Bitcoin Madenciliği Nedir

Günümüzde teknolojinin hayatın her alana dahil olmasıyla para birimleri de dijitale dönüştü. Bitcoin, açık kaynak kod olarak yayınlanan bir dijital para birimidir. Bitcoin, internet üzerinde yapılan alışverişlerde ya da para transferlerinde kullanılan bir değişim aracıdır. 2008 yılında Satoshi Nakatoma tarafından deneysel bir proje olarak başlatılan dijital para birimi Bitcoini yasal para birimlerinden ayıran en önemli özelliği, hiçbir hükümet tarafından kontrol edilmeyişi ve vergiye tabii tutulmamasıdır. Bitcoin ağının kontrolünde basılan dijital paralar Bitcoin madenciliği denilen işlemle üretilmektedir. Bitcoin madenciliği, Bitcoin ağı içerisinde yapılan finansal işlemleri sağlayan ve yeni Bitcoinler üretmek için kullanılan bir kavramdır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretme sürecine madencilik denir. Madencilik, hesaplama işlemi yetkisini kullanarak sistem ağını korumak ve her kullanıcıyı bir arada çalışır hale getirme işlemidir. Herhangi belli bir yerde basılmadığı ve yasalarla kontrol altında olmadığı için, üretim yapılan her yerde üretim sürecini çalıştıran ve gözetleyen kişilere ise madenci adı denir.

Bitcoin madenciliği yapabilmek için çok iyi çalışır bir sisteme ihtiyacınız vardır. Madencilik, bilgisayar donanımları ile gerçekleşir. Yüksek performans gerektiren bu donanımlar ile madencilik yapılırken ciddi bir bilgi birikimine de ihtiyaç duyulur. Merkezi bir sisteme bağlı olmadan ortaya çıkan Bitcoin, en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylanması ile Bitcoin üretimi gerçekleşir. Her yeni üretimden sonra oluşan blokların zorluk dereceleri artmakta ve bu nedenle güçlü işlemcili bilgisayarlar gerekmektedir.

Bitcoin Üretim Sürecinde Neler Yaşanıyor?

Bitcoin, üretim-satış işlemleri gibi bütün hareketler Blockchain adı verilen cüzdanlarda saklanır ve her işlem onaya ihtiyaç duyar. Onaylanan her işlem sonucunda cüzdanınızdaki Bitcoinler hareketlilik gösterir. Dijital cüzdanda saklanan bilgilerin adresi herkes tarafından ulaşılabilirdir ancak gerçek kimliğiniz asla bilinmez.

İnternet bağlantısı olduğu sürece Bitcoin madenciliği yapmak mümkündür. Öte yandan ihtiyacınız olan bir diğer özellik ise bilgisayar donanımınızı güçlü olmasıdır. Bitcoin madenciliği üretilen blokların şifreleme süreçlerini oluşturmak ve bunu onaylamak üzerine çalışır. Bitcoin madenciliği bilgisayar donanımının yanı sıra cloud mining gibi farklı yöntemlerle de yapılabilmektedir.


#Bitcoin, #Maden, #teknoloji, #internet, #alışveriş, #Satoshi Nakatoma, #hükümet, #Bitcoin madenciliği, #işlem, #Bitcoin ağı, #üretmek, #Nasıl Yapılır, #sistem, #ağ, #madencilik, #üretim, #Yüksek performans, #blok, #Üretim, #Sürec, #satış, #Blockchain, #Dijital, #bilgisayar, #mining, #cloud

2 oy
1 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!