu iş için tasarlanmıştır, Ethereum da bu teknolojinin bir üyesidir.

Bitcoin' in günümüzde görünen bir amacı da internet bankacılığı, papara,  Paypal gibi para transfer işlemlerini ortadan kaldırmaktır.  

Peki Ethereum nedir? Sizler için inceledik bu yazımızda Ethereum' a dair merak ettiğiniz herşeyi sizlere derledik. 

Ethereum Bitcoin den sonra 2. sırada bulunan ve değer kazanmış bir dijital para birimidir. Eteherum' un temelleri Kuzey Amerika  Konferansı sırasında tanıtımı yapılmış olup hiç kimsenin beklemediği kadar büyük ilgi görmüştür. Bir çoğumuz Ethereum'u bir tür alt coin olarak görürüz lakin birçok alt coin in yanı sıra çok daha fazla yenilik içermekte olup çok daha fazla ilgiyle karşılanmaktadır. 

Kısaca özetlersek Ethereum güç kaynağı ETH dijital / kripto para olan bir sanal para birimidir. Diğer birçok kripto para gibi Ethereum da Bitcoin'in Blogchain sisteminin dayanağından yola çıkarak kendisine öze bir sistem dili kullanmış olup, sayılı birkaç kripto para birimi gibi merkezi olmayan bir dijital paradır. 

Peki Ethereum'un kurucusu kimdir?

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Bitcoin Konferansında tanıtımını yapan Vitalik Buterin'dir. Şöyle de bir benzetme yapılmaktadır ki Bitcoin günümüz Altını olarak, Etehreum' u ise günümüz Petrol'ü olarak görülmektedir.  Bu sebeple Ethereum kripto yakıt olarak değerlendirilmektedir. Ethereum gerekli olan enerjisini ETH ile sağlamaktadır. Günümüzde yeni çıkan, ICO aşamasında ve daha piyasaya sürülmemiş coinlerin kimileri bağış toplamaktadır ve bunların çoğu Ethereum aracılığıyla yapılmaktadır. 

 

1. Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki büyük dijital para olan Bitcoin ve Ethereum farklarına bakacak olursak: 

- Bir önceki Bitcoin konulu yazımızda  Bitcoin ile yapılan transfer işlemlerinin süresinin 10 dakika olduğunu söylemiştik, buna nazaran bu durum ethereum için çok daha kısalmış olup 15 saniyeye düşmüştür transfer işlemleri. Böylece ethereum ile yapılan transfer işlemleri çok daha çabuk iletilmektedir. 

- Bitcoin üretimi için bir sınır belirlenmiş olup bu miktar 21 milyona ulaşınca Bitcoin üretimi durdurulacaktır. Halihazırda yapılan üretim için ise Madencilik ile kazanılan Bitcoin belli aralıklarla her 4 yıl da bir yarı yarıya kesintiye uğrar. Ethereum ise bu rakam 18 milyondur. 

- Bitcon madenciliği kazımları sırasında kullandığınız sistemin gücü önemlidir, işletim sisteminiz önemlidir, dolayısıyla güçlü kazım makinesi olanlar daha çok kazanırlar bu da adaletsiz bir ortamlara da kimi zaman neden olmaktadır.  Ethereum da ise  kullandığınız ekran kartlarında birbirine eş değer bir sistemle üreticiler arsında denge oluşturmaktadır. 

- Bu iki para arasıda ki diğer en büyük farklardan birisi ise Ethereum (ETH)' un programlanmaya el verişli bir kripto para birimi olmasıdır. Oysaki Bitcoin de kullanılan yazım tabanı çok daha gerilerde kalmaktadır. 

- Ethereum Bitcoin ile karşılaştırıldığı zaman şu soru akıllara takılıyor peki neden öyleyse Bitcon çok daha değerli veya Ethereum Bitcoin' in yerini alacak mı? Bunun en büyük nedenlerinden birisi Bitcoin in ilk çıkan dijital para birimi olmasıdır lakin yerini alacağı konusunda kesin bir açıklama da bulunmayız çünkü Ethereum gibi daha farklı özelliklere sahip birçok kripto para birimi bulunmaktadır. İlerde kimin kimin yerini alacağı belli olmaz.

2. Ethereum (ETH) Nasıl Satın Alınır)

Daha önce kripto paralar hakkında yaptığımız yazılarımız da birçoğunun Türkiye borsalarında olmadığından ve satın almak için yabancı borsalarda da hesap açıp, Türk borsasında almış olacağınız Bitcoinleri yabancı borsada ki hesabınıza aktararak oradaki hesabınıza gelecek olan Bitcoinlerinizle istediğiniz herhangi bir alt coini alabileceğinizden bahsetmiştik. Lakin Ethereum dünyanın en büyük dijital parası olan Bitcoin den sonra 2. sırada varlığını koruduğu için Türkiye de ki bir çok borsa da işlem görmektedir. Sizler de bu kripto borsalarından birisine kayıt olarak Ethereum alabilir yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Bu borsaların kimilerin de 500 Tl alt yatırım limiti olmakla birlikte bazıların da kayıt için özellikle güvenliğe büyük önem verilmektedir. 

3. Ethereum Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır?

Ethereum' un kendisinin farklı olduğu gibi Ethereum madenciliği de diğer bir çok kripto madenciliğinden farklı olarak işlemektedir. Fraklı olarak GPU ile kazım yapmakta ve Ethash algoritmasına sahiptir. ; diğer öncül para birimlerine bakarsak Bitcoin: SHA - 256, Litecoin: Sycript vb..

Bu da demek oluyor ki Ethereum madenciliği yapmak  isterseniz öncelikle ekran kartlarını bulundurmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken Ethereum madenciliğini yapacağınız elektronik cihazlar olacaktır. Bu cihazların fiyatları dolara bağlı olarak sürekli değişmektedir. Bizlerde sizler için aşağıda bu elektronik cihazlardan bazılarını araştırdık, inceledik ve bura da  sizler için bir araya getirdik

- 6 x Sapphire RX 580 8GB Nitro OC tasarımlı  Ekran Kartı = 1900 TL x 6 = 11.400

- 1 x Intel Pentium G4400 İşlemci = 270 TL

- 1 x Corsair Vengeance 16 GB Ram = 900 TL

- 1 x Add2PSU Güç Kaynağı Çoklayıcı = 25 TL

- 1 x Seagate 500GB Hard Disk = 150 TL


- Oluşacak  MINING   GÜCÜ = 170 MH/s 

Bunlarla kuracağınız madenciliğin Aylık Ethereum kazancı = 0.84 ETH

AYLIK ORTALAMA ÇIKACAK ELEKTRİK MALİYETİ = 400 TL


Ethereum Madenciliği için Tüm Bunlar Gerekli mi?

Tabi Ethereum madenciliği yapmak için Bu tür cihazlar şart değil, Ethereum ETN madencilik havuzlarını kullanarak sizlerde bu kadar masraf yapmadan kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu durumda kazancımız çok çok daha az olacaktır. 

Aşağı da sizler için önerebileceğimiz bazı Ethereum mining havuzları bulunmaktadır, bu havuzlarda mining işlemleri biraz daha farklı olmakta olup, işlem sıralarında veya kazım sonrası çekip yapacağınız sırada bazı kesintiler uygulanmaktadır. Bu kesintiler çok çok az olup kazandığınız miktarı hiç etkilemeyecektir bile.


#ethereum, #Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir, #Ethereum madenciliği nasıl yapılır, #sanal para, #ethereum nasıl satın alınır, #ethereum kurucusu, #dijital para, #kripto para ethereum, #Bitcoin, #Bitcon ve ethereum, #ETN

3 oy
0 oy
0 oy
3 oy
0 oy
0 oy
3 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!