Bilime göre kusursuz İnsan Bedeni Nasıl Olur?

İnsanların ne kadar aciz ve zayıf varlıklar olduğunu hepimiz biliriz. Ortalama ömrümüzün diğer canlılara nazaran fazla olması veya daha yüksek bir zekaya ve kapasiteye sahip olmamız bizleri kusursuz varlıklar yapmak için yeterli bir sebep değil. Diğer canlılarda olan ama bizlerde olmayan avantajlardan söz etmek de mümkün; Kediler gibi 4 ayak üzerine düşemememiz,

Şahinler gibi çok uzakları dahi net bir şekilde görebilen gözlere sahip olmamamız, çıta kadar hızlı koşamamamız, solucanlarda olduğu gibi kopan yerlerimizin tekrardan çıkamaması, atlar gibi güçlü ve dinamik bir kas mekanizmasına sahip olamamamız… Derken aslında çok da yüce, gücü elinde bulunduran canlılar olmadığımızın gerçeği ile bu seferde yüzleşiyoruz. Daha harika olabilir miyiz? Eğer daha harika olabilirse nasıl oluruz? İşte bunun araştırması bilim insanları tarafınca araştırıldı ve ortaya bir adet mükemmel insan profili oluşturuldu. Anatomi uzmanı Alice Roberts’in araştırmasına göre insanın mükemmel olabilmesi için diğer canlılardaki bazı uzuv ve organlara sahip olması gerekmekte. Bu yapılar şu şekilde sıralanabilir:

1. Şempanze Omurgası

Şu bitmek bilmeyen sırt ve bel ağrılarından ancak bir şempanzen omurgasına sahip olabilseydik kelimenin tam anlamıyla kurtulabilirdik. Onların omurgası daha geniş bir yapıya sahip. Bu insanların evrimleşerek bugünkü halini almaması öncesinde de böyleydi zamanlar Homo Sapiens vücudu dikleşti ve iki ayak üzerinde yürüyebilecek bir postüre sahip oldu. Böyle olunca da omurga biraz daha zayıflamaya başladı ve bu durum bizleri fiziksel yönden daha da sağlıksız kılmış oldu. Kısacası, Daha sabit bir omurgaya sahip olan şempanzelerin omurgası iyi bir seçenek olabilirdi.

2. Tavus Kuşu Bacakları

Bipedalizm canlıları olmamız sebebi ile iki ayak üzerinde duran vücudumuz tüm ağırlığını dizlere verdi bu durum da, dizde yer alan kıkırdak dokunun zarar görmesi ve bunun sonucunda da kireçlenmeye yol açmış oldu. Tavus kuşlarının bacak kasları daha çok vücutlarına yakın bir yerde olduğundan dolayı bizlerden çok daha iyi koşabiliyorlar. Ayrıca tendon yapıları da muazzam. Ve Böylelikle dize inen yük azalmış olacak.

3. Köpek Kalbi

Çağımızın en önemli ölüm sebeplerinden olan kalp krizine etken olanlar belli: Kalp damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar… Kalbe kanın 3 ana damardan pompalanması kalpte yer alan tüm kaslara aynı damardan kanın pompalanması. O üç damar çok önemli. Yalnızca birinde bir tıkanma meydana geldiğinde kalp krizi kaçınılmaz olabiliyor.

Köpeklerin kalbi ise biraz daha farklı; miyarlarca ince damar vasıtasıyla pompalama işlemi sürdürülüyor. Köpek kalbinde Koroner kollaterallerin bulunması meydana gelebilecek bir kalp krizini önlemede en önemli husus.

4. Kanguru Kesesi

Özellikle hamilelik dönemlerinde baş gösteren karın bölgesi fıtıkları, türümüz özelliklerine sahip olmanın bir olumsuz yanını daha gösterir. Bebek kafasının kadının pelvisi üzerine yaptığı baskı sonucu duyulan inanılmaz ağrı da büyük bir dezavantaj. Örneğin keseli memelilerde bu dezavantaj kesinlikle yok. Bir de kangurularda yaklaşıl 7 haftalık bir insan embriyosu boyutunda bir yavru dünyaya geliyor. Bu yavru kemik bakımından oldukça yetkin olabiliyor o dönemlerinde bile dolayısıyla annesinin kesesine tırmanarak memeye ulaşabiliyor ve burada aylarca kesintisiz olarak beslenebiliyor. Bu da memelerin keseye daha yakın olmasını gerektiriyor. Bu durumda insan nasıl görünürdü merak konusu…

5. Nefesin Kuşlar Gibi Alınması

İnsanlar solunum faaliyetlerini tek yön şeklinde gerçekleştirebilirler. Havanın aynı şekilde girip çıkması olarak. Kuşların karın ve göğüs bölgesine daha yakın yerde bulunan keselerine doğru nefes alması ve tek yönlü olarak havayı akciğer yollarından vermesi onları bizlerden daha avantajlı konuma sokuyor.  Oksijenden marjinal düzeyde yararlanabilmek için oldukça etkili bir yol…

6. Baykuş ve Ahtapot Karışımı Gözler

Göz retinamızın yönü biraz sakat aslında. Arkaya dönük olması, sinir hücrelerinin ışığa bakması ile kör noktalar oluşturuyor. Gerçi beyin bu kusuru kapatmak için epey çaba sarf eder, kör noktaları doldurma yoluna gider ama yine de bir baykuş gözü etkisini yaratamaz.

7. Kurbağa Derisi

Kurbağa derilerinin en önemli özelliği gerektiği zaman incelenebilmesi, gerektiği zaman da kalınlaşabilmesidir. İnce bir derinin avantajı d vitamini sentezindeki kolaylıktır, kalın bir derinin avantajı ise güneşten gelen zararlı ışınlara karşı bir koruma sağlanmasıdır.

8. Kedi Kulağı

İnsan, yaşı ilerledikçe yüksek frekanslı sesleri duyamaz olur. Bunun sebebi kulak içinde yer alan ufak tüy hücrelerinin kendisini yenileyemiyor olmasıdır. Kedilerin kulakları yapı bakımında da avantajdır daha esnek ve kıvrak olması buna temel sebeptir.


#Kusursuz insan modeli, #sağlam insan anatomisi, #İnsanlarda oluşturulabilecek avantajlar, #insanların dezavantajları, #insan ve diğer canlılar

0 oy
0 oy
0 oy
1 oy
0 oy
0 oy
0 oy

Ne Düşünüyorsun ?

RedElma.com'a Giriş Yapın
RedElma Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!