Corona Virüs Havada Asılı Kalıyor mu? İşte o Sorunun Cevabı…
Coronavirus hakkında bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, salgının zannedilenden daha korkunç olabileceğini gösteriyor.

Tüm dünyada salgın haline gelmesinin ardından pandemi ilanedilen corona virüs hakkında, doğrubilinen birçok yanlışta bulunuyor. Bu yanlışların başında ise, koronavirüsünkalabalık ortamlarda bulunmayan kişilere bulaşmayacağı yönündeki iddialargeliyor. Oysaki bilim insanları araştırmalarına dayalı olarak, covid-19virüsünün havada uzun süre asılı kaldığını söylüyor.

Bunun anlamı ise, açık alana çıktığınızda çevrenizde hatta100 metre uzağınızda kimse olmasa dahi virüsün size bulaşma ihtimalidir. Üstelikvirüsün hava hareketlerine bağlı olarak bulunduğu yerden bir başka yeresürüklenebilir olması da, bilim insanlarının covid-19 hakkında verdiği bilgiler arasında yer alıyor.

Harvard Üniversitesinde görevli bilim insanları, virüsünnasıl yayıldığına dair açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalar arasındaözellikle virüsün havada asılı kalıp hava hareketleriyle başka yere ilerlemeihtimali, salgının korkunç tarafını ortaya koyuyor.

Bir hastanede yapılan incelemelerde, koronavirüsün testipozitif olan bir hastanın 2 metre uzağında bulunmuş olması bu korkunç iddialarıkuvvetlendiriyor.

Örneğin virüsün havasız bir ortama girmesi durumunda, bulunduğuortamda gerçekleşecek hava akımı sayesinde kolaylıkla başka birinebulaşabileceğini söyleniyor.

Açık havada rüzgarın etkisiyle başka bir yere taşınan yenitip coronavirus, rüzgarsız havalardaise bulunduğu çevrede kalabiliyor.

Virüsün insan boyuna yakın mesafelerde kalabildiğini, hattazemine yakın olabilme ihtimalinin de bulunduğunu ve bu sayede yürüyen insanaçok kolay bir şekilde bulaşabileceği belirtiliyor.

Kendinizin ve başta sevdiklerinizin olmak üzere herkesinsağlıklı kalabilmesi için, zorunluluk yoksa sizin evde kalması gerekiyor.

#EvdeKalTürkiye

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları