NASAnın Uzay Aracı, Güneşe Dokunmak İçin Neredeyse Hazır

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) 1,5 milyar dolar gibi bir bütçeye mal olan uzay aracı 'Parker Solar Probe 11 Ağustosta güneş sistemimizin yaşamımız için büyük bir öneme sahip olan yıldızına, Güneş'e doğru yollayacak. İlk kez bir uzay aracı Güneş'e bu kadar yaklaşmış olacak.

NASA'nın 'Parker Solar Probe' isimli insansız uzay aracı 11 Ağustos tarihinde Kennedy Uzay Üssü'nün bulunduğu Florida'daki Cape Caneveral bölgesinden fırlatılışı gerçekleştirilecek.


GÜNEŞ'İN ATMOSFERİ BOYUNCA UÇACAK İLK UZAY ARACI OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP OLACAK

Belli bir problem ile karşılaşılmazsa 'Parker Solar Probe' Güneş'in 'Corona' (Korona ya da Taç katmanı dediğimiz) olarak isimlendirilen kavurucu sıcaklığa sahip atmosferi boyunca uçacak olan ilk uzay aracı olacak.

Korona katmanının işleyiş biçiminin daha iyi anlaşılması gezegenimizdeki güç nakil şebekelerine de zararı olabilen zaman zaman gerçekleşen Güneş fırtınalarını tahmin etme hususunda da bilim insanlarına yararlı bilgiler sağlayabilir.

NASA bünyesinde Güneş ile ilgili bilimsel çalışmalar yürüten Alex Young:  " Bize göre Dünyamızdaki havayı tahmin ettiğimiz kadar uzay havasını tahmin edebiliyor olmak da çok önemli. Korona katmanı bizim için oldukça tuhaf ve alışık olmadığımız bir ortam"

Güneş'teki sıcaklık yüzeyden uzaklaştıkça artış gösteriyor. Güneş yüzeyinde 10.000 F (Fahrenheit) dereceye sahip olan sıcaklık korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik bir sıcaklığa kadar ulaşabiliyor.

NASA, Parker Solar Probe uzay aracının niçin korona katmanının bu kadar yüksek sıcaklıklara ulaşabilmiş olduğunun anlaşılmasına ipucu vermesini ümit ediyor.

1370 SANTİGRAT DERECELİK BİR SICAKLIĞA DAYANACAK

NASA her ne kadar bu görevi 'Güneş'e dokunmak' olarak tanımlasa da aslında insansız uzay aracı Güneş yüzeyinin yaklaşık 6.16 milyon km kadar üzerinden geçecek.

91 yaşındaki önce gelen Güneş astrofizikçisi Eugene Parker'ın isminin verildiği bu aracın yıldıza uzaklığı kulağa oldukça fazla gibi gelse de NASA, bu durumun Güneş'teki şartlar dikkate alındığı zaman oldukça yakın bir geçiş olduğunu ifade ediliyor.

Zira aracın Güneş'e dönük olan kısmı 1370 santigrat kadar dereceye sahip olan bir sıcaklığa dayanacak. Aracın üzerindeki 12 cm kalınlığındaki karbon kompozit koruma kalkanı aracı oda sıcaklığı seviyesinde tutacak.

Bu bahsettiğimiz kalkan aynı zamanda Güneş'in radyoaktif etkisine de dayanacak şekilde dizayn edildi.

Aracın üzerinde yer alan özel ekipmanlar manyetik ve elektriksel alanları, yüksek enerji parçacıklarını ve plazma dalgalarını da ölçecek.

 

İNSANIN ŞİMDİYE KADAR YARATTIĞI EN HIZLI NESNE'

Johns Hopkins Üniveristesi Uygulamalı Fizik Bölümü'nden bilim adamı Nicky Fox saatte ortalama 692 bin km hızla yolculuğunu yapacak olan Parker Solar Probe' un 'insan yapımı en hızlı nesne' olacağını belirtti.

7 yıl gibi bir sürede tamamlanması beklenen yolculuk süresince uzay aracı tam tamına 24 defa korona katmanı üzerinden uçuşunu gerçekleştirecek.

Bir otomobil kadar bir büyüklüğe sahip olan uzay aracı 1.5 milyar dolara mal oldu.


#NASA, #Güneş, #Korona Katmanı, #Güneş Fırtınaları Araştırmaları, #NASA’nın Uzay Araştırmaları

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!