Dünya Dışında Yaşam Formları Var Mı?

Dünya dışı yaşama ilişkin duyduğumuz ilk terim ‘UFO’ olmuştur şüphesiz. Heyecanlandırmıştır bizleri, belki de ürkütmüştür.  İşte bilim dünyası da bugün ‘ Dünya dışı yaşam’ dendiğinde hem korku hem de heyecan içinde. Uzay ile ilgili bilgileri bizlere sunan kurumlar ise NASA (Amerikan Havacılık Ve Uzaycılık Dairesi) nezdinde; ESA (Avrupa Uzay Ajansı), JAXA(Japonya Uzay Ajansı) ve RKA (Rusya Uzay Ajansı)’dır. Alternatif bu kadar az olunca komplo teorilerinin de ardı arkası kesilmiyor tabi. ‘’ NASA yalan söylüyor ‘’ dan tutun, ‘’ Dünya aslında düz tepsi şeklindedir, kandırılıyoruz ‘’a kadar sürüp gidiyor bu komplo teorileri.

Bu içeriğimizde sizlere, Dünya dışı yaşam araştırmalarından bahsedeceğiz. Ortaya atılmış teorilere ve çeşitli uzay araştırma araçlarına da değineceğiz. Keyifli okumalar.


İnsan türünün uzaya olan merakı çok çok geçmişe uzanır. Eski medeniyetler, kendilerine gizemli gelen bu devasa deryayı gözlemleme yoluna girmiş ve bu süreç içerisinde çeşitli araçlar icat edilmiştir. Hepimizin bildiği teleskop bunlardan yalnızca biridir. Kopernik ‘in savunmuş olduğu ‘günmerkezli evren’ modeli sonrasında kafalarda yeni bir soru işareti belirmeye başlamıştır: ‘’ Acaba dünya dışında bizden başka yaşam formları da var mı? ‘’ Güneş sistemi ilk defa o yıllarda tanımlanmaya başlanmış ve başka güneş sistemleri ve onlar etrafında dönen başka gezegenlere de yönelim ve ilgi artmıştır. Tabi kilise baskısı gibi bazı faktörler, ‘’İsa’nın öğretilerine ters ‘’ denilerek,  engelleyici tarafta olmaya devam etmiştir. Ortaçağda bilimsel gelişmelerin var hızıyla ilerlediğini söyleyemeyiz.

 Dünya dışı yaşam formlarının var olduğuna yönelik iddialar ilk başlarda kendi güneş sistemimiz dâhilinde araştırmalara tabi tutuldu daha sonra her geçen yıl gelişen teleskoplar ve spektroskopiler sayesinde bu araştırmalar güneş sistemimiz dışına taşınmıştır.  

 Üzerinde yaşamın var olmuş olabileceği öne sürülen en önemi gezegenlerden biri Mars’tır. Günümüzde yaşama, özellikle de dünyalı canlıların yaşamına elverişli olmayan Mars gezegeni, bazı gökbilimcilerin iddiası sonucu, bir zamanlar içerisinde bir medeniyetin bile barınmış olabileceğini aktarır. Ayrıyeten bununla ilgili Frank Drake tarafından ortaya atılmış bir olasılık formülü vardır o da şudur;   N= R*. Fp.ne.fl.fi.fc.L şeklindedir.

Denklemi açacak olursak;

N = Galaksimizde yaydıkları elektromanyetik ışımayı tespit edebileceğimiz ve sonucunda iletişim kurabileceğimiz toplam medeniyet sayısı

R* = Yaşama olanak verecek olan yıldızların doğuş oranı

Fp = Bu yıldızlar içinde gezegenleri olanların sayısı

Ne = Bu gezegenler içerisinde yaşama uygun olanların sayısı

fl = Yaşamın gerçekten ortaya çıkardığı gezegenlerin sayısı

Fi = Bu gezegenlerde akıllı yaşam formlarını barındırabilecek olanların sayısı

Fc =  Bu medeniyetlerdeki tespit edilebilir sinyaller ( radyo dalgaları gibi )gönderenlerin sayısı

L = Bu özelliklere sahip gezegenin, sinyal gönderen medeniyete ev sahipliği yapabileceği süre

şeklinde tanımlanabilir.

 

Drake denklemi her ne kadar anlamca geniş parametrelere sahip olsa da geçerliliğini halen korumaktadır.

Günümüzde geliştirilen kızılötesi teleskoplar da bizlerin dünya dışı yaşam arayışımızda önemli bir yere sahip. Kepler ve CAROT isimli teleskoplarımızı da es geçmeyelim tabi.

Örneğin başka bir gezegenden dünyamız gözlemleniyor olsaydı; Gelişmiş bir medeniyetin varlığı kanısına rahatlıkla varılabilirdi. Çünkü Atmosferimiz her geçen zaman aralığında, bünyesinde daha fazla karbondioksit barındırıyor ve bu da yalnızca basit- organik varlıkların yaşadığı tezini çürütüyor. Dünyamızda, özellikle sanayi devrimi sonrası atmosferimizdeki ozonun durumu daha dinamik olmuştur. Ayrıca uzaya göndermiş olduğumuz sayısız sinyaller de dikkat çekici olan unsurlardan biri.

Şu ana kadar yapılmış olan araştırmalardan, uzaylıların varlığına dair kayda değer bir veri bulunamadı. Zaman zaman aldığımız radyo dalgası sinyalleri bizleri heyecanlandırsa da kesin kanı sunduramıyor ne yazık ki. Çünkü radyo dalgalarının ortaya çıkış serüvenleri farklı temellere de dayandırılabiliyor kozmik arka plan ışımaları kaynaklı olması gibi.


#Evren, #canlılar, #yaşam, #astrobiyoloji, #dünya, #gezegenler, #Dünya, #Dünya Dışı, #Yaşam, #Form, #UFO, #Dünya dışı yaşam, #NASA, #ESA, #JAXA, #RKA, #Amerikan Havacılık Ve Uzaycılık Dairesi, #Avrupa Uzay Ajansı, #Japonya Uzay Ajansı, #Rusya Uzay Ajansı, #teori, #uzay, #İnsan, #geçmiş, #medeniyetl, #gizem, #derya, #gözlemleme, #icat, #teleskop, #Kopernik, #evren, #spektroskop, #Mars, #gökbilim, #formül, #iletişim, #yıldız, #formlar, #sinyal, #Drake denklemi, #CAROT, #Kepler, #radyo dalgaları

1 oy
1 oy
0 oy
0 oy
0 oy
1 oy
1 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!