Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Coronavirus hakkında, bugüne kadar doğru bilinen birçok yanlış kulaktan kulağa yayılıyor. Redelma sosyal içerik platformu olarak, bu yanlışların neler olduğuna uzman araştırmalarına dayalı olarak göz attık.

Dünya genelinde yayılma hızına ve covid-19 nedeniyle artan ölüm oranlarına baktığımızda, ürkütücü boyutlara ulaştığını görüyoruz. Koronavirüs hakkında doğru bilinenyanlışlar ise, salgınla mücadelenin önündeki en büyük engellerden biriolarak öne çıkıyor. Peki, bu yanlışlar neler? İşin aslı, aslında nasıl? Sizleriçin cevaplandırdık.

İşte Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış: Kelle paça, Sarımsak ve soğan gibi sebzelerin virüse karşı birer önlem olduğu düşüncesi yanlıştır.

Doğru: Soğan ve sarımsak gibi doğal antibiyotik özellikli mikrop kırıcı besin kaynaklarını tüketmek, virüsün size bulaşmasını engellemez. Ama bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, önemli faydaları vardır. Yani virüs bulaştıktan sonra, vücudun virüse karşı daha güçlü bir şekilde savaşmasını sağlar. Kelle paçada, yine aynı şekildedir.

Yanlış:Koronavirüs her bulaştığı insanı öldürür.

Doğru: Covid-19virüsü, enfekte olan her insanı öldürmez. Virüsün bulaştığı kişilerin yaşortalaması ölüm oranları için belirleyici olsa da, dünya genelinde virüsünbulaştığı kişilerde ölüm oranı %3’ün altındadır. Gençlerde bu oran, çok dahadüşüktür.

Yanlış: Sokakta kalabalığa karışmayanlara virüs bulaşmaz.

Doğru: Bazı biliminsanlarının açıklamaları tersini söylese de, coronavirüsün havada asılıkaldığı yönünde fikir beyan eden bilim insanlarının sayısı daha çoktur. Bu davirüsün, sokakta hiç kimse olmasa bile tenha yerlerde dahi insanlarabulaşabileceğini göstermektedir.

Yanlış: Virüs yazaylarında ölüyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle, vakalar bitecek.

Doğru: Virüsünyaz aylarında yok olduğunu kanıtlayan ve açıklayan bilimsel hiçbir araştırmasonucu yok. Ancak 22-37 derece arasında, coronavirüs vakalarının yarıya inmesimuhtemeldir. Ancak tamamen yok olacağını söylemek için, yeterli bir veri yok.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları