Muhteşem Doğa Güzellikleriyle Dünyanın En Uzun Nehirleri
Muhteşem güzellikleriyle dünyanın can damarı olan en uzun nehirlerden birkaçına listemizde yer verdik.

Su kaynağının olduğu her yer, diğer canlıların yaşamı içinönemli kabul olduğu gibi stratejik önemede sahiptir. Dünyanın en uzun nehirlerilistemizde bulunan nehirler, birbirinden güzel doğal güzelliklerin çevrelerindeşekillendiği yerlerdir.

Nil Nehri

Nil Nehri

Dünyanın en uzun nehri olma özelliğini taşıyan Nil nehri,6.650 km uzunluğa sahip olup Afrika’nın yüzde 10’luk bölümünü kaplamaktadır. 3ana kolu bulunan Nil Nehri, aynı zamanda dünyanın en geniş nehirleri arasındada yer almaktadır.

Amazon Nehri

Amazon Nehri

Dünyadaki en uzun nehirler listemizdeki Amazon Nehri, GüneyAmerika’da bulunmaktadır. Büyük Okyanus ile uzaklığı 160 km olan Amazon Nehrietrafında bulunan balta girmemiş ormanlar, muhteşem bir doğa güzelliğini debizlere sunmaktadır. Bu nehrin en önemli özelliği ise, dünyadaki bütünnehirlerin taşımış olduğu toplam suyun %25’i kadarını tek başına taşıyorolmasıdır.

Yangtze Nehri

Yangtze Nehri

Asya bölgesinin en uzun nehri olma özelliğini taşıyanYangtze, dünyanın en uzun üçüncü nehridir. Toplam 6.370 km uzunluğa sahip olannehir, Doğu Çin denizine akmaktadır.

Mississippi Nehri

Mississippi Nehri

Dünyanın 4. Uzun nehri olan Mississippi Kuzey Amerikabölgesinin ise en uzun nehridir. Önemli bir kısmı ABD sınırlarında bulunannehrin bir kısmı ise Kanada’da bulunmaktadır. Toplam uzunluğu, 6.275 km’dir.

Yenisey Nehri

Yenisey Nehri

5.539 kilometre uzunluğuna sahip Yenisey Nehri, Moğolistandağlarından doğmakta ve Karadeniz’e dökülmektedir. Türk tarihinde önemli birkonuma sahip olan nehir etrafında, birçok Türk devleti kurulmuştur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları