Yüzey Gerilimi Nedir?

Yüzey gerilimini tanımlamadan önce, fizik dalında ismini ara sıra duyduğumuz adezyon ve kohezyon terimlerini tanımlayalım;

Adezyon: Sıvı molekülü ile cisim arasındaki veya cisim ile başka bir cisim arasındaki yapışma kuvvetidir. Bu kuvvetin temelinde moleküllerin birbirlerine uyguladıkları elektriksel kuvvet yatar.

Kohezyon: Kohezyon ise aynı cinsteki maddelerin birbirlerine uyguladıkları kuvvetlerdir. Bu kuvvetin de temelinde moleküller arası elektriksel kuvvet söz konusudur.

Yüzey gerilimi ise adezyon kuvvetinin bir sonucudur. Günlük hayatımızda da örneklerine rastlamak mümkündür.

Bu örnekler şu şekildedir;

1. Su üzerinde yürüyen böcekler

Böceklerin suda batmadan yürüyebilmelerinin sebepleri böceklerin ağırlıklarının suyun mevcut adezyon kuvvetini kırabilmek için yeteri kadar çok olamamasıdır.

2. İyice dolduğu halde bardaktan taşmayan su

Suyu bazen bardağa iyice doldururuz taşacak kadar ancak taşmaz, bardağın yüzeyinde bombe oluşturur. Bunun sebebi de yüzey gerilimidir.

3. Su yüzeyinde batmadan kalan cisimler

Normal fizik kurallarına göre hepimizin öğrendiği bir şey var; Yoğunluğu, suyun yoğunluğundan büyük olan cisimler suda batar. Yoğunluğu küçük ise de batar. Ancak işin içine yüzey gerilimi de girdiğinde durum değişebilir. Eğer cisim suyun yüzey gerilimi engelini aşamıyorsa yüzeyde kalmaya devam edecektir.

4. Civanın damla şeklinde dökülüp yine yüzeyde damla şeklinde kalması

Su da akarken damla şeklinde akar ancak yüzeye indiğinde dağılıp yüzeyi ıslatır. Suyun yüzey gerilimi 0.073 iken civanın yüzey gerilimi: 0.44’tür yani civanın yüzey gerilimi saf sudan daha fazladır

5. Sabun, deterjan, sıcak su gibi faktörler doğrultusunda bulaşık yıkama işleminin daha etkili olması mevzusu

Hepimiz şahit olmuşuzdur muhakkak. Bulaşık veya çamaşırları yıkadığımızda suyun sıcak olmasını tercih ederiz. Bol bol da deterjan ekleriz. Peki neden? Cisimlerin yüzeyine tutunan kirlere suyun etkili bir şekilde nüfuz edebilmesi gerekir ancak bu şekilde su moleküllerinin direnci kırılabilir, daha doğrusu su moleküllerinin adezyon kuvveti azaltılabilir ve kiri yüzeyden uzaklaştırabilir.
Deterjan ve sıcak su unsuru olmadığında su, mevcut adezyon kuvveti ile çamaşır ve bulaşık yüzeyinde etkili faaliyet gösteremez. Aynı durum alkol için de geçerlidir. Fark ettiyseniz dezenfekte işlemleri için de alkolü tercih ederiz.


#Yüzey gerilimi, #madde, #cisim, #sıvı, #fizik, #adezyon, #kohezyon, #Yüzey, #Yüzey Gerilimi, #Adezyon, #Sıvı molekül, #Kohezyon, #kuvvet, #molekül, #Böcek, #Su, #Bardak, #yüzey gerilimi, #Cisim, #Civa, #Damla, #saf su, #Sabun, #Deterjan, #Sıcak Su

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!