Dünyanın Bugüne Kadar Atlattığı En Büyük Virüs Salgınları
Coronavirüs belasını yaşadığımız bu günlerde, dünyada can kayıpları yaşanmaya devam ediyor. Ancak dünya tarihinde şuan ki ölüm sayılarının çok daha fazlası, farklı salgınlar sonucunda görüldü.

Aralık 2019’dan beri Çin’den başlayıp dünyaya yayılancovid-19 virüsü, dünya genelinde binlerce can aldı ve almaya da maalesef devamediyor.

Corona virüs salgınının görülmesi, dünyada bugüne kadarortaya çıkan binlerce ve hatta milyonlarca can alan virüs salgınlarını aklagetirdi. Şuan gelişen tıp şimdilik çaresiz kalırken, koronavirüs içinönümüzdeki günlerde ne tür çözümler bulunacağı da, henüz belirsizliğinikoruyor.

AIDS (HIV)

1959’da Kongo’da görülmeye başlanan AIDS’in, maymunlardaninsanlara geçtiği anlaşılmıştı. Ancak virüsün adı ve teşhisi ancak 1980’liyıllarda konulabildi. 30 yıllık süreçte dünyada 36 milyondan fazla insanıncanını aldığı biliniyor.

Asya Gribi

Çin’de 1957 yılında ortaya çıkan grip, 4 milyondan fazlainsanın can vermesine neden oldu.

İspanyol Gribi

H1N1 influenza virüsü olarak bilinen ve İspanyol gribiolarak adlandırılan salgın, I. Dünya Savaşı sonrasında 500 milyon insanabulaştı ve tüm dünyada yüksek ateşe bağlı olarak, 50 ile 100 milyon arasındainsanın ölümüne sebep oldu.

Tifüs Salgını

Birinci Dünya savaşının yaşandığı yıllarda ortaya çıkan salgın,Asya ve Avrupa’da 25 milyondan fazla insana bulaştı. Sonrasında ise, 3 milyoninsanın ölümüne sebep oldu.

Üçüncü Veba Salgını

Çin’de 1855 yılında başlayan ve 1859 yılına kadar sürenveba, Hindistan ve Çin’de 12 milyon insanın ölümüne neden oldu.

Kolera

1852 yılında başlayan ve 1860 yılında meydana gelen Kolerasalgını, Hindistan’da ortaya çıkmıştır. İçme sularının kirletilmesi veinsanların bu sulardan içmesi sonucunda, ulaştığı Rusya’da 1 milyon insanınölümüne sebep oldu. Sonrasında Afganistan, Avrupa, Rusya, Amerika ve Afrikagibi ülkelere yayılan salgında, kaç kişinin öldüğü bilinmese de sadece Rusya’da1 milyon insanın ölümüne sebep oldu.

Cocoliztli Salgınları

Şuan ki Meksika’da 16. Yüzyılda görülen salgında, 15milyondan fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Kara Veba

75 ile 200 milyon arasında kişinin öldüğü tahmin edilen vebasalgını, 1346 yılında görülmeye başlandı.

Jüstinyen Vebası

541 yılında görülen veba, 25 milyondan fazla insanın ölümünesebep oldu. Salgının Asya’dan ortaya çıktığı tahmin edilmişti.

Antoninus Vebası

Milattan sonraki 165 yılında görülen veba, Romaİmparatorluğu’nda görülmüş ve günlük iki bin insanın ölümüne sebep olmuştur.

Coronavirüs

Aralık 2019 tarihinde Çin’de görülen ve tüm dünyaya yayılanCovid-19 virüsü, şuan dünya genelinde 50 binden fazla insanın ölümüne nedenoldu. Paylaşılan verilere göre virüsün bulaştığı kişi sayısının, 1 milyonayaklaştığı belirlenmiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları